آوا 26: سال 1398 سال عین القضات همدانی نام گذاری شد آوا 26: سال 1398 سال عین القضات همدانی نام گذاری شد
روزنوشت هاي آرمان و اميد 26 - رضوان سلماسي - 18 فروردین تا 24 فروردین

رندباز

با عرض سلام و ارادت خدمت تمام شهروندان عزیز همدانی و تمام دوستان عزیزی که این روزنوشت ها را مطالعه میکنند.

سال 96 با تمام خوشی ها و ناخوشی هایش به پایان رسید و دفتری دیگر گشوده شد. امیدوارم که مجموعه روزنوشتهای من توانسته باشد بخشی از ابعاد کار خودم و سایر اعضا شورای شهر همدان را بر عموم شهروندان آشکار کند. مجموعه این روزنوشتها در سال 1396 بالغ بر 23 هفته شد و احتمالا در قالب کتابچه ای در آینده ای نزدیک تقدیم شما شهروندان نیز میگردد.

در سال جدید نیز به تشویق دوستان به این کار ادامه خواهم داد به این امید که چراغ راه آیندگان باشد. تشکر میکنم از تمام کسانی که به این روزنوشتها توجه کردند و شفاها و کتبا بازخورد دادند.

 

شنبه 18 فروردین 97

امروز دیداری با آقای فتحیان مدیر منطقه 1 شهرداری همدان داشتم. مباحث انجام شده در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر همدان و لزوم توجه بیشتر و داشتن اعتقاد به مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر بود. ضمناً فرم عوارض نوسازی آپارتمان خودم را نیز از شهرداری برای پرداخت درخواست کردم.

جلسه ای با آقای میلاد کریمی در خصوص ایجاد شرکت حفظ و احیاء بافت های تاریخی همدان در محل دفتر کمیسیون داشتم. با توجه به اهمیت طرح مطالعاتی بناهای واجد ارزش موضوع جلسه روز پنجشنبه با شهردار را به ایشان گفتم و قرار شد ایشان هماهنگ کنند بازدیدی از شیراز و احیاناً کاشان در این خصوص صورت پذیرد و برای ثبت شرکت فوق از تجربیات و نظرات این شهرها نیز بهره مند گردیم.

امروز جلسه دوم بررسی ابعاد طرح جامع مدیریت شهری در مرکز مطالعات شورا برگزار و بخش دیگری از دستورالعمل فوق مورد مطالعه و اعلام نظر شرکت کنندگان در جلسه قرار گرفت. به نظر میرسد هم در قوانین و مقررات شورا و شهرداریها ورود دارد و هم در دستورالعمل های اجرایی برای جامع کردن طرح مدیریت شهری.

با توجه به کسالت آقای محمدی معاونت فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان دیداری از ایشان داشتیم.

 

یکشنبه 19 فروردین 97

امروز اولین جلسه رسمی صحن شورا در سال 97 برگزار شد. بنابراین مقرر شده بود که قبل از حضور در صحن برای تجدید میثاق با شهدا در گلزار شهدا حضور داشته باشیم. بنابراین ساعت 8 قرار اعضاء گلزار شهدا بود. بعد از تجدید میثاق با شهدا به صحن شورا بازگشته و به بررسی نامه های ارسالی پرداختیم. قبل از شروع نامه ها موارد زیر مورد بحث قرار گرفت:

 1. اعتراض به اینکه درجلسه ستاد بازآفرینی استان نمایندگان شورای استان حضور داشتند ولی نماینده ای از شورای شهر همدان در جلسه حاضر نبود.
 2. پیشنهاد اینکه در احیاء بافت فرسوده شهری و آزاد سازی معابر مانند طرح مناطق توانمند سازی تا 5/2 طبقه عوارض پروانه ساختمان رایگان و بیشتر از آن عوارض با 80 درصد تخفیف اعمال گردد. نقشه مناطق توانمند سازی نیز به صورت مشخص آماده و تحویل شهرداری گردد. پیشنهاد شد دو موضوع فوق درکمیسیون معماری و شهرسازی بررسی و نتیجه به صحن شورا ارائه گردد.
 3. پیشنهاد شد پیگیری شود وامی که استانداری در اختیار مناطق بافت فرسوده قرار میدهد در اختیار مناطق توانمند سازی هم قرار گیرد.
 4. اعلام شد که موضوع نظام مهندسی در پروانه ساختمانی این مناطق هم شده است.
 • نامه ای از اداره کل امور تربیتی و مشاوره معاونت وزارت آموزش و پرورش به شورا رسیده بود که درخواست کرده بود که شهرداری جهت تامین خدمات خودرو اجرای طرح مقابله با آسیب های اجتماعی تیم مداخله در بحران ها و مدیریت های اجتماعی شهر همدان ورود پیدا کند. پیشنهاد من این بود که به جای جزیره ای عمل کردن در بحث آسیب های اجتماعی یک نهاد مرتبط کار را انجام و سایرین با او همکاری کنند تا نتیجه کار موثر باشد. در هر صورت نامه بدون پاسخ باقی ماند. پیشنهاد یکی از اعضای شورا این بود که شهرداری در آموزش و پرورش فضای سبز مدارس و روکش آسفالت ها را آماده سازی کند در مقابل آموزش و پرورش املاک خود را که در مسیر قرار دارد و نیز استفاده همگانی از  سرویس های بهداشتی خود را در اختیار شهرداری قرار دهد. این طرح نیز در همین حد باقی ماند.
 • مصوبات شورای پژوهشی مرکز مطالعات نیز قرائت شد. دو مورد از موارد اساسی آن عبارت بودند از: 1) تشکیل کارگروه شهر کار آفرین و برگزاری جلسات آن. 2) عقد قرارداد با یکی از دانشجویان تحت نظارت یکی از اساتید عضو شورای پژوهشی در خصوص طرح یخ زدایی معابر در این رابطه اعلام شد که هم طرح مورد نیاز شهرداری نیست و هم برای قرارداد با افراد باید آگهی زده شود. البته مصوبه داریم که تمام طرح های مطالعاتی و پژوهشی باید تایید مرکز مطالعات را داشته باشد.
 • موضوع بعدی مصوبه قبلی شورا در خصوص پرداخت 50 میلیون تومان به 10 هیات ورزشی بود که اتفاق نیفتاده بود. مقرر شد نامه به شهرداری جهت انجام ارجاع شود.
 • مورد بعدی طرح مجدد سند جامع آموزش شهروندی بود که پس از انجام آخرین تغییرات نیاز مجدد به رای گیری داشت که انجام شد.
 • نامه بعدی در خصوص گزارش اقدامات شهرداری و عملکرد آنها در رابطه با تپه پیسا بود که در صحن قرائت شد. این نامه برای استانداری زده شده بود.
 • نامه بعدی در رابطه با اصلاحیه مجوز حق عضویت در هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شهرداری همدان بود که مبلغ مصوب قبلی را براساس دلار و به میزان 3000 دلار و از محل پرداخت اعتبارات بودجه مصوب شهرداری پرداخت نمایند. با توجه به اینکه همدان به عنوان اولین شهر سبز پایدار جهان اسلام شناخته شده است بر همین اساس شهرداری همدان به عضویت مجمع شهرداران آسیایی درآمده است.
 • این نامه در رابطه با ملکی در بلوارکولاب بود که قبلاً به دلیل احراز بخشی از سهم دو نفر از مالکان در اختیار شهرداری قرار میگرفت و به دلیل انصراف شهرداری از اجرای طرح، مالکان درخواست اصلاح آن مساحت احرازی واگذار شده به شهرداری و تعیین تکلیف مالی آن با شهرداری را داشتند. مقرر شد آقای شهردار و تیم حقوقی ایشان جلسه آینده برای بررسی و توضیح موضوع در صحن حاضر شوند.
 • این نامه در خصوص ملکی در بلوار بعثت و کوچه هنر بود که ملک آن در بر 75 متری قرار دارد. درخواست تعویض ملک خود که در طرح قرار دارد را داشت. ایشان دارای مشکلات خانوادکی از جمله بیماری فرزندان بود. مقرر شد از ملک بازدید بعمل آید.
 • این نامه در خصوص الحاق بلوک مجاور هتل آرین به هتل برای ایجاد مطلوبیت بیشتر هتل بوده که مصوبه ماده 5 را داشته ولی به دلیل مغایرت بنای احداثی با مجوزهای صادره برای تعیین رای نهایی به کمیسیون ماده 100 ارجاع شده است. این نامه جهت گزارش ارائه شده بود.
 • این نامه از سوی کمیسیون معماری و شهرسازی در خصوص طرح مطالعاتی تونل پیشنهادی شهرداری از زیرگذر بهشت تا پل رسالت بود که این کمیسیون اعلام کرده بود که عنوان طرح مطالعاتی به نوعی باشد که مطالعات درجهت انتخاب بهترین روش رفع مشکل منطقه اعلام گردد نه بعنوان مطالعات ایجاد تونل و به شهرداری جهت مطالعه ارسال شد.

در پایان شورا مصوب کرد به مناسبت روز شوراها به کارکنان رسمی شورا به ازای هر نفر رسمی مبلغ 300 هزار تومان و به ازای هر نفر قراردادی مبلغ 200 هزار تومان به عنوان هدیه پرداخت گردد.

امروز یک خانم برای شغل دخترش که دچار مشکلات زندگی شده بودند مراجعه کرد. او را به یکی از افرادی که در شورا کار آموزش روی سفال را به خانم ها یاد میداد و ضمناً محصولات آنها را نیز برایشان میفروشد معرفی کردم تا به آموزش این هنر برای کار بپردازد.

 

دوشنبه 20 فروردین 97

این دو روز را درگیر کارهای شخصی خودم در خصوص مشکلات پزشکی مادرم بودم. در همین جا از زحمات کادر پزشکی مرکز درمانی آموزشی بعثت تشکر میکنم. در بازدیدی که از محوطه اطراف بیمارستان داشتم به صرافت افتادم که بحث پیاده رو سازی و درختکاری محوطه خارجی بیمارستان را با شهردار محترم منطقه طرح کنم.

 

سه شنبه 21 فروردین 97

کمیسیون فرهنگی با موضوع بررسی طرح مرمت بقعه متبرکه امامزاده یحیی با حضور نمایندگان میراث فرهنگی و اوقاف و هیات امنای امامزاده و نیز بررسی برنامه های پیشنهادی کمیسیون به معاونت فرهنگی و اجتماعی و ورزشی برگزار شد.  برنامه های پیشنهادی کمیسیون به شرح زیر مصوب شد:

 • موظف شدن شهرداری نسبت به برگزاری برنامه های ویژه متناسب با مناسبت های ملی و مذهبی با رویکرد ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان شهروندان و گردشگران، استفاده از ظرفیت های ایجاد شده جهت آموزش شهروندی، بهره مندی از ظرفیت تشکل های مردمی مخصوصاً بصورت فراخوان، ایجاد هماهنگی با سازمان ها و مناطق زیر مجموعه شهرداری در همین راستا با محوریت کمیته آموزش شهروندی، مشارکت با سایر دستگاهها خصوصاً آموزش و پرورش و برگزاری برنامه های متنوع و شاد دیگر در سایر مناسبت ها.
 • شهرداری همدان با مشارکت سایر دستگاهها و بهره گیری از توانمندی های مردمی و با توجه به نامگذاری سال جاری به نام عین القضات همدانی شاعر نامدار همدانی برنامه هایی را در سطح شهر ارائه نماید.
 • شهرداری موظف شد با همکاری سایر ارگانهای فرهنگی شهر و با بهره گیری از ظرفیت های مردمی جهت برگزاری حداقل 4 رویداد بزرگ سالانه و ثابت اقدام نماید.

در رابطه با بقعه متبرکه امامزاده مقرر شد هیات امنا تمامی مشکلات خود را کتباً ارائه نمایند، اداره اوقاف و میراث نیز مکاتبات خود را در خصوص تامین بودجه انجام و رونوشت آن را به شورا جهت پیگیری ارائه نمایند و در نهایت با همکاری شهرداری، اوقاف و میراث بخشی از مشکلات این بقعه در سال جاری مشخص و برطرف گردد. لازم به یادآوری است بنای امامزاده یحیی هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ مذهبی مورد توجه میباشد.

امروز به دلیل کم بودن تعداد نامه ها و همینطور حضور دکتر مولوی به همراه شهردار و نمایندگان مجلس همدان در قرارگاه خاتم برای صحبت های اولیه عملیاتی کردن چند پروژه بزرگ در همدان شورا تعطیل بود، بنابراین بازدیدی از برخی از پارک های سطح شهر و همینطور تپه های فخرآباد که قرار است یک طرح سرمایه گذاری برای احیاء آن در نظر گرفته شود داشتیم. در این بازدید معاونت خدمات شهری، معاونت فضای سبز سازمان سیما و منظر و تعدادی از پرسنل این حوزه حضور داشتند. سالها قبل این تپه توسط سازمان سیما و منظر و فضای سبز درختکاری شده بود. مشکل اصلی این منطقه در حال حاضر راه دسترسی آسان شهر همدان به تپه است. روز گذشته کمیسیون سرمایه گذاری به همراه اعضاء بازدیدی از همین منطقه داشتند که من به دلیل کسالت مادر در آن بازدید حضور نداشتم و مقرر شده بود که سرمایه گذار طرح خود را در این رابطه در جلسه ای ارائه نماید.

 

چهارشنبه 22 فروردین 97

کمیسیون خدمات شهری با موضوع ارزیابی اقدامات شهرداری در نوروز 97 و بررسی نامه ها تشکیل شد. در این جلسه مدیران و معاونین شهرداری حضور داشتن. در ابتدا با اعضای شورا نسبت به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص برنامه نوروز 97 پرداختند و در بخش دوم هریک از مدیران و معاونین نسبت به ارائه گزارش عملکرد خود پرداختند. برخی از دوستان شورا نسبت به عملکرد سازمان سیما و منظر، بصورت مشخص تر بخش فضای سبز آن نقطه نظرات انتقادی داشتند و عملکرد آنها را خیلی مثبت ارزیابی نکردند. من با توجه به بازدیدهای پی در پی خود در روزهای پایانی سال و بررسی وضع موجود شهر برای استقبال از بهار و با توجه به مقایسه شهر با سالهای گذشته اعتقاد داشتم که سیما و منظر و مخصوصاً فضای سبز، گل کاری و درختکاری امسال عملکرد خوبی را داشته است. باتوجه به اینکه هوای امسال در روزهای پایانی سال قبل و شروع سال جدید بسیار ناپایدار دارد متفاوت بود در بعضی روزها دمای زیاد هوا و برخی روزها کاهش دما به همراه با باران شدید به عنوان یک عامل اصلی تاثیرگذار فضای سبز همدان موثر بود. ضمن اینکه استفاده نادرست و ناصحیح برخی شهروندان مخصوصاً از فضای سبز باعث شده بود که این سازمان به صورت مداوم نسبت به احیاء مجدد فضای سبز اقدام نماید. من با توجه به این مسئله سعی کردم نظرات برخی شهروندان همدانی را نیز جویا باشم تقریباً یا اکثریت این افراد از نوروز امسال نسبت به سالهای گذشته راضی تر بودند. کما اینکه در انجام کار هم کاستی زیادی میتواند وجود داشته باشد و هم اینکه داشتن عملکرد بهتر ومناسب تر دور از ذهن نیست.            

نیم ساعت آخرجلسه به دلیل وجود یک مشکل برای همکارم از جلسه خارج شدم و به همین دلیل به جلسه کمسیون نظارت نرسیدم.

امروز ساعت 1 با 6 تن از اعضای مجموعه خیرین سلامت از جمله خانم یوسفی که در مجموعه بحث مربوط به زنان را پیگیری میکند جلسه ای در دفتر کمیسیون فرهنگی شورا را داشتیم.

در این جلسه ضمن صحبت و تبادل نظر در رابطه با مسائل مربوط به مجموعه از جمله پیشنهادات آنها در خصوص ایجاد فضای با نشاط و شاداب در سطح شهر و توجه به ورزش در جهت سلامت که اتفاقاً جزء سیاست کمیسیون هم هست و قبلاً به شهرداری جهت اجرا ارسال شده است. قرار شد هم در بحث ورزش بانوان به عنوان مسئول کمیته ورزش بانوان مجموعه همکاری داشته باشیم و هم در جلسه مجمع خیرین سلامت که روز بعد در محل بیمارستان مباشر سابق برگزار شد شرکت نمایم.

امروز ساعت 4 عصر با اعضای کمیسیون ماده 7 برای بازدید از درخت های رسیده رفتیم. یکی از مسائل و مشکلات حفظ محیط زیست و درختان بخصوص در محل باغات تغییر کاربری هایی است که توسط کمیسیون ماده 5 به درخواست مالکین و ارائه به کمیسیون از طرف شهرداری میشود. دیروز در محل یک باغ به مساحت 3 تا 4 هکتاری از کمیسیون ماده 5 تغییر کاربری مسکونی گرفته و درجهت ایجاد مسیر بوده تقاضای قطع درختان مسیری را داشته  است.

با توجه به اینکه درکمیسیون ماده 5 علاوه بر سایر اعضاء بصورت شخصی شهرداری، رئیس شورای شهر، معاونت معماری و شهرسازی شهرداری و مدیرکل محیط زیست (البته بدون حق رای) حضوردارند باز هم متاسفانه به راحتی تغیر کاربری در باغات حاشیه کوهستان الوند داده میشود. علی رغم کاهش بسیار از فضای سبز در این منطه هنوز هیچ حساسیتی نسبت به حفظ محیط زیست همدان که میراث آیندگان است وجود ندارد.

 

پنج شنبه 23 فروردین 97

امروز شهرداری با بیمارستان فرشچیان هماهنگ کرده بود که برای چکاپ قلب مدیران شهرداری و اعضای شورا مراجعه نمایند.

امروز جلسه با مشاورین خودم درکمیسیون فرهنگی و اجتماعی در محل تالار قرآن داشتم .گرچه همه عزیزان در جلسه حاضر نبودند در رابطه با تجربه کاری خودم در طول مدت حضور در شورا مطالبی را برای آنها بیان کردم و در پایان متذکر شدم که مشاوران در رابطه با سه طرح همگانی کردن ورزش، شورای اجتماعی محلات و آموزش شهروندی و چگونگی اجرایی کردن آنها و رفع مشکلات در طول اجرای طرح با کمیسیون همکاری داشته باشند.

امروز قرار بود که با همراهی شهردار و معاونین ایشان جلسه ای با هیات مدیره توان یابان صبح الوند داشته باشیم. ظاهراً برنامه بازدید از طرف شهرداری منتفی شده بود و من به علت داشتن قرار ملاقاتی با اقای شفاعت به صورت شخصی در محل توان یابان صبح الوند حاضر شدم و ساعتی را با آقای شفاعت به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل شهری و نیز شهرداری و شورا پرداختیم. یکی از دغدغه های اصلی ایشان حفظ محیط زیست و باغات همدان در دامنه الوند مخصوصاً بلوار ارم، گنجنامه، حیدره و اعتمادیه بود. و مورد بعدی در خصوص پیگیری مالکیت محل استقرار مجموعه که در حال حاضر در اختیار بهزیستی بوده و این مجموعه آن را از بهزیستی اجاره کرده اند.

امروز با مجموعه خیرین سلامت در محل بیمارستان مباشر جلسه ای داشتم. در این جلسه به دعوت سرکار خانم یونسی مسئول شورای زنان مجمع و نیز مسئول آموزش و پیشگیری مجموعه حضور پیدا کردم. یکی از مباحث اصلی آنها همراهی اینجانب با زنان در بحث ورزش و حضور به عنوان مسئول ورزش بانوان مجموعه بود که قرار شد در این باره بعداً بیشتر صحبت کنیم.

با توجه به اینکه مجموعه علاقمند به فعالیت در بحث آموزش و پیشگیری در مسائل فرهنگی و اجتماعی و سلامت بود من 3 پیشنهاد به مجموعه دادم:

 1. عنوان کردم از انجام کار بصورت موازی کاری و جزیره ای عمل کردن امتناع کنند و با هماهنگی دستگاههای ذیربط یک مجموعه متولی و سایرین به عنوان بازوهای اجرایی همکاری نمایند.
 2. اینکه سعی کنند باز هم با همکاری متولی های این مباحث بحث آموزش در موارد مختلف را در سطح شهر و نه یک مجموعه محدود اجرایی نمایند.
 3. اینکه حتماً بحث ارزیابی اموزش را داشته باشند. به هر حال در آموزش های مختلف نیروی انسانی و هزینه مادی صرف میشود و شایسته است نسبت به بهینه سازی هزینه انها توجه داشته باشیم. به دلیل اینکه قرار بود بیمارستان بروم متاسفانه موفق نشدم تا پایان جلسه عزیزان را همراهی نمایم.

 

جمعه 24 فروردین 97

امروز به همراه آقای بادامی، کاووسی، قره باغی و آقای خجسته، هیات امناء و بخشی از اهالی منطقه خضر بازدیدی از بقعه امامزاده داشته و درغبار روبی آن شرکت کردم. این دومین بار بود که امامزاده غبار روبی میشد و عواید به دست آمده آن هم زیاد نیود. هیات امناء در خصوص مشکلات امامزاده درخواست هایی داشتند و بانوان حاضر در محل نیز درخواست هایی را در خصوص مشکلات خود که بحث اصلی آن شغل بود ارائه کردند.

در خصوص رایگان بودن عوارض پروانه ساختمانی در بافت توانمندسازی تا 5/2 طبقه و پرداخت مبلغ 20 درصد عوارض برای طبقات بیشتر به اطلاع افراد حاضر در جلسه توسط اقای خجسته رسانده شد. در پایان به همراه آقای بادامی و کاووسی و قره باغی بازدیدی از یکی از خیابان های اصلی منطقه داشتیم که از سال 58 نیازمند تعریض بوده و تاکنون اتفاقی نیفتاده و این خیابان باید تبدیل به یک خیابان 30 متری شود که مشکلات ترافیکی مخصوصاً عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس ها نیز تسریع گردد. مقرر شد در صحن شورا در رابطه با مشکل مذکور و خدمات رسانی به مالکین جهت تعریض معبر با نظر مساعد صحبت شود.

نوشته های مرتبط قبلی:


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری