بیانیه کمیته‌ی اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز معلم بیانیه کمیته‌ی اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز معلم
امنیت، سلامت و معیشت معلمان باید در حفظ کرامت و جایگاه ایشان مدنظر باشد

رندباز

بیانیه کمیته‌ی اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز معلم

از آنجا که آموزگار ستون‌ دانش، علم، ورزش و هنر جامعه است. از آنجاکه آموزگار، سرپرست دوم فرزندان ماست. از آنجاکه آموزگار شایسته و مسئولیت‌پذیر،  بی‌شائبه نسلها را از گنج دانش برخوردار می‌سازد و دانه‌ی کنجکاوی را در ذهن و اندیشه‌ی انسانها می‌کارد و دنیای تخیل فرزندان را عمق و وسعت می‌بخشد و در سایه‌ی هنرِ کشف، هنر خوب زندگی کردن را به دانش‌آموزان می‌آموزد. پس این وجودِ گرامی، شایسته‌ی بهترین زیست‌هاست.

کمیته‌ی اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز معلم به اهم مطالبات و نگرانی‌های آموزگاران و فرهنگیان گرامی کشور اشاره‌ای خواهد داشت:

۱. مردمسالاری و عدالت اجتماعی در سایه‌ی توسعه‌ی پایدار و درونزا متکی به اندیشه و عملکرد معلمان آگاه، کارآمد و باانگیزه است. لذا هرگونه موانع معیشتی و رفاهی در زندگی معلمان می‌تواند این رسالت شگرف را مورد تهدید قرار دهد.

۲. سطح کارآمدی نظام آموزشی ما به شدت تنزل یافته است. امتیاز دادن به جریان‌های افراطی در نفوذ به سیاست‌گذاری‌ها و در بدنه‌ی آموزش و پرورش، مانع هرگونه تصمیم، راهبرد و عملکرد تحول‌خواهانه در راستای استقرار یک نظام آموزشی کارآمد است. الگوگرفتن و بومی‌سازی مدل‌های کارآمد آموزشی جهانی یکی از راه‌های برون‌رفت از بحران ناکارآمدی‌ست.

۳. بی‌توجهی به مفاهیمی چون تفکر انتقادی، پژوهش‌محوری، پرسشگری، مهارت‌آموزی، توان تصمیم‌گیری، مدیریت ارتباط، مهارت‌های زیستن در عصر حاضر، لذت بردن از زندگی و نگاه جهانی به امور بشر و از سوی دیگر آسان‌گیری‌های آموزشی، افت تحصیلی، محیط کسالت‌بار، غیرکاربردی و غیرپویای مدارس و تربیت تحصیل کردگان ناکارآمد و ناتوانا از بزرگترین چالش‌های آموزش و پرورش ماست.

۴. تأخیر و تعلل در اجرای وعده‌های دولت‌های مختلف و وزرای آموزش و پرورش در باب مطالبات فرهنگیان بی‌اعتمادی را پیوسته دامن زده است.

۵. عضویت در تشکل های صنفی و فعالیت مدنی آموزگاران برای احقاق حقوق معلم و دانش‌آموز حق هر آموزگاری‌ست. بنابراین حذف هرگونه رویکرد امنیتی به فعالیت‌های صنفی معلمان و توقف پرونده‌سازی‌ها علیه فعالین این حوزه و آزادسازی تمامی بازداشت‌شدگان و زندانیان صنفی‌سیاسی یک الزام است.

۶. توجه به آسیب‌های اجتماعی و معضلات روانشناختی گسترده بین دانش‌آموزان با تاکید بر نقش مراکز آموزش و پرورش ضرورت امروز ماست.

۷. برای دستیابی به عدالت آموزشی، بر مخالفت علیه خصوصی‌سازی و کالایی‌شدن آموزش تاکید می‌کنیم.

۸. لزوم توجه به مطالبات معیشتی از جمله دریافتی‌های بالای خط فقر، برخورداری از بیمه‌های کار آمد، همسان‌سازی حقوق و تضمین معیشت و منزلت آموزگاران مشغول به کار و بازنشسته باید از اولویت‌های مسئولین و سیاستگذاران کشور باشد.

۹. برخورداری تمام کودکان و نوجوانان از آموزش با کیفیت و رایگان به ویژه در مناطق محروم تا ریشه‌کنیِ مطلقِ آسیبهایی چون ترک تحصیل، به دلیل فقر و نداری از اهمّ مطالبات است.

۱۰. اصلاحِ نگاه مصرفی به سازمان آموزش و پرورش یک الزام است.  اختصاص بودجه به آموزش و پرورش به تنهایی بحران‌ها را حل نمی‌کند. نظام آموزشی ایران به مدیریتی شایسته و کارآمد در گلوگاه‌ها نیاز دارد که بتواند زمینه‌ی مشارکت تکثرگرایانه‌ی ذی‌نفعان را فراهم و به رویکرد بسته، متمرکز و سترون پایان دهد .

۱۱. بازگشت صندوق ذخیره فرهنگیان به صاحبان اصلی آن و رفع مشکلات صندوق ذخیره‌ی فرهنگیان در سایه‌ی برخورد قاطع و جدی با فساد و فسادآفرینان .

۱۲. امنیت و سلامت و معیشت معلمان سه‌گانه‌ایست که باید در حفظ کرامت و جایگاه معلمان بطور جدی مدنظر باشد.

۱۳. رویه ضداخلاقی و ناعادلانه‌ در رسیدگی به پرونده‌های حقوقی‌صنفی آموزگاران باید اصلاح گردد.

۱۴. معضل مهاجرت نخبگان که دستاوردهای نظام آموزشی را یکسره نابود می‌کند، تهدیدی جدی برای بهره‌وری و پایداری هر نظام آموزشی‌ست.

۱۵. توجه به مطالبات فرهنگی اقوام از جمله آموزش زبان مادری و انعطاف آموزشی در مطالبات فرهنگی در مدارس از خواسته‌های آموزگاران است.

#کمیته_اقشار_و_اصناف_حزب_اراده_ملت_ایران

 

بیانیه های مرتبط قبلی:

بیانیه کمیته اقشار و اصناف حزب اراده ملت ایران به مناسبت روز کارگر - اردیبهشت ماه 1397

بیانیه کارگروه زنان حزب اراده ملت ایران در پی اعتراضات به حجاب اجباری - اسفندماه 1396

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری