کمتر از یک درصد بودجه شهرداری صرف امور فرهنگی و اجتماعی میشود کمتر از یک درصد بودجه شهرداری صرف امور فرهنگی و اجتماعی میشود
روزنوشت هاي اراده و اميد 19 - رضوان سلماسي - 28 بهمن تا 4 اسفند

رندباز

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 28 بهمن 96

امروز صبح کمیسیون بودجه، بودجه جاری مناطق و سازمان فرهنگی و اجتماعی را بررسی کرد. با توجه به کم بودن رقم بودجه آموزش شهروندی مناطق و با ذکر دلایل و دفاع از دلایل پیشنهاد افزایش بودجه مناطق موفق شدیم بودجه آموزش منطقه 1 و 2 را از مبلغ 50 میلیون به 300 میلیون افزایش دهیم ولی در خصوص بودجه فرهنگی به توافق نرسیدیم و قرار شد در آینده موضوع را به نتیجه برسانیم.

در بعدازظهر در بررسی بودجه های سازمان های حمل و نقل و با رویکرد حمل و نقل و ترافیک موفق شدیم بودجه سازمان حمل و نقل و ترافیک در آموزش شهروندی را به 200 میلیون ارتقاء دهیم ولی بودجه سازمان حمل و نقل بار و مسافر به دلیل مشکلات ارائه بودجه مقرر شد در آینده مجدداً بودجه آنها بررسی شود ولی رئیس سازمان قول داد که بودجه آموزش شهروندی خود را افزایش دهد. ضمن اینکه اعلام کرد تمامی امکانات خود را در اختیار آموزش شهروندی قرار خواهد داد.

 

یکشنبه 29 بهمن 96

امروز جلسه صحن شورا به بررسی نهایی بودجه عمرانی چهار منطقه اختصاص داده شد و در پایان در خصوص بودجه سازمان نیز بحث شد. از بودجه 4 میلیارد و 200 میلیون سازمان در خصوص آموزش شهروندی در حقیقت 3 میلیارد آن برای مناطق، شورای اجتماعی محلات، جشنواره شهروند برگزیده، آموزش شهروندی، نمایشگاه فرهنگی، تهیه اطلس جامعه فرهنگی اجتماعی و ورزشی و برگزاری جشنواره ها و برنامه های فرهنگی، سازماندهی فرهنگسراها، جشن ها و مراسم مختلف، اعیاد و غیره و کمک های نقدی به ادارات و سازمانها و تشکلات و هیات های مذهبی و گرمخانه، متکدیان و غیره قرار میگیرد و یک میلیارد و 200 آن صرفاً برای تیم فوتبال شهرداری اختصاص دارد که متاسفانه این رقم هم چون قسمت اعظم آن از ماده 2 تامین میشود امکان تحقق آن دچار چالش خواهد بود. ضمن اینکه دوستان علی رغم اینکه ورزش حرفه ای در دستور کار شهرداری قرار ندارد ولی بدلیل اینکه این تیم از ابتدا در شهرداری تشکیل شده است علاقمند به حذف آن نیستند. گرچه از نظر من این تیم اگر بخواهد نتیجه خوبی داشته باشد بایستی خیلی بیشتر از حالا به این تیم رسیدگی شود و در خصوص برنامه های آموزشی، تفریحی و حتی تشویق آنها و بستن قرارداد و پرداخت ها برنامه ریزی شود. با توجه به محاسبات تقریباً 7/0 درصد از کل بودجه شهرداری صرف مباحث فرهنگی و اجتماعی در خصوص آموزش شهروندی می شود به دلیل اعتراض بیش از پیش من قرار شد یک میلیارد به بودجه آموزش شهروندی فوق اضافه شود. ضمن اینکه سازمان سیما و منظر نیز هزینه آموزش شهروندی خود را به مبلغ 300 میلیون افزایش داد.

با توجه به رسیدن به روزهای پایانی سال و ضرورت و فوریت سازماندهی دست فروشان، کمیسیون خدمات شهری جلسه فوق العاده ای را گذاشتند. آقای علی ضمیر در خصوص سازماندهی دست فروشان گنجنامه و نیز میدان امام و پیاده راه بوعلی طرحی را  ارائه کرد. در همدان حدود 700  تا 800 دست فروش هست که روزانه به تعداد آنها اضافه میشود. از این مجموعه حدود 300 دست فروش شغل اصلی آنها دست فروشی است وکار دیگری ندارند ولی مابقی این شغل، علاوه بر شغل اصلی آنها است. اگر دست فروشان ساماندهی شوند همدان اولین شهری خواهد بود که در ایران دست فروشان خود را سامان داده است. برای این منظور دکه هایی که قابلیت جابجایی داشته و سبک نیز هست، طراحی و اجرا شده و قرار است در اختیار دست فروشان قرار گیرد.

در سطح شهر چند نقطه در نظر گرفته شده که دست فروشان در آنجا ساماندهی شوند؛ مثل کوچه میرفندرسکی، محوطه دکتر شاه نظری، پل پهلوانها، وگاراژ حکمتی که برخی از آنها باید هماهنگ شود. با اینکار میتوان دست فروشان را شناسنامه دارکرد. یکی از پیشنهادها برون سپاری امور دست فروشان است البته با نظارت و کنترل بر اجرای پیمانکار توسط شهرداری. مجموعه هایی هستند که میتوانند اینکار را به عهده بگیرند ولی ضابط قضایی نیستند. در خصوص ساماندهی دست فروشان گنجنامه کار بسیار جدی تر و چالشی تر است و باید دقت بیشتری در انجام آن داشت. گرچه دادستان داخل محوطه گنجنامه را حکم حریم داده و شهرداری میتواند درآن دخالت داشته باشد، برای دست فروشان این منطقه تعدادی چادر در نظر گرفته شده است برای نصب در خارج از محوطه فضای گنجنامه.

جلسه شورای اجتماعی محلات ساعت 4 الی 6 عصر در محل سالن عین القضات برگزار شد. آقای کاووسی، بادامی و محمدی در جلسه حضور داشتند. من و سایر اعضاء به ادامه بازنگری دستورالعمل پرداختیم که متاسفانه نتوانستیم آن را به انتها برسانیم و مقرر شد در روز پنجشنبه جلسه دیگری در این زمینه داشته باشیم.

امروز مجمع بسیج استان همایشی در محل کانون بسیج از ساعت 30/15 برگزار میکرد و موضوع آن حجاب و عفاف بود. من از طریق آقای کاووسی دعوت به شرکت شدم ولی با توجه به جلسه شورای اجتماعی محلات فقط نیم ساعت از جلسه را حضور داشتم.

 

دوشنبه 30 بهمن 96

مصوبات و نامه های صحن شورا:

 1. نامه شماره یک در خصوص پیشنهاد به نظام مهندسی بود که توسط کمیسیون معماری تهیه شده و مصوب شده بود؛
 2. نامه بعدی در خصوص کمیته حمل و نقل و ترافیک بود که توسط مرکز مطالعات ارائه و مصوب شده بود؛
 3. سازمان پسماند سه دستگاه خودرو و دو قطعه زمین برای فروش گذاشته قرار شد مجدداً بررسی شود و شهردار آن را توضیح دهد؛
 4. نامه بعدی مورد زمینی بود که در سال 62 تعریض داشته و مالک آن غرامت میخواهد. نامه شهرداری که اعلام پرداخت غرامت را فاقد موضوعیت می دانند رای گیری شد و مورد تایید قرار گرفت که غرامت پرداخت نشود؛
 5. چهار قطعه زمین توسط شهرداری برای فروش و پرداخت مطالبات پیمانکاران از مجتمع کشاورز (جاده مزدقینه پشت زمین فوتبال) که تجاری هم هستند اعلام شد که چون سند نداشتند و کارشناس اعلام کرده ارزش سر قفلی ندارد، رای گیری شد و با فروش آن مخالفت شد؛
 6. پرونده بعدی در خصوص ملکی بود که قسمت مسیری داشته که چون مالک چک هایی را باید در وجه شهرداری پرداخت میکرده و اینکار را نکرده باعث پلمپ ملک شده و قرار شد ابتدا چک ها پاس شوند و بعد رفع پلمپ صورت گیرد؛
 7. با توجه به اینکه قبلاً هیات مدیره میتوانسته هر مقدار تخفیف را در نظر بگیرد و سازمان پسماند درخواست کرده که جهت جذب نقدینگی کما فی السابق تا 22 درصد تخفیف در اختیار مدیریت سازمان و در تبصره بودجه پیشنهادی سازمان لحاظ شود تا سازمان بتواند در تهاترها مطالبات خود را وصول کند، این نامه از دستورخارج شد تا آقای شهردار و مدیر سازمان پسماند در خصوص آن توضیح دهند، البته آقای سیبی در جلسه حاضر شد و در این خصوص توضیحات خود را داد ولی چون جلسه حد نصاب نداشت رای گیری اتفاق نیفتاد؛
 8. کمیته امداد برای جشن نیکوکاری تقاضای کمک داشت که مقرر شد به آنها چادر بدهند؛
 9. سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری برای تامین منابع مالی خود پیشنهاد فروش 15 واحد از مجتمع تجاری سینا در آرامگاه را که شامل 8 واحد تجاری میشود و نیز دو قطعه زمین و 5 واحد آپارتمان واحد صبا را از طریق مزایده ارائه کرد که مورد موافقت قرار گرفت. کارشناس این املاک آقای معصومی است که از لحاظ پاکدستی و دقت مورد تایید است.

تقریباً در این زمان چهار نفر از اعضاء شورا رفتند و جلسه از حد نصاب افتاد و بنابراین نامه های فرهنگی انجام نشد. ضمناً تعدادی از پرسنل سازمان آتش نشانی برای تشکر از اعضای شورا مخصوصاً آقای فتحی و کاووسی که در افزایش حقوق این مجموعه نقش داشتند در صحن شورا حاضر و از زحمات فوق قدردانی کردند. 

کمیسیون ماده 7 : امروز برای بازدید از چند ملک که تقاضای قطع درخت داشتند رفتیم. قرار شد آقای خضریان تمام مواردی را که به شهرسازی و تایید نقشه پروانه مربوط میشود را اعلام تا در خصوص رفع مشکلات مشابه با معاونت شهرسازی جلسه ای مشترک برگزار کنیم.

کمیسیون سرمایه گذاری در خصوص احیاء حمام های قدیمی و نیز احداث پارکینگ جنب شورا جلسه خود را برگزار کرد. در خصوص احیاء حمام های عمومی با توجه به اینکه حدود 22 حمام غیر فعال داریم پیشنهاد شد به این مجموعه ها، بخشی از مجموعه را کاربری تجاری بدهیم به شرط حفظ حمام تا نگهداری حمام برای آنها توجیه قانونی داشته باشد. الان سه یا دو گرمابه فعال بیشتر در همدان وجود ندارد.

در خصوص احداث پارکینگ 3  طرح ارائه شد، البته یکی از مشکلات کار 2 تا 3 پلاک مشاع با امور تربیتی بود که قرار شد تعیین تکلیف شود. کلیات طرح مورد موافقت قرار گرفت ولی پیشنهاد شد مراحل اجرا و نیز جذب سرمایه گذار برای آن صورت بپذیرد. اجرا باید به صورتی باشد که برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی داشته باشد. ضمناً قرار شد با آقای حسن محمدی هم مطرح شود چون درحال حاضر زمین فوق در اختیار این سازمان است گرچه مالکیت زمین با شهرداری است.

امروز جلسه ای در دفتر آقای فتحیان در خصوص پروژه های منطقه و با حضور پرسنل شهرداری منطقه 1 و برخی از مشاوران ایشان برگزار گردید. بحث اصلی در خصوص پیاده راه ساختن بلوار ارم، لزوم انجام آن و طرح و برنامه آن بود. آقای محمدی از اساتید دانشگاه پيشنهاد اجراي پياده راه سازي چند مرحله ای را مطرح كرد كه البته روي اين موضوع كار مطالعاتي دانشگاهي انجام داده بود. در اين پيشنهاد در هر فاز قسمتي از طرح اجرا ميشود و اگر بخش هاي ديگر به هر دليلي صورت نپذيرد به طرح قبلي آسيبي نميرسد. پيشنهاد مشخص من ابتدا توجه به هتل پارسيان، آتش نشاني و صاحبان املاك ساكن در منطقه بود، و دوم انجام پيوست نگاري فرهنگي، اجتماعي و زيست محيطي در اين زمينه. بزرگترين مشكل بلوار ارم سرعت بالاي برخي از خودروها و عدم امنيت در منطقه به همين علت هست. آقاي فتحيان معتقد بود كه چون اعضاء حاضر در جلسه هركدام تخصص متفاوتي دارند خود به منزله پيوست نگاري است. مقرر شد كار مطالعاتي تا قبل از پايان سال انجام شود. ضمناً براي اين پروژه بودجه در نظر گرفته شده است.

 

سه شنبه 1 اسفند 96

امروز روز شهادت حضرت صدیقه طاهره بود و تعطیل رسمی.

 

چهارشنبه 2 اسفند 96

كميسيون مشترك خدمات شهري و فني و عمراني؛ در خصوص ساماندهي پل هاي عابر پياده: در همدان 21 پل عابر پياده وجود دارد كه 13 پل آن مكانيزه است. مساله مطرح شده در رابطه با پل ها از طرف كميسيون ها عدم سلامت و قابليت استفاده از پل ها بود، بطوريكه پل هايي كه داراي آسانسور و يا پله برقي هستند به صورت عمومي فعال نيست. رئيس سازمان حمل و نقل و ترافيك در خصوص عدم استفاده مناسب شهروندان و آسيب زدن به پل، شكستن شيشه ها و يا سرپوش پل ها، خراب كردن دكمه هاي آسانسور، دزديدن امكانات فني پل ها از جمله سيم هاي برق و برخي دوربين ها صحبت هايي را ارائه كرد. ضمن اينكه كليت مطرح شده مشكل را پذيرفت و قرار شد براي جلسه آينده راهكارهايي را براي حفظ و مراقبت از پل ها ارائه دهند، ولي به نظر ميرسيد مشكل اصلي مسائل فرهنگي، فقر اقتصادي و فرهنگي و مشكلات اجتماعي شهر ميباشد. بهتر است اطلس فرهنگي و اجتماعي شهر تهيه و متناسب با معضلات شهري راهكار مناسب حل مشكل نيز در نظر گرفته شود.

كميسيون نظارت حقوقي و اداري: در اين جلسه بررسي وضعيت نيروهاي قراردادي، شركتي و تبديل وضعيت كار آنها و زمان برگزاري آزمون در دستور كار قرار گرفت كه قرار شد بحث سخت و زيان آور بودن برخي از پست هاي شهرداري مثل پاكبان ها و احياء شدن ماده 12 آئين نامه اداري و استخدامي شهرداري در دستوركار قرار گيرد و در هفته آينده اطلاعات دقيقي در خصوص مسائل دستور جلسه به شورا ارائه دهند.

جلسه با آقاي مغازه اي در خصوص مشاركت شهرداري در نمايشگاه گردشگري روستايي تهران و معرفي شهر همدان به عنوان شهر گردشگري و ارائه دوره هاي مختلف آموزشي براي ايجاد شهري پذيراي گردشگر.

كميسيون بودجه: امروز بررسي درآمد و هزينه هاي جاري سه سازمان حمل و نقل بار و مسافر، سرمايه گذاري و فن آوري و اطلاعات صورت پذيرفت. با هماهنگي هايي كه در خصوص رئيس سازمان حمل و نقل بار داشتيم مبلغ رديف آموزش شهروندي آنها به رقم 100ميليون افزايش پيدا كرد.

 

پنجشنبه 3 اسفند 96

صبح بازديد مشترك كميسيون فني و عمراني و فرهنگي از پروژه فرهنگسراي نيمه كاره سردار همداني در ميدان سابق چراغ قرمز همدان بود. اين فرهنگسرا در سه طبقه کار ستونها و تيرآهن هاي آن انجام شده بود و قبلاً شهرداري مبلغ 500 ميليون در جهت كمك به انجام پروژه با پيمانكار آن با يك قطعه زمين تهاتر كرده بود كه بنا به گفته پيمانكار مبلغ تهاتر محقق نشده و ملك به فروش نرفته بود. اين ملك در طبقه اول براي برگزاري كلاس ها و در طبقات دوم و سوم براي برگزاري جلسات و مراسمات مختلف طراحي شده بود و نيز مجدداً مجموعه تقاضاي كمك مالي براي ادامه پروژه داشتند. آقاي رحيمي فر بيان كرد طبق قوانين و دستورالعمل هاي سند پنجم و ششم توسعه بايد 20 درصد از بودجه فرهنگي براي ارتقاء سطح فرهنگ ايثار و شهادت و در اين راستا هزينه شود.

بازديد بعدي در خصوص ملكي بود كه در بلوار آيت ا... نجفي قرار داشت و مالكان منطقه قصد تعيين تكليف املاك آنجا را داشتند. براي بررسي زمين و بعد تصميم گيري در رابطه با آن در كميسيون هاي تخصصي شورا بازديد از منطقه داشتيم. املاك، مجاور سالن ورزش كه چند وقت پيش سپاه ساخته بود قرار دارد.

امروز يادواره شهيد قهاري در محل حسينيه امام برگزار ميشد. به دليل فرصت كم و جلسه كميسيون فرهنگي كه مقرر بود در ساعت 10 صبح برگزارگردد، به اندازه حضور و عرض تسليت در مراسم شركت كردم.

ساعت 10 جلسه كميسيون فرهنگي با موضوع بررسي سند راهبردي آموزش شهروندي برگزار شد. اين سند جلسه گذشته كميسيون از طرف رئيس مركز مطالعات و پژوهش هاي شورا در اختيار كميسيون فرهنگي قرار گرفت و امروز اعضاي كميسيون با حضور اساتيدي كه در تدوين سند مركز مطالعات همكاري داشتند سند را بررسي كردند ولي به دليل كمبود وقت، ادامه آن به روز شنبه صبح موكول شد تا در صورت موافقت اعضاء با نظر مساعد جهت تصويب به صحن شورا ارائه گردد. بعد از تصويب سند در خصوص اجرايي كردن آموزش شهروندي جلسات متعددي با كميته آموزش شهروندي كه براي تصويب تشكيل به صحن شورا ارائه شده است برگزار خواهد شد. تصميم داريم كليات موضوع شوراي اجتماعي محلات و كميته آموزش شهروندي و مباحث مربوط به فرهنگسراها را تا قبل از پايان سال آماده و آن را به مرحله اجرا بگذاريم. در اين جلسه دكتر خاورزميني بعنوان يكي از اساتيد جامعه شناسي و مشاور كميسيون در جلسه حضور پيدا كرد.

ادامه جلسه بررسي مجدد دستورالعمل شوراي اجتماعي محلات بود که امروز نيز در سالن جلسات طبقه سوم شورا ادامه پيدا كرد و در خصوص افراد حقيقي و حقوقي عضو اين شورا، شرايط هركدام و نحوه انتخاب آنها بحث شد و مقرر شد در روز شنبه بقيه دستورالعمل هم مورد بازبيني قرارگرفته و پس از اعلام مجدد و ارائه گزارش در صحن شورا مراحل مقدماتي كار مثل تشكيل دبيرخانه صورت پذيرد. با توجه به نظر شوراي راهبردي تاييديه معاونت فرهنگي و معاونت سياسي استانداري و فرمانداري دركنار شهردار و اعضاي شورا در هرچه بهتر انجام شدن اين پروژه بسيار موثر خواهد بود.

 

جمعه 4 اسفند 96

ساعت 10 امروز مراسم افتتاحيه هفته باباطاهر در محل آرامگاه ايشان بود. در اين برنامه اداي احترام به باباطاهر و نيز برنامه هفتگي صبح جمعه باباطاهر كه عموماً به صورت خواندن شعر و اجراي موسيقي زنده و گاهي به همراه سخنراني برخي از مهمانان است صورت پذيرفت. امام جمعه همدان، مديركل ارشاد، رياست دانشگاه بوعلي سينا و معاونت محترم دانشجويي ايشان تا زمان حضور بنده در اين مراسم شركت داشتند.

ساعت 30/11 دقيقه امروز مراسم افتتاحيه ورزش هاي غير آبي و آبي پرسنل شهرداري كه توسط سازمان فرهنگي و ورزشي برگزار شده بود اجرا شد. متاسفانه علي رغم وجود پرسنل زياد شهرداري انتظار ميرفت تعداد زياد تري از تيم ها در مسابقات شركت داشته باشند. ظاهراً 16تيم در بازيها حضور داشت كه مقام اول و دوم را تيم هاي آتش نشاني و مقام سوم را تيم منطقه 1 شهرداري همدان بدست آورده بود. به دليل عدم استقبال در بخش بانوان مسابقات براي آنها برگزار نشده بود، ضمن اينكه انتظار ميرفت مديران مناطق، معاونين شهردار و روساي سازمان ها به منظور ايجاد انگيزه در پرسنل در اختتياميه حضور ميداشتند.

امروز مراسمي در حسينيه موسي بن جعفر (ع) كوي مطهري در خصوص مسائل و مشكلات محله مذكور بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار گرديد. اين دومين برنامه در اين محله از شهر بود كه اهالي آن براي رفع مشكلات خود ترتيب داده بودند. از شوراي شهر بجز من آقايان كاووسي و بادامي نيز حضور داشتند و همينطور آقاي احمدي از منطقه 4 و نيز نمايندگان برخي از سازمان ها و ارگان ها مثل كلانتري، بهداشت و كميته امداد و برخي از مدعوين نيز حضور داشتند. من درمورد طرح شوراي اجتماعي محلات در حسينيه صحبت كردم. به نظر ميرسيد اهالي علاقمند به اجراي طرح باشند. با يكي از بانوان هيات امناء حسينيه نيز صحبت كردم و قرار شد بازديدي از محله براي بررسي امكانات موجود براي ايجاد فضاي فرهنگي و ورزشي محله داشته باشيم، ضمن اينكه مدرسه كاظمي موجود در محله كه در اختيار آموزش و پرورش همدان است چندين سالي است كه خالي است و درحال تخريب شدن. اهالي محله علاقمند بودند كه اين مدرسه در اختيار مباحث فرهنگي، اجتماعي و ورزشي آنها قرار بگيرد و ضمناً بصورت ويژه درخواست ايجاد زمين هاي ورزشي و پارك را داشتند. بجز موارد مذكور دررابطه با آسفالت محله، انشعابات آب و فاضلاب و نيز سرويس حمل و نقل عمومي نيز مسائلي در جلسه مطرح شد. ضمناً آقاي فتحي مواردي را كه در شورا براي توانمندسازي محلات پيشنهاد شده بود به اطلاع اهالي رساند، مانند:

 • كاهش ارزش محاسباتي املاك منطقه؛
 • كمك در اعطاي امتيازات گاز و آب به منازل مسكوني؛
 • كاهش تعداد مهندسين نظام مهندسي از چهار نفر به دو نفر؛
 • يكسان سازي ارتفاع در املاك چه عادي و چه سند دار بصورت يكسان متناسب با معبر؛
 • كاهش عوارض صدور پروانه و بهاي خدمات در جهت سابقه دار كردن منازل و املاك محله.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری