تاریخ درج خبر: 1396/08/20

احتمال عدم حضور شهردار منتخب در همدان

کد خبر: 1747

روزنوشت های اراده و امید 4 - رضوان سلماسی - 13 آبان تا 19 آبان

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 13 آبان 1396

دیدار با آقای دکتررضایی ریاست دانشگاه علمی و کاربردی واحد تربیت بدنی: این دیدار با هماهنگی سرکار خانم فهیمه سازمند دکترای ادبیات و معاون پژوهشی دانشگاه صورت گرفت. حاضرین در جلسه آقای حسینی دکترای بیومکانیک (معاون آموزشی)، آقای بداغی معاون امور دانشجویی، خانم عبدلی مشاور دانشگاه، آقای قائدی کارمند امور دانشجویی و از اساتید دانشگاه بودند. مواردی که دانشگاه به آنها نیاز دارد:

 • تقویت کتابخانه مرکز مخصوصا در رابطه با کتاب های مرجع
 • تکمیل سایت دانشگاه (تعداد دستگاه های کامپیوتر آنها بسیار کم است)
 • نیاز به داشتن دستگاه ویدئو پروژکتور برای تجهیز کردن کلاس ها
 • دستگاه های تکثیر و کپی

مهمترین بحث مساله تردد دانشجویان دانشگاه بود که در جلسه مطرح شد. ضمناً در رابطه با همگانی کردن ورزش و ورزش محلات در جلسه گفتگو شد. دانشگاه اعلام آمادگی کرد که در بحث تخصصی آن همکاری لازم را داشته باشد. در رابطه با پروپوزال ها و مقالات اساتید و نیز ثبت اختراعات قرار شد با آقای حمید بادامی در ارتباط باشیم.

حضور در باشگاه پیوند: برگزاری آزمون قهوه ای و دان 1 و دان 2 کاراته سبک شوتوکان * WJKA  بانوان همدان. اینجانب به عنوان رئیس سبک مذکور و نیز ممتحن در این آزمون شرکت کردم.

 

یکشنبه 14 آبان 1396

جلسه اصلی صحن شورا: امروز جناب آقای گردان و آقای فتحی در جلسه حضور نداشتند. موارد مورد بحث به شرح زیر بود:

 • اسکن شدن پرونده های کمیسیون ماده 100 بطوریکه اطلاعات روی GIS قابل نمایش باشد.
 • یکپارچه سازی سیستم های نوسازی و شهرسازی صورت گیرد و وضع موجود و نیازها مشخص شود.
 • در رابطه با قیمت منطقه ای املاک بلوار جوان و اصلاح قیمت ارتفاعی معبر 18 متری به 16 متری مورد بحث قرار گرفت. در این جلسه عنوان شد این منطقه قرار است به صورت پهنه ای مورد توجه قرار گیرد.
 • اخذ پروانه برای مجتمع تفریحی رنگین کمان مورد بررسی قرار گرفت. قرار شد کمیسیون های بودجه، معماری و شهرسازی موضوع را بررسی کند. برای جلب سرمایه گذاران طرح دادن زمین و پروانه رایگان قبلاً صورت می گرفته که شامل مجموعه رنگین کمان هم میشود.
 • درخواست کمیسیون نامگذاری مطرح شد. قرار شد 5 برنامه راهبردی توسعه شهر همدان به همه کمیسیون ها ارائه گردد برای گرفتن نظرات کارشناسی کمیسیون ها.
 • در صورت جلسه هیات امنای مرکز مطالعات قرار شد از پایان نامه هایی که در راستای اهداف مدیریت شهری هست حمایت شود.
 • پرونده آقای سبحان در خصوص ساخت مجتمع تجاری در محل ترمینال سابق مطرح شد.
 • پرونده آقای سرخوش (خانم بختیاریان) که قرار بود از طرف شهرداری به صورت تجاری تملک شود به کمیسیون نظارت ارجاع شد.

در این جلسه آقای حسن محمدی مسئول دبیرخانه شهر سبز پایدار جهان اسلام ** به همراه همکاران در صحن شورا حاضر و در خصوص فعالیت هایی که تاکنون در این راستا انجام شده توضیحاتی را ارائه نمودند که من به دلیل دعوت در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات المپیاد دانش آموزی مدارس به دبیرستان دخترانه طالقانی رفتم و در بازگشت در جریان قسمت انتهایی موضوع قرار گرفتم.

در پایان جلسه هم سرهنگ صفایی و سرهنگ کریمی به همراه همکارانشان از نیروی انتظامی جهت حل و فصل موضوع ساختمان نیروی انتظامی واقع در بلوار خواجه رشید در صحن حاضر شدند که قرار شد کارگروه تخصصی از هر دو طرف روی موضوع کار کرده و مشکل را حل کنند. ضمناً نیروی انتظامی تقاضای همکاری برای ایجاد پروژه دی کلینیک که یک مجتمع اقامتی – درمانی برای جانبازان و خانواده شهدا است را داشتند.

امروز جلساتی را جداگانه با آقایان وجدی، طلایی، شریفی و اسفندیاری قبل از شروع کمیسیون ماده 7 داشتم.

کمیسیون ماده 7: با آقایان علی ضمیر و خضریان برای بازدید رفتیم. به نظر میرسد روی نقشه پروانه ها و پایان کارها شهرداری بهتر است نظارت بیشتر و دقیق تری داشته باشند و همینطور روی مجوزهایی که برای دیوار کشی ها در منطقه گنجنامه و عباس آباد داده میشود.

جلسه با آقای اسدالله نقدی: در این جلسه پیرامون کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و چگونگی برنامه ریزی در آن صحبت شد و برنامه پیشنهادی خودم را برای کمیسیون و معاونت فرهنگی و اجتماعی خدمت ایشان عرضه کردم و درخصوص پیوست فرهنگی و اجتماعی پروژه های همدان و لزوم آموزش نیروهای متخصص که هم نظارت بر اجرای پیوست را انجام دهند و هم در صورت آموزش کافی آن را بنویسند، بحث کردیم و ایشان طرح ایجاد پروژه ارزیابی اثرات اجتماعی و فرهنگی مداخلات شهری را که حوزه وسیع تری را در بر میگیرد پیشنهاد دادند. ضمناً ایشان بجز طرح استفاده از مشارکت های مردمی و توجه به آسیب ها پیشنهاد دادند به صورت ویژه به مسائل اجتماعی گروه های خاص مثل زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و توانمندان را توجه کنیم. از ایشان دعوت شد هم در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی روز بعد و هم در صورت امکان در سایر جلسات کمیسیون حضور پیدا نمایند و به این وسیله ارتباط بین کمیسیون، ایشان و مرکز مطالعات قویتر شود. از دیگر موارد مورد بحث توجه به نشاط و انبساط اجتماعی برای مقابله با خشونت های شهری، پیگیری طرح اطلس فرهنگی و اجتماعی شهر همدان، توجه به ورزش، کتاب، هنر و تعامل با سازمان های مرتبط بود.

 

دوشنبه 15 آبان  1396

صبح به انجام کارهای شخصی پرداختم. بعدازظهر جلسه ای با مدیر کل دیوان محاسبات داشتم که به علت حضور مهمانانی که برای انجام کار امده بودند بسیار کوتاه صورت پذیرفت. ساعت 3 بعدازظهر در مراسمی که در پیست اسکی همدان به مناسبت نکوداشت کوهنورد پیشکسوت همدان آقای چیت سازیان برگزار گردید حضور پیدا کردم اما بعلت برگزاری کمیسیون سرمایه گذاری ساعت 4 مراسم را ترک کرده تا به کمیسیون سرمایه گذاری برسم.

کمیسیون سرمایه گذاری: مواردی که در این جلسه کمیسیون بحث شد:

 • کلیات دریافت تعرفه حق عوارض سازمان سرمایه گذاری مشخص شود
 • فرایند تخفیفات نقدی برای پروانه ساختمانی سرمایه گذاران مشخص شود
 • پیشنهادات تعرفه ای و تخفیفات سرمایه گذاری از طرف شهرداری ارائه گردد
 • بسته های تشویقی براساس طرح توجیهی و نحوه اجرای پروژه و نتیجه آن داده شود
 • از شهرهای مختلف در خصوص بسته های سرمایه گذاری استعلام شود
 • ایتم اخذ عوارض در حذف پارکینگ مطرح شد
 • بحث تالار فروش واگذاری املاک در شهرداری برای سرمایه گذاری مطرح شد
 • انبوه سازان درخواست تخفیف عوارض داشتند

 

سه شنبه 16 آبان 1396

جلسه فوق العاده صحن شورا ساعت 8 صبح: صبح با یک پیامک زودهنگام متوجه شدم که جلسه فوق العاده داریم. در صحن ریاست شورا اعلام کردند که برای حضور آقای دکتر مرادی در همدان مشکلاتی پیش امده است. البته شایعات زیادی از قبل در این رابطه مطرح شده بود. سعی در تماس با ایشان داشتیم و بالاخره بعد از برقراری تماس، ایشان اعلام کردند برای مشکل بیماری که اخیراً برای همسرشان ایجاد شده نمیتوانند به همدان بیایند. از ایشان خواسته شد که روز یکشنبه آینده در صحن حضور یافته و در خصوص دلایل تصمیم خود و حضور و یا عدم حضور خود در همدان توضیحاتی به شورا بدهند.

جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: این جلسه بخاطر طولانی تر شدن جلسه صحن و همچنین جلسه کمیسیون بودجه دیرتر شروع شد. در این جلسه بجز آقای دکتر نقدی که به عنوان مهمان حضور داشتند مسئولین فرهنگی و اجتماعی معاونت و مدیران اجتماعی  مناطق محروم (بجز منطقه 4) و مدیر سازمان ورزش نیز حضور داشتند که مدیران فرهنگی و اجتماعی معاونت و نیز مدیر سازمان ورزش نمایندگانی به جای خود فرستاده بودند. در ابتدا من دررابطه با لزوم ارتباط موثر و تعریف شده بین معاونت و مناطق و سازمان ها برای انجام سیاست گذاری های متناسب با اهداف شهرداری، لزوم کار برروی آیتم های آموزش شهروندی، آسیب های اجتماعی و همگانی کردن ورزش و ورزش محلات و نیز استفاده از اهرم های اجرایی سمن ها و نهادهای مدنی شوراهای اجتماعی محلات و نیز فرهنگسراها تاکید کردم و بیان کردم که در هر حوزه باید اولویت ها مشخص و براساس آن برنامه ریزی، اجرا و در نهایت ارزیابی کار صورت پذیرد. در رابطه با ارزیابی اجتماعی مداخلات شهری و پیوست های فرهنگی و اجتماعی و لزوم نظارت معاونت بر انجام و استفاده از این پیوست ها نیز صحبت هایی را انجام دادم و اعلام کردم در هفته های آینده نیز هر جلسه به صورت مشخص روی یک آیتم کار کرده و آن را به مرحله اجرا در خواهیم آورد. در ادامه جناب دکتر نقدی به ارائه مطالبی که عموماً در جلسه روز گذشته مطرح گردید و کلیات آنرا قبلا بیان نمودم، پرداختند و سپس سایر همکاران و نیز مهمانان به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. به نظر میرسید نتایج جلسه مورد توجه مدعوین قرار گرفته و قرار شد هر مجموعه طرح و برنامه خود را برای آینده نزدیک آماده نمایند. با توجه به طولانی شدن جلسه جناب دکتر نقدی علی رغم داشتن کلاس دانشگاه تا آخرین لحظات در جلسه حضور داشتند که به این وسیله مراتب تشکر و قدردانی خود را از این استاد عزیز بیان نموده و آرزوی توفیق روز افزون ایشان را دارم (برخی از همکاران شورا به علت کارهایی که داشتند مجبور به ترک جلسه شدند). بعد از پایان کمیسیون تا ساعت 2 در محل شورا دیدار مردمی داشتم.

 

چهارشنبه 17 آبان 1396

کمیسیون خدمات شهری: با توجه به شرکت برخی از معاونین و مدیران در مراسم اربعین حسینی و عدم حضور آنها در همدان این کمیسیون برنامه خود را به بازدید میدانی در سطح شهر تبدیل کرد. بازدیدی از بیمارستان بوعلی سینا (موکب میزبانی از مهمانان کربلا) و بلوار آیت ا... نجفی و شهرک مدنی داشتیم.

امروز بازدیدی از سالن ورزشی فدک واقع در منطقه خضر داشتم. این باشگاه درخواست کمک برای تجهیز سالن خود را داشت. قرار شد موضوع را در کمیسیون مطرح و نظر سایر همکاران را در این خصوص بپرسم.

 

جمعه 19 آبان 1396

امروز بازدیدی از منطقه تاریخی خورزنه همدان داشتم که این روزها به عنوان یکی از مناطق سنگ نوردی مورد استفاده قرار میگیرد. این منطقه درحال حاضر تحت اختیار میراث فرهنگی قرار دارد و میراث درصدد ایجاد طرح و برنامه ای برای ایجاد حریم برای حفظ منطقه است ولی متاسفانه اخیراً گودبرداری هایی در منطقه ایجاد شده که علی رغم پیگیری و ظاهراً به دلیل عدم وجود قانون جامع و کامل در رابطه با این نوع مشکلات تاکنون حل مشکل صورت نپذیرفته است.

 

پانویس:

* سبک شوتوکان: شوتوکان یکی از مهم‌ترین سبک‌های کاراته است، که توسط گیچین فوناکوشی (۱۹۵۷–۱۸۶۸) که به عنوان پدر کاراته مدرن شناخته می‌شود، بنیان‌گذاری شد. شوتو اسم مستعار و امضای ادبی فوناکوشی (شوتو به معنی کاج‌های لرزان است و چون خانهٔ فوناکوشی در جنگل کاج بود چنین نامی بر او نهادند) و کان به معنای خانه یا مکتب است. سبک شوتوکان از نخستین و اصیل‌ترین سبک‌های کاراته در ژاپن و جهان و از سبک‌های فعال کاراته در ایران است که خود شاخه‌های متعددی دارد. تا به امروز ۹ شاخه متفاوت از سبک شوتوکان در فدراسیون کاراته ایران به ثبت رسیده است که مجوز رسمی فعالیت دارند.

** شهر سبز پایدار جهان اسلام: در جهان 69 شهر سبز وجود دارد که عمده آنها در کشورهای اروپایی است و در سال 1393 همدان به عنوان هفتادمین شهر سبز در جهان و اولین شهر سبز جهان اسلام انتخاب شد. همدان جزو پنج شهر ایران است که مقرر شده برای آن اطلس زیست محیطی تهیه شود. یکی از اهداف پروژه‌های شکوفای شهری در راستای شهر سبز پایدار اجرای طرح پیاده‌راه‌هاست که در تمام دنیا متداول است.