تاریخ درج خبر: 1396/09/11

ابراز رضایت اصلاح طلبان همدان از شهردار انتخابی

کد خبر: 1755

روزنوشت هاي اراده و اميد 7 - رضوان سلماسي - 5 آذر تا 10 آذر

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

 

یکشنبه 5 آذر 1396

جلسه ای در دفتر دکتر مولوی در خصوص شهردار برگزار شد. با توجه به اینکه سه ماه از سرپرستی آقای رسولی شهردار فعلی سپری شده و ضمناً حکم شهردار جدید از طرف وزارت کشور ابلاغ نشده، لزوم تعیین وضعیت شهرداری همدان در دستور کار بود. در این جلسه برخی از اعضای شورا حضور داشتند.

امروز جلسه ای با آقای حضرت زاده از معاونین شهرداری همدان در دفتر کمیسون داشتم با توجه به اینکه ماموریت دکتر قدیمی معاونت فرهنگی و اجتماعی در شهرداری به پایان رسیده و ایشان کار خود را در استانداری همدان آغاز کردند مقرر گردیده بود که تا ابلاغ شهردار جدید نامه هایی معاونت با امضای شهردار فعلی و هماهنگی ها با آقای حضرت زاده صورت پذیرد. این جلسه در خصوص تبادل نظر کاری با ایشان صورت پذیرفت.

امروز عصر در جلسه عمومی دبیران سمن ها با موضوع برنامه های آتی سمن ها و اهداء لوح اعتبارنامه به سمن های تازه تاسیس در سالن جلسات امور جوانان استان در میرزاده عشقی دعوت داشتم. در این جلسه جناب آقای منعم مدیر کل ورزش و جوانان و آقای ربانی مهر رئیس سازمان جوانان همدان حضور داشتند. قرار بود آقای عباس صوفی شهردار منتخب هم در این جلسه حضور داشته باشد که به علت سفر در جلسه نبودند. با توجه به اینکه من در جلسه دیگری در استانداری داشتم حدوداً نیم ساعت در این جلسه حضور پیدا کردم و به سوالات دبیران سمن ها پاسخ دادم. برخی از درخواست های این دوستان به شرح ذیل است:

 • استفاده از جوانان در مرکز مطالعات و پژوهش های شورا و نیز کمیسیون فرهنگی و اجتماعی
 • شفاف سازی کمک های مالی به مجموعه های مختلف در کمیسیون
 • استفاده از ظرفیت سمن ها در حوزه های گردشی، سلامت و ورزش
 • عدم وجود انحصار طلبی موسسات مختلف در کمیسیون

امروز جلسه ای در استانداری با حضور معاونت سیاسی و امنیتی استاندار و مدیرکل ارشاد استان و نمایندگان سازمان ها و ادارات و ارگان ها در خصوص برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان که از 14 دی ماه در همدان برگزار میشود دعوت داشتم. در این جلسه هریک از ادارات و سازمان های ذیربط وظایفی را در مدت زمان برگزاری جشنواره تقبل کرده بودند و معاونت مالی شهرداری همدان انجام موارد زیر را از طرف شهرداری در جلسه مطرح کرد:

 • در اختیار قرار دادن تالار فجر در طول هفته برگزاری جشنواره
 • همکاری در تبلیغات محیطی و نصب بنر و غیره
 • استفاده از ظرفیت تبلیغاتی خطوط واحد اتوبوسرانی و تاکسیرانی
 • تقبل ضیافت شام یک شب جشنواره

صحن شورا: امروز یک نامه بیشتر نداشتیم که آن هم در رابطه با شیوه نامه دریافت عوارض در خصوص سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذاران بود. البته در زمینه سرمایه گذاری شیوه نامه ای هم از طرف مجلس ابلاغ شده است. به نظر میرسید اینکه به چه کسی سرمایه گذار گفته میشود باید مورد توجه قرار گیرد، مخصوصاً در بعد گردشگری این شیوه نامه به دلیل وجود برخی موارد قرار شد مجدداً مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهاد شد برای سرمایه گذاری های مختلف در سطح شهر همدان بررسی شده و متناسب با آن سرمایه گذار جذب گردد. و چند مورد زیر به عنوان پیشنهاد مطرح شد.

 • تعیین جایگاه مناطق در رابطه با سازمان سرمایه گذاری
 • ایجاد یک فضای اختصاصی ویژه در چهارچوب مقررات برای جذب سرمایه گذار

در ادامه جلسه صحن شورا جلسه ای با سه تن از فعالین مدنی که یک نفر از آنان از اعضای سازمان داوطلبان هلال احمر و دیگری نماینده ولی فقیه در هلال احمر بود برگزار شد. این مجموعه درخواست ایجاد کمپینی در سطح شهر و در صورت امکان در سطح استان را برای جمع آوری کمک های مردمی در خصوص ساخت منازل مسکونی زلزله زدگان منطقه کرمانشاه به محوریت شورای شهر به عنوان یک نهاد مردمی و هلال احمر را داشتند و من به عنوان نماینده شورا در این مجموعه معرفی شدم. سپس به مناسبت هفته بسیج مراسم تجلیل از پرسنل بسیجی شهرداری همدان در صحن شورا برگزار شد.

امشب یک جلسه داخل حزبی با آقای عباس حاجیلو از اعضای حزب داشتم.

 

دوشنبه 6 آذر 1396

امروز روز شهادت امام حسن عسگری ( ع ) و تعطیل رسمی است. امروز به کارهای شخصی خودم پرداختم.

 

سه شنبه 7 آذر 1396

صبح با آقای اسکندری مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی جلسه ای داشتم در خصوص هماهنگی جلسه ترویج ورزش همگانی که قرار است در روز پنجشنبه برگزار گردد. دراین جلسه نماینده اداره کل ورزش و جوانان، تعدادی از مسئولین هیات های ورزشی و مسئولین فعلی ورزش محلات به شهرداری دعوت شده اند.

صبح کمیسیون مشترک بودجه، سرمایه گذاری و فرهنگی در خصوص هتل خلیج فارس واقع در ابتدای بلوار کولاب برگزار شد. پنجشنبه گذشته بازدیدی از این پروژه صورت گرفت. با توجه به مصوبه شوراهای دوره قبل در خصوص رایگان کردن عوارض ساخت هتل ها، سرمایه گذار پروژه تنها نیمی از عوارض تغییرکاربری را قرار بوده پرداخت کند که این پرداخت اتفاق نیفتاده است. با توجه به تغییر طرح هتل از 4 ستاره به 5 ستاره و تغییر نقشه پروانه در خصوص افزایش مساحت تالارها در طبقات مختلف و نیز فضاهای تجاری و غیره، این پروژه بدهی های دیگری در حال حاضر به شهرداری دارد که سرمایه گذار آن درخواست رایگان شدن آنها از جمله عوارض مربوط به آتش نشانی در خصوص ایمنی پروژه را دارد. به نظر میرسد یکی از مشکلات پروژه نداشتن پارکینگ به اندازه کافی باشد. این پروژه 245 پارکینگ مسقف و بنا به گفته سرمایه گذار 150 پارکینگ در محوطه هتل دارد. ولی با توجه به زیر بنای تالارهای آن به نظر میرسد این تعداد پارکینگ کافی نبوده و با توجه به حجم ترافیکی منطقه - مخصوصاً در روزهای تعطیل- معضل ترافیک را به شدت افزایش میدهد. نتیجه نهایی در رابطه با پروژه به صحن شورا موکول شد.

جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: این جلسه در ساعت 45/10 دقیقه شروع شد. دستور این جلسه بحث فرهنگسراها و معرفی برنامه های معاونت برای اداره فرهنگسراها بود. این جلسه در این رابطه به نتیجه مشخص نرسید و پیشنهادات مختلفی در خصوص اداره آنها شد که برخی را به شرح ذیل بیان میکنم:

 • برون سپاری کامل فرهنگسراها.
 • استفاده از فرهنگسراها در بحث آموزش با همکاری آموزش و پرورش. طرح این پیشنهاد را قرار شد آقای کاووسی طی 10 روز آماده و به کمیسیون ارائه نمایند.
 • اداره فرهنگسراها متناسب با فضاهای کاری و تخصصی بودن آنها توسط برخی معاونتها، برخی به صورت برون سپاری و برخی به صورت هیات امنایی اداره شود.

ساعت یک جلسه ای با آقای قائدی و همکارانشان که قبلاً در شورا در خصوص ایجاد کمپین جمع آوری کمک نقدی برای ساخت منازل مسکونی مناطق زلزله زده داشتند جلسه ای را برگزار کردیم. پیشنهاد مشخص این بود که جلسه ای از طرف شورای شهر به عنوان یک نهاد مردمی با مسئولین و مدیران استانی و نماینده تشکل های مدنی در خصوص شکل گیری کمپین برگزار و با همکاری همگانی طرح ابتدا در سطح شهر همدان و سپس استان همدان مطرح و از محل جمع آوری کمک های نقدی مردمی و زیر نظر اداره کل مسکن و شهرسازی که متولی ساخت و ساز مناطق آسیب دیده شده در ساخت خانه های روستائیان کمک و همراهی شود. حسابی مستقل برای این کار باز شده و تمامی برنامه ها و هزینه ها به صورت شفاف و مشخص به اطلاع عموم مردم رسیده و آنها در روند پیشرفت این بازسازی قرار گیرند. به علت اینکه دکتر مولوی در ماموریت بودند و این نامه با امضای ایشان اثر بخش خواهد بود منتظر بازگشت ایشان خواهیم بود.

جلسه کمیته فرهنگی و اجتماعی مرکز مطالعات شورا: لازم به ذکر است اعضای فعلی این کمیته اعضای سابق آن بوده و هنوز اعضای جدید کمیته معرفی نشده اند. احتمالاً در این دوره ترکیبی از اعضای سابق و اعضای جدید خواهد یود. در این جلسه دکتر نقدی، دکتر عروتی، دکتر سرخوش، خانم بختیاری، آقای مرادی، آقای مهدی مولوی، آقای زارعی و اینجانب حضور داشتیم. آقای مولوی مدیر اجتماعی ناحیه 2 به عنوان مهمان حضور داشتند. چون درخواست مطرح شده در کمیته مربوط به بررسی و شناسایی آسیب های اجتماعی منطقه 2 همدان بود که به دلیل عدم وجود بودجه کافی در منطقه پیشنهاد داده شده بود که مرکز آن را مطرح نماید. با توجه به لزوم تهیه اطلس فرهنگی و اجتماعی شهر همدان و برنامه ریزی های آتی فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر بر اساس این اطلس پیشنهاد دادم که طرح در منطقه 2 اجرا و بعد در سایر مناطق نیز اجرا شود. قرار شد طرح به فراخوان گذاشته شده و حداکثر بودجه مصوب برای طرح نیز ارائه و پس از جمع آوری پروپوزال های ارائه شده در بازده زمانی مشخص به اجرا درآید.

 

چهارشنبه 8 آذر 1396

مراسم تودیع آقای دکتر قدیمی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان: در این مراسم آقای شیری مدیر گروه گردشگری معاونت به نمایندگی از پرسنل معاونت از مدت زمان فعالیت دکتر قدیمی تشکر کردند. من و آقای رسولی شهردار و همینطور خود دکتر قدیمی هم صحبت کوتاهی داشتیم و در پایان هدایایی به رسم یادبود به ایشان تقدیم شد. امروز من به کمیسیون خدمات شهری نرسیدم.

کمیسیون نظارت: در این جلسه مسئولین املاک و فن آوری مناطق و ستاد حضور داشتند. آقای امامی اعلام کرد که سازمان املاک در شهرداری ایجاد شده است. از سال 92 شروع به اسکن کردن املاک و مستغلات شهرداری کردند و از سال 68 تاکنون این اطلاعات در بانک اطلاعاتی املاک موجود است و هر ملکی که در مناطق از لیست خارج و یا به لیست اضافه گردد کاملاً مشخص و ثبت شده است و با امضای مسئول املاک انجام میشود. اطلاعات املاک قبل از سال 68 هنوز به روز رسانی نشده و مهمترین مشکل آن نبودن نیرو برای این کار اعلام شد. ضمناً در مورد پروژه هتل خلیج فارس روبروی باغ موزه مجدد صحبت شد و من با توجه به افزایش فضای تالارها در طبقات مختلف در رابطه با تعداد پارکینگ بحث داشتم.

امروز دو جلسه در دفتر مطالعات قرار بود برگزار شود هم در مورد پیوست نگاری و هم شهروند برگزیده سال که هر دو جلسه کنسل شد و در ساعت 4 من در جلسه مجمع خیرین سلامت و کمیته فرهنگیان آن شرکت کردم و به عنوان عضو افتخاری در کمیته فرهنگیان دعوت شدم. مجمع خیرین سلامت * در خصوص بیماران صعب العلاج و مخصوصاً سرطان فعالیت ویژه دارد و کمیته فرهنگیان در رابطه با تحت پوشش قرار دادن همکاران فرهنگی دارای مشکل کار میکنند. این مجموعه قصد سازماندهی خیرین سلامت، ایجاد بانک اطلاعاتی از بیماران و تلاش در ساخت همراه سرا برای بیماران را دارد.  همچنین در امور مددکاری بیماران تحت درمان و کمک در پیشگیری از بیماریها به همراه آموزش اقدامی می نماید. این مجموعه درخواستی در خصوص استفاده این بیماران از فضاهای ورزشی شهرداری برای بیماران صعب العلاج و نیز بلیط استخر را داشتند و همچنین از اعضای شورای شهر همدان تقاضای عضویت در این مجموعه را دارند.

 

پنجشنبه 9 آذر 1396

جلسه فراكسيون اميد با شوراي اصلاح طلبان همدان در سالن جلسات شوراي شهر همدان: در اين جلسه علاوه بر اعضاي فراكسيون اميد آقایان آسيابان، گياه شناس، گلي پور، نجفي، فعله گري، صباغيان، اصلاني، حسامي و خانم جهانگيري نيز حضور داشتند. در ابتدا دبيران احزابي كه در جلسه حضور داشتند نقطه نظرات خود را در خصوص انتخاب شهردار بيان داشتند و اكثريت ميهمانان نسبت به انتخاب شهردار جديد ابراز خرسندي كردند. آقاي صباغيان در ابتدا سوالي در رابطه با چرايي روند انتخاب شهردار به صورت انجام شده داشتند كه در انتها آن را پيگيري نكردند. ضمناً بيان شد علي رغم اينكه دكتر محمدي مدير توانمد و لايقي است ولي به دليل اينكه اكثريت قريب به اتفاق اصلاح طلبان از ايشان حمايت نكردند فراكسيون اميد نتوانستند از ايشان حمايت كنند. ضمناً دكتر مولوي در خصوص لزوم هماهنگي و يكپارچگي فراكسيون بيان كردند که بارها به من اعلام كردند كه وقتي فراكسيون به موضوعي ميرسد همه بايد آن را بپذيرند.

متاسفانه نوبت من در آخر جلسه رسيد و من در هر دو مورد بالا بحث داشتم ولي به دليل اينكه وقت كم بود و ممكن بود صحبت هاي من نتيجه لازم را نداشته باشد من به بيان دو موضوع پرداختم، اول اينكه ابراز كردم كه مدت ها بود منتظر برگزاري اين جلسه با دبيران احزاب بوديم چون در رابطه با روند انتخاب شهردار و ديدگاه هاي مختلف، دوست داشتم حتماً صحبت كنم ولي متاسفانه هم فرصت نبود و هم همه دبيران حضور نداشتند و آقاي بهمني قرار شد جلسه اي را در اين زمينه پيگيري كند و در رابطه با موضوع دوم اعلام كردم من با داشتن راي يكسان فراكسيون مشكلي ندارم به شرطي كه تصميمات سلیقه ای محور نباشد.

جلسه كميسيون فرهنگي و اجتماعي در خصوص هم انديشي ترويج ورزش همگاني در سطح شهر: در اين جلسه آقاي رحيمي و كاووسي از اعضاي كميسيون، آقايان ضميري كامل معاون اداره كل ورزش و جوانان و روساي هيات هاي ورزشي مثل آقاي سبزواري، گوهري، بوجاريان و صوفي و نيز آقايان عبدل و شريفي و پناه آبادي از ورزش محلات و آقاي علي ضمير مدير عامل سازمان سيما و منظر و فضاي سبز شهرداري و آقاي اسكندريان مدير عامل سازمان فرهنگي و ورزشي حضور داشتند. ابتدا اقاي اسكندريان گزارشي از عملكرد سازمان دادند و سپس آقاي عبدل در خصوص فعاليت ورزش محلات كه بيشتر در غالب درخواست بود، صحبت کردند و بياناتي نيز از طرف ساير ميهمانان مطرح شد و در پايان تصميم گرفته شد كميته اي را در خصوص همگاني كردن ورزش در سطح شهر ايجاد كنيم و اين كميته ساز و كار اجرايي كردن طرح را آماده سازد. ضمناً طرح دوچرخه سواري پرسنل شهرداري كه توسط آقاي نوري يكي از پرسنل شورا ارائه شده بود در كميسيون مطرح و به آقاي اسكندريان سپرده شد تا هم طرح دوچرخه سواري با رويكرد سلامت شهري و هم طرح سه شنبه هاي بدون خودرو ** را بررسي و نتيجه را براي تصويب و اجرا به كميسيون ارائه نمايد.

 

جمعه 10 آذر 1396

امروز ساعت 11 در مراسم شعر خواني انجمن ادباي همدان به مسئوليت آقاي سرور از فرهيختگان ادب فارسي كه در ارامگاه باباطاهر شاعر نامي همدان برگزار ميشد شركت كردم. مراسم بسيار لذت بخش بود و بجز جمعي از فرهيختگان و اديبان همداني، هنرمندان و شهروندان نيز حضور داشتند. هم شاعران عزيز به خواندن اشعار مبادرت مي كردند و هم موسيقي زنده برگزار شد. در پايان صحبت كوتاهي از طرف من به منظور قدرداني از زحمات اين عزيزان و سعي در استفاده از ظرفيت و پتانسيل انجمن هاي ادبي انجام شد و در پايان كتابي از طرف عزيزان اين مجموعه به من هديه شد با عنوان شكوه الوند كه مولف آن آقاي جمال پور از فرهنگيان و اديبان خوب شهر همدان بود كه براي من بسيار با ارزش است.

جلسه با تشكل هاي زيست محيطي استان: در اين جلسه شبكه تشكل ها در رابطه با آموزش هاي شهروندي در حوزه محيط زيست اعلام آمادگي كردند. ضمن اينكه بيان كردند حفظ محيط زيست ارتباط مستقيم با تصميمات بزرگ شهري و استاني دارد و مسئولين استان در پروژه هاي خود نسبت به حفظ محيط زيست توجه ويژه مبذول نمايند. اين مجموعه در خصوص همكاري در پروژه شهر سبز پايدار جهان اسلام نيز اعلام آمادگي نمودند و درخواست فضايي نيز براي جمع شدن و هم انديشي شبكه خود داشتند.

 

پانویس:

* مجمع خیرین سلامت کشور در دی ماه سال 1388 به عنوان یک سازمان مردم نهاد با هدف فراهم آمدن امکان شناسایی و ساماندهی خیرین فعال در امر سلامت کشور و برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح از کمک ها و مشارکت های مردمی و هدایت این کمک ها به اولویت های ملی در حوزه سلامت، فعالیت خود را رسماً آغاز نمود. ستاد اصلی مجمع خیرین سلامت کشور در تهران بوده و در تمامی استان ها و تعدادی از شهرستان ها که دارای دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی می باشند، شعبه اصلی داشته و در برخی از شهرستان های فاقد دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی دارای دفتر نمایندگی می باشد.

** پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو، کمپینی است با هدف استفاده کمتر از خودروهای تک‌سرنشین تا از این طریق شهروندان، دست‌کم در روز سه‌شنبه به‌جای استفاده از خودروی شخصی، گزینه‌های مفیدتری مثل دوچرخه‌سواری، پیاده روی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و لااقل استفاده از خودروی اشتراکی را برای انجام کارهای روزمره جایگزین کنند. ستاد اجرایی این پویش با هدف توسعه فرهنگ زندگی شهر دوستدار سلامت و محیط زیست، در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد تا با نظارت و هماهنگی ۳۱ دفتر محیط زیست و توسعه پایدار ادارات کل ورزش و جوانان استان‌های کشور (به عنوان دبیران استانی این ستاد) این هدف را در سراسر کشور دنبال کند. برنامه راهبردی پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو برای نخستین بار در شهرستان اراک توسط کوروش بختیاری، یکی از فعالان محیط زیستی، آغاز شد و بازتاب چشمگیری در سطح کشور یافت.