هفته درختکاری مبارک باد هفته درختکاری مبارک باد
روزنوشت هاي اراده و اميد 21 - رضوان سلماسي - 12 اسفند تا 18 اسفند

رندباز

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 12 اسفند 96

امروز مراسم رونمایی از تمبر انجمن صنفی ایمنی و محیط زیست و دهمین سالگرد این انجمن در محل هتل ایران برگزار میشد. من و آقای گردان در این مراسم شرکت کردیم. امروز جلسه دیگری درخصوص جشنواره شهروند برگزیده و با حضور معتمدین محلات در تالار قرآن برگزار شد. من و آقای بادامی و دکتر مولوی در جلسه حاضر شدیم. امروز در جلسه کمیته اجرایی حزب در محل دفتر شرکت کردم.

 

یکشنبه 13 اسفند 96

مصوبات صحن شورا:

 1. اولین نامه درخصوص درخواست های جمعیت توان یابان الوند از شهرداری بود که توسط کمیسیون خدمات شهری به شهرداری جهت بررسی ارسال شد.
 2. نامه در خصوص مساعدت با مالکین املاک واقع در بلوار یادگار امام به میزان 20 درصد در رابطه با عوارض تفکیک قطعات بود که قبلاً بصورت پهنه ای تفکیک و فاقد هرگونه سابقه ای در شهرداری می باشند، موافقت شد با فرمول 3P محاسبه شود.
 3. نامه بعدی در خصوص قراردادی است که موضوع آن افراز و تفکیک ملکی در بلوار سردار همدانی جنب پمپ بنزین بود که پس از کسر قسمت مسیری به دو قسمت حریم سبز بلوار شهید همدانی و باقیمانده درخارج از محدوده تفکیک میشود که مورد موافقت قرار گرفت.
 4. نامه ای در خصوص گردشکار پروژه تعاونی مسکن سازمان عمران بوده که قبلاً به علت قرار گیری در حریم اداره اطلاعات اجرای آن متوقف شده بود. برای ادامه کار موضوع در کمیسیون ماده 5 مورد بررسی و برای ادامه آن مصوب شد شهرداری خودش کار را انجام دهد و نیاز به ارسال به شورا نیست.
 5. این نامه در خصوص اصلاح ردیف بودجه و متمم بودجه سال 96 شهرداری در رابطه با دو پروژه مطالعات سازماندهی قنوات و مطالعات طرح جامع پدافند غیر عامل بود که مورد موافقت قرار گفت.
 6. نامه بعدی درخصوص گرفتن مجوز 100 میلیارد وام از سازمان شهرداری و دهیاریهای کشور در جهت تکمیل پروژه تجاری و اداری سینا بود که مورد موافقت قرار گرفت.
 7. نامه بعدی درخصوص پیوست تبصره های ذیل بودجه سال 97 کمیسیون بودجه جهت تصویب و ارائه به شهرداری بود. آقای قراباغی ریاست کمیسیون بودجه ضمن ارائه گزارشی کلی از روند تصویب تعرفه، بودجه و حسابرسی سازمانها، پیشنهادات پیوست تبصره های بودجه را در 44 بند در صحن شورا قرائت و اعضاء نظرات خود را اعلام و در نهایت طرح مصوب گردید. ضمناً ایشان در جریان حسابرسی، سازمان آتش نشانی و شهرداری منطقه 3 را در ارائه اسناد حسابرسی خوب و تقریباً بی اشکال دانست و پیشنهاد داد مدیران سازمان ها و مناطقی که عملکرد خوبی داشته اند مورد تشویق قرار گیرند.

امروز جلسه بررسی حسابرسی صورتهای مالی سال 95 شهرداری در سازمانهای فرهنگی و ورزشی، زیبا سازی فضای سبز و همینطور آتش نشانی در محل سالن جلسات شورای شهر برگزار شد. به نظر میرسد موضوع حسابداری و حسابرسی شهرداری همدان از نظم خاصی برخوردار نیست. سازمان آتش نشانی در این مجموعه بهترین عملکرد و بهترین پاسخگویی را داشت. دو سازمان دیگر به لحاظ شفافیت عملکرد زیاد مطلوب نبودند.

 

دوشنبه 14 اسفند 96

امروز صبح هم جلسه حسابرسی منطقه 1 در ساعت 8 صبح برگزار میشد. مشکلات حسابرسی تقریباً در مجموعه های مختلف وجود دارد و به نظر میرسد نرم افزار جامع حسابداری برای مناطق و سازمانها مورد لزوم است.

امروز در پارک کودک افتتاحیه هفته درخت کاری صورت گرفت. این برنامه به همت سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری به مدت یک هفته و با اجرای عملیات درختکاری و برگزاری جشنواره در طول هفته برگزار میگردد. کودکانی در این مراسم شرکت و اقدام به کاشت درخت در محل پارک نمودند.

در جلسه امروز شورای اجتماعی محلات دوستان آخرین نظرات خود را درخصوص دستورالعمل شورا ارائه و مقرر شد دستورالعمل با نامه شهرداری به شورا برای رای گیری در صحن شورا ارائه گردد.

امروز جلسه کمیسیون ماده 7 را داشتیم و به درخواست های قطع یا هرس درختان پاسخ دادیم. مقرر شد مشورت در رابطه با موضوع مذکور یادداشت و در جلسه ای با حضور معاونت محترم معماری و شهرسازی بررسی شود. امروز بازدیدی هم از پروژه استادیوم ملت در تعریض قسمت مسیری آن داشتم. برای این تعریض نیاز به قطع و یا جابجایی تعدادی از درختان است. با توجه به وضعیت برخی از درختان از دوستان علاقمند به محیط زیست درخواست کردم بازدیدی از درختها داشته و نظر خود را به من اعلام نمایند. این دوستان در خصوص حفظ درختان پیشنهاداتی را ارائه کردند که تصمیم گرفتم آنرا درجهت حفظ درختان ارائه دهم. برای همین در روزهای آینده موضوع را با آقایان حضرت زاده، صوفی و طبی مسرور مطرح کردم و آنها هم نسبت به موضوع دید مثبتی داشتند.

امروز جلسه جشنواره شهروندان برگزیده با احزاب مختلف اصلاح طلب و اصولگرا بود که البته تعداد احزاب کم بود.

 

سه شنبه 15 اسفند 96

امروز ساعت 8 صبح جلسه فوق العاده کمیسیون خدمات شهری درخصوص بررسی اقدامات شهرداری در استقبال از بهار 97 برگزار شد. در این جلسه آقای علی ضمیر سرپرست معاونت خدمات شهرداری و سرپرست سازمان سیما و منظر به توضیح اقدامات مجموعه در ساخت و اجرای المان ها و همینطور فضا سازی شهر برای استقبال از بهار پرداخت.

ساعت 30/9 در محل پارک شاهد حضور پیدا کردم و در مراسم درختکاری پارک شاهد که به همت اهالی و پایگاه بسیج و ورزشکاران منطقه صورت گرفت شرکت کردم. آقای الوندی مدیر شهرداری منطقه 3 نیز شرکت داشتند. دراین پارک یک مکان مربوط به دوران جنگ و به صورت پناهگاه زیر زمینی وجود داشت که درب آن بسته بود. مقرر شد در آینده با آقای الوندی درخصوص بازسازی این مکان هماهنگی هایی را داشته باشم و از فضای مذکور یا برای ورزش و یا در راستای توانمند سازی بانوان منطقه استفاده شود.

امروز جشنواره گل و گیاه با همکاری سازمان سیما و منظر شهرداری در دانشگاه بوعلی سینا در محل سالن محبی این دانشگاه افتتاح میشد و به مدت یک هفته نیز ادامه یافت که من بعد از پایان یافتن مراسم درختکاری پارک شاهد در مراسم این سالن ورزشی محبی نیز شرکت کردم.

امروز جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ساعت 30/10 و با موضوع بررسی برنامه های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برگزار شد. مصوبات کمیسیون که برای طرح در جلسه شورا ارائه خواهد شد به شرح ذیل است:

 1. هزینه کرد و تهیه برنامه های ردیف های آموزش شهروندی در سازمانها، معاونت ها و مناطق براساس تایید سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی (کمیته آموزش شهروندی) بوده و درصورت تایید محتوا از طرف سازمان مذکور قابلیت اجرا خواهد داشت.
 2. با توجه به مشکلات مالی این سازمان در رابطه با تعداد پرسنل و نوع برنامه ها درخصوص ردیف ماده 16 کمک به سازمان ها مقرر گردید ردیف کمک به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی جزء اولویت های اول پرداختی ها (مانند آتش نشانی و اتوبوسرانی و غیره) باشد.
 3. پیشنهاد شد که شهرداری مناطق مکلف به اختصاص 5 درصد از کلیه درآمد مستمر وصولی سالیانه خود برای امور فرهنگی و کمک به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی باشند.

امروز هم از ساعت 12 تا 14 دیدار مردمی داشتم.

جلسه صحن شورا:

در ابتدای جلسه با توجه به باز شدن مسیر خیابان طالقانی بحث تقدیر از مدیر و کارکنان منطقه 2 برای انجام این کار مورد بحث و بررسی و در نهایت موافقت قرار گرفت.

 1. نامه اول در رابطه با تملک کردن اراضی و املاک پلاک ثبتی 19 از اراضی شورین واقع در بلوار امام بود. در جهت طرح های عمرانی و این تملک بر اساس ماده 8 لایحه قانون نحوه خرید و تملک اراضی مورد نیاز دولت در سال 58 انجام میگیرد که موافقت شد.
 2. این نامه درخصوص سابقه دار کردن یک ملک واقع در خیابان 12 متری نظام کوچه شاکر است که مربوط به یکی از جانبازان بوده و این ملک به شهرداری بدهی دارد و شهرداری تقاضای 50 درصد مبلغ محاسبات را برای این فرد داشت. با توجه به اینکه عوارض تفکیک توسط شهرداری تا 25 درصد ارزش ملک برابر قیمت کارشناسی تعلق میگیرد و مصوب شد در این خصوص 50  درصد مبلغ کارشناسی ملک که معادل 5/12 درصد ارزش ملک می باشد و به عنوان عوارض تفکیک محاسبه شود.
 3. این نامه درخصوص اعلام نتایج بررسی صورتجلسه های شماره 78 و 79 توسط فرمانداری بود. فرمانداری در اعلام نتایج خود مصوباتی را که دارای ابهام هستند و یا در حیطه اختیار شورا نیستند به شورا اعلام میکند تا تصمیم گیری های جدید برای آنها اتخاذ شود. این صورتجلسه در جلسه قرائت شد.
 4. این نامه درخصوص قرارداد واگذاری یک قطعه زمین واقع در منوچهری برای دانشگاه علوم پزشکی بود بطوریکه یک طبقه آن کاربری فرهنگی داشته باشد. با توجه به اعلام فرمانداری جهت عدم امکان بهره برداری دو منظوره از مرکز فوق پیشنهاد اصلاحیه مصوبه اعلام شده بود. در این باره مواقت شد ضمن تمدید مصوبه قبلی در اجرای بند 4 و 29 ماده 80 قانون شوراها با کاربری بهداشتی عمومی و طی فرایند قانونی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شود.
 5. نامه درخصوص تهاتر عوارض نوسازی معوقه و جاری امور سینمایی استان بود که به کمیسیون بودجه ارجاع شد.

ادامه جلسه مربوط به جلسه هیات امناء مرکز مطالعات بود. در این بخش آقای بادامی به ارائه گزارشی از دستاوردهای سفر شهردار و اعضای شورای شهر همدان به کشور ترکیه پرداختند. سپس به ارائه گزارش گزارش جشنواره شهروندان برگزیده پرداخته شد. در بخش بعدی گزارش عملکرد مالی سال 96 مرکز اعلام شد. در این بخش یعنی بررسی بودجه و پیوست بودجه مرکز مطالعات و پیشنهاد ارائه دستورالعمل مالی مرکز مطالعات بحث و تبادل نظرهای مختلفی صورت گرفت. با توجه به اینکه مرکز مطالعات مسائل مالی خود را باید زیر مجموعه شورا یا شهرداری اجرا نماید مقرر شد بودجه خود را در قالب یکی از دو مجموعه برنامه ریزی کند.

طرح مبالغ حق الزحمه و عیدی کارکنان ساعتی هم با چالش همراه شد.

 

چهارشنبه 16 اسفند 96 / پنج شنبه 17 اسفند 96 / جمعه 18 اسفند 96

برنامه های این سه روز را که خارج از استان بودم با همدیگر مینویسم:

امروز صبح بازدیدی از ساینس سنتر تهران داشتیم که یک مجموعه بسیار بزرگ برای کودکان، نوجوانان و جوانان است که برنامه هایی را در قالب بازی و ایجاد فضای آموزشی تدارک دیده بودند تا کودکان، نوجوانان و جوانان به صورت ملموس تری با مفاهیم مختلف آموزشی ارتباط آشنایی پیدا کنند. به عنوان مثال کودکان را با اجزای بدن انسان و صدا آن، با آسمان و غیره آشنا میکرد. این مجموعه با هزینه ای بالغ بر 200 میلیارد و توسط شهرداری تهران آماده شده بود. به گفته مدیر پروژه این کار بیشتر جنبه فرهنگی و آموزشی داشته و نباید به عنوان سرمایه گذاری به آن نگاه کرد. اما در عین حال پیشنهاد اجرای پروژه را به اعضای شورای شهر همدان داشت.

بعد از پایان بازدید من به اتفاق آقای کاووسی بازدیدی از نمایشگاه گردشگری روستایی که در محل دائمی نمایشگاه های تهران واقع در پارک وی بود داشتیم و آنجا علاوه بر غرفه های همدان و روستاهای آن از غرفه تشکل ها بازدیدی داشتیم و بعد از پایان بازدید یه سمت اصفهان برای شرکت درکارگاه شهرسازی و مدیریت شهری پایدار حرکت کردیم.

در روز چهارشنبه دو نشست برگزار شد. نشست اول درخصوص مدیریت استراتژیک شهری مدرن بود که توسط جناب آقای علیرضا یوسفی استاد دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس ارائه شد و دومین نشست درخصوص شهرهای خلاق و توسعه پایدار که توسط جناب آقای دکتر اصغر ضرابی استاد تمام داشنگاه اصفهان در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری ارائه شد. هر دو بحث بسیار عالی بود مخصوصاً بحث اول میتوانست در جهت پیشرفت و نوآوری بسیار تاثیر گذار باشد. این نشست ها برای اعضاء شورا و شهرداران کل کشور گذاشته شده بود که بجز همدان اکثریت شرکت کنندگان از شهرهای کوچک در این کارگاه شرکت کرده بودند و البته تعداد شرکت کنندگان نیز به نسبت بسیار کم بود. به نظر من مدیران شهری و شهرداران باید از این کارگاه ها و کارگاه های مشابه نهایت استفاده را در جهت توسعه پایدار شهرهای خود ببرند که متاسفانه زیاد مورد استقبال مخصوصاً از طرف شهرهای بزرگ و از جمله خود اصفهان قرار نگرفته بود.

روز جمعه در مسیر سفر، دیداری هم از شهر قم و زیارت حضرت معصومه داشتیم و سپس به همدان بازگشتیم، گو اینکه در بازگشت متوجه شدم به علت شدت باد زیاد بالغ بر 70 اصله درخت افتاده و تعداد بسیار زیادی شاخه و برگ درختان شکسته شده بود و به این منظور بازدیدی از سطح شهر داشتم و زحمات پرسنل فضای سبز شهری را از نزدیک در جمع آوری درختان افتاده دیدم.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری