تاریخ درج خبر: 1396/09/18

حقوق اعضا شورای شهر به ساعتی 55 هزار تومان رسید

کد خبر: 1758

روزنوشت هاي اراده و اميد 8 - رضوان سلماسي - 11 آذر تا 17 آذر

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 11 آذر 1396

امروز صبح به کارهای شخصی پرداختم.

بعدازظهر به مناسبت روز جهانی توان یابان مراسم جشنی در سالن اجتماعات بانک ملی توسط سمن های این حوزه برگزار گردید. من ساعت 4 در مراسم حاضر شدم ولی چون مراسم دیر شروع شده بود تا ساعت 6 ادامه پیدا کرد. آقایان فتحی، بادامی، کاووسی و قراباغی از اعضای شورا نیز حضور داشتند و من چند کلمه ای به رسم ادب و برای عرض تبریک این روز خدمات حاضرین و مهمانان بودم. البته این مراسم سخنرانان و مدعوین دیگری از جمله آیت ا... محمدی نیز داشتند.

ساعت 6 جلسه ای با حضور مدیر عامل محترم سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری و نیز رئیس و نایب رئیس هیات کوهنوردی استان همدان در دفتر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا داشتیم. این جلسه در خصوص درخواست هیات کوهنوردی مبنی بر ساخت تندیس مرحوم اجل از کوهنوردان کلاسیک ایران و ادیب و شاعر همدانی و نیز جانمایی آن و همچنین همکاری در فراهم آمدن فضاهای ورزشی در پارک ها با همکاری هیات کوهنوردی برگزار شد.

 

یکشنبه 12 آذر 1396

جلسه صحن شورا: در این جلسه ابتدا به چند نامه رسیدگی شد. از جمله:

 • خرید ملکی از باغ بهشت تا ورودی شهرک صنعتی توسط شهرداری که قبلاً تبدیل به فضای سبز شده بود.
 • واگذاری قطعه ای از زمین های سازمان مدیریت پسماند به همراه ماشین آلات برای استفاده از درآمد آن برای سازمان از جمله خرید محدود خودرو که قرار شد از ملک و نیز ماشین ها بازدید به عمل آید.
 • رفع مشکل سند ملکی که توسط شهرداری دریافت و به ازای آن معوض داده شده است.
 • خرید ملکی توسط سازمان پسماند و الحاق آن به سایت زباله که قرار شد پیشنهاد جدیدی در این رابطه مطرح شود و باید سند آن نیز واگذار میگردید. شهرداری پیشنهاد دریافت 30 درصد ارزش اولیه برای واگذاری سند را داشت.
 • منطقه 3 و 4 دو قطعه زمین قبلاً فروخته شده و مجوز انتقال سند میخواستند.

موافقت شد برای اعضای شورای دبستان رشد که در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی حضور پیدا کرده بودند جایزه ای به رسم یادبود اهدا شود.

در رابطه با شورای اجتماعی محلات نیز قرار شد اعضای تیمی که قرار است این پروژه را اجرا نمایند برای سفر به مشهد و بازدید از روند کار شورای اجتماعی محلات در مشهد انتخاب شوند.

در ادامه جلسه جناب مهندس مالمیر و نماینده استانداری آقای محمدیان و جمعی از خبرنگاران و نیز شهردار منطقه 1 برای تعیین تکلیف وضعیت میدان امام در صحن شورا حاضر شدند. جناب مالمیر اعلام کردند پس از پایان کاوش ها و بر اساس آثارتاریخی کشف شده در میدان نظر نهایی و کارشناسی اداره کل میراث را اعلام خواهند کرد. اعضای شورا نیز با تبدیل شدن میدان امام به یک سایت موزه و حفظ آثار تاریخی بدست آمده موافق بودند که به نظرمن این تصمیم باید منوط به تصمیم فنی و نهایی میراث باید باشد. شهردار منطقه 1 نیز ضمن اعلام آمادگی در همراهی ایجاد سایت موزه در میدان امام درخواست کردند که اعلام نظر در این رابطه متناسب با قولی باشد که شهرداری برای زمان اتمام پروژه به شهروندان داده است و شهرداری فرصت کافی برای انجام پروژه داشته باشد.

جلسه در خصوص پیوست نگاری پروزه های شهرداری در دفتر مطالعات شورا:

در این جلسه مقررگردید کمیته راهبردی مدیریت برنامه ریزی ذیل معاونت فرهنگی ایجاد شود و اعضای آن رئیس مطالعات، سه نفر از اعضای شورا، سه نفر از معاونت های فرهنگی، معماری و برنامه ریزی و 4 نفر عضو حقیقی تشکیل شود.

کمیته فرهنگی و اجتماعی دفتر مطالعات به عنوان ناظر انتخاب و 4 نفر عضو حقیقی از بین اساتید باشد. آقای خوشبخت و خانم قره خانلو حداقل 40 نفر از پرسنل علاقمند و فعال را در این زمینه شناسایی و برای شرکت در دوره های آموزشی معرفی کنید و چند نفر عضو حقیقی نیز در این حوزه ورود پیدا کنند از طرف آقای کاووسی.

فراخوان انجام پیوست نگاری بعد از اجرای پروژه پیاده راه بوعلی و درحین اجرا و پس از اجرای پیاده راه میدان امام و اکباتان از طرف معاونت انجام شود. و مجموعه معرفی شده از طرف شهرداری بعد از انتخاب پیمانکار و به صورت آموزش کارگاهی در پیوست نگاری فوق شرکت نمایند و برای اینکه مصوبات کمیته راهبردی به سرعت به نتیجه برسد مسئولیت راهبری کردن کمیته در اختیار مرکز مطالعات باشد.

امروز درکمیسیون ماده 7 برای بازدید از درخواست های قطع درخت رفتیم. در هفته های گذشته سه درخت در یکی از منازل سرپل نیازمند و یک درخت در کوچه باغ پایین تر از موقعیت شهید قاسمی بدون مجوز قطع شده بود که به آنها تذکر داده شده و دلایلی از طرف آنها برای قطع درخت اعلام شده بود. قرار شد هفته آینده این دو موضوع تعیین تکلیف شود. بجز یک درخت خشک صنوبر و قطع 6 یا 7 عدد از صنوبرهای به سن رسیده یکی از باغات گنجنامه با هیچکدام از تقاضاهای دیگر موافقت نشد.

 

دوشنبه 13 آذر 1396

امروز با کمیسیون فنی و عمرانی بازدیدی از پیاده راه اکباتان و نیز میدان امام داشتیم. در میدان امام ضمن بازدید از آثار بدست آمده، کارشناس میراث اعلام کرد که بعد از گمانه زنی در یک سطح دیگر و نتایج بدست آمده بعد از آن احتمالاً نظر میراث را درخصوص نتیجه کار اعلام خواهند کرد.

در دفتر کمیسیون ملاقاتی با برخی از ارباب رجوع ها داشتم.

جلسه درتالار قرآن با آقای صدیق مدیر بنیاد قرآن استان همدان، آقای جهان آراء رئیس جامعه قرآنی عصر و بازرس اداره اوقاف و نیز آقای رنجبریان از هنرمندان خطاط داشتم. آقای رنجبریان برخی از آثار خود شامل تابلوهای خط قرآنی و قلم نی هایی که بر روی آن آیاتی نوشته شده بود را به تالار هدیه کردند که افتتاحیه این آثار در روز پنجشنبه و احتمالاً به صورت بازدید نمایشگاهی در مدت زمان مشخص انجام خواهد شد. ضمناً درخواست انجام سقف دوم تالار و تکمیل آن که مصوبه قبلی و با اولویت بودجه به میزان 6 میلیارد را داشته مطرح شد. و نیز طراحی تابلوهای قرآنی متناسب با آموزش های شهروندی در سطح شهر، و اینکه برای تالار فعالیت های خوب طراحی و اجرا شود.

جلسه کارگروه مدیریت شهری حزب: مواردی که مورد بحث قرار گرفت:

 • تعیین دقیق محلاتی که قرار بوده قبلاً در آن شورای اجتماعی محلات کار خود را شروع کند همراه با معرفی مدیر نواحی این محلات.
 • طرح ملحق شدن شهرداری همدان به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، ادارات و سازمان ها و ارگان ها و وزارت خانه های سطح کشور در صحن شورا و گرفتن مجوز آن.
 • داشتن جلسه با مدیر کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی همدان در خصوص انجام اطلس فرهنگی و اجتماعی شهر همدان که در برنامه پنجم و ششم توسعه مسئولیت آن به وزارت تعاون و کار داده شده و تلاش در اجرایی کردن آن.
 • ایجاد ارتباط با شهردار سابق کرج و عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای کرج در خصوص روند تهیه اطلس فرهنگی و اجتماعی کرج.
 • تصمیم گیری نهایی در خصوص هماهنگی سفر اعضای حزب اراده ملت و میهمانان آنها از همدان برای شرکت در اردو کارگروه مدیریت شهری و روستایی حزب در کشور که در روز پنجشنبه همین هفته در روستای نساء از روستاهای نزدیک کرج انجام میشود.

امروز سومین حقوق واریزی رو هم داشتیم. از دوم شهریور که رسماً فعالیت ما در شورا شروع شد در رابطه با بحث حقوق اعضاء طبق مقررات قبلی به ازای 50 ساعت در ماه و 60/1 حقوق شهردار چیزی حدود 3 میلیون تومان میشد که این سه ماه بر این اساس حقوق پرداخت شده ولی قانون جدید بر اساس 70 ساعت در ماه برای شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر و از قرار ساعتی 55000 تومان است که هنوز بر این اساس در شورای همدان اقدام نشده است، گو اینکه به لحاظ ساعتی گاهی کل یک هفته از صبح تا عصر تلاش در راستای پیشرفت کاری برای مردم در شورا را انجام میدهیم. البته این موضوع در خصوص اعضایی که مامور در شورا هستند صادق نیست. و به همین دلیل مبالغ دریافتی متفاوت است. البته به مبلغ فوق ماموریت نیز افزوده میشود که تاکنون من ماموریت مستقیمی را نداشته ام.

 

سه شنبه 14 آذر 1396

کمیسیون مشترک فرهنگی و اجتماعی و خدمات شهری: بنا به تقاضای سازمان مدیریت پسماند درخصوص آموزش تفکیک زباله از مبداء به دانش آموزان مدارس، بازدیدی از دبستان دخترانه شاهد ناحیه 2 آموزش و پرورش همدان داشتیم. دراین بازدید آموزش گران سازمان درکلاس ها به انجام آموزش درخصوص جداسازی زباله ها و لزوم انجام آن به دانش آموزان ارائه کردند. درنهایت نشستی نیز دردفتر مدرسه با مدیر و مسئولین مدرسه درخصوص انجام طرح و مدت زمان آن داشتیم. اینجانب، جناب گردان و آقایان درویشی و مسیبی نیز صحبت هایی در این خصوص مخصوصاً در رابطه با لزوم آموزش هم از سنین پایه دوم و هم از طریق مدارس انجام دادیم.

جلسه در دفتر شورا با برخی از خیرین سلامت:

آقایان ریزوندی، قدیمی، اردلان، شهبازی، باقری و خانم منطقی در این جلسه حضور داشتند. البته سرکار خانم منطقی برای دادن پیشنهادات مختلفی برای اجراء درسطح شهر در دفتر شورا حضور پیدا کرده بودند که حضور ایشان با جلسه خیرین به صورت مشترک برگزار شد. این گروه درخواست ایجاد تشکلی را داشتند که مطالبه گری برای سلامت شهروندان داشته باشند. درخواست استفاده از فرهنگسراهای شهرداری را داشتند و پیشنهاد حضور یک جامعه شناس، یک روان شناس و تعدادی افراد مرتبط با حوزه های مختلف شهری در هسته اولیه را داشتند و وظیفه این هسته اولیه را مطالبه حق مردم بدون سیاسی کاری و فقط برای رضای خدا را داشتند و در مجموع درخواست های زیر نیز مطرح شد:

 • داشتن مدیریت یکپارچه شهری
 • آموزش مواردی مانند ترافیک، پسماند، و مسائل اجتماعی
 • برگزاری مسابقات و جشنواره های نشاط آور برای جوانان
 • توجه به آموزش پاکبان ها برای اینکه دچار بیماری و آسیب نشوند
 • پوشاندن روی جوی های اب برای جلوگیری از ریختن زباله در جوی آب
 • تسطیح خیابان ها برای توان یابان
 • درست کردن چاله نزدیک شاهزاده حسین ( کنار هتل یاس)
 • رسیدگی به شکایت مردم درخصوص عدم رعایت حقوق شهروندی
 • ممنوعیت اجازه پارک خودرو درگذرگاه های اصلی شهری و فراهم کردن شرایط استفاده از حمل و نقل عمومی در این مسیرها و دوچرخه
 • آموزش به مغازه داران درخصوص رعایت حریم پیاده رو
 • الزام داشتن لباس یک رنک و فرم برای رانندگان اتوبوس ها و تاکسی ها
 • ایجاد یا احیاء بازارچه های محلی و بازارچه های سنتی مثل مسگرخانه

پیشنهاد شخص سرکار خاتم منطقی این بود که برای این آموزش ها و تذکرها از خود شهروندان استفاده شود و به این شهروندان کارت شهروندی ارائه شود که بر اساس آن بتوانند اقدام نمایند.

کمیسیون ماده 7: امروز یک مورد درخواست قطع درخت در خصوص زمینی پشت برج زاگرس که قرار است توسط مالک برج تبدیل به پارکینگ شود داشتیم. این ملک 13 درخت در حیاط خود داشت که به دلیل گرفتن مجوز صد در صد تراکم برای ایجاد پارکینگ باید قطع میشد. متاسفانه تعدادی از درختان قبلاً از بین رفته بود که قرار شد با توجه به داشتن مجوز ایجاد پارکینگ در کل زیر بنا جریمه قطع درختان از آنها گرفته شود.

جلسه صحن شورا: امروز راجع به ساعات کاری اعضای شورا صحبت شد که قرار است 70 ساعت در طی ماه باشد. این تعداد ساعات شامل جلسات صحن شورا، کمیسیون های مختلف، جلسات ملاقات و شرکت در بازدیدها و مراسم های مختلف مرتبط با شورا را تشکیل میدهد. ضمناً قرارشد در هفته آینده صبح و عصر جلسات تعرفه عوارض محلی سال 97 توسط پرسنل شهرداری در صحن شورا مطرح و نظرات اعضا شورا در رابطه با آیتم های مختلف بیان شود. در رابطه با قانون های حذف پارکینگ 6 تبصره در وزارت کشور اعلام شده که پیشنهاد شد درتعرفه سال جدید لحاظ شود. پیشنهادی هم ارائه شده بود عوارض مربوط به مردم عادی و انبوه سازان به صورت 10 درصد تخفیف برای افراد عادی و 18 درصد تخفیف برای انبوه سازان در نظر گرفته شود که برای انبوه سازان 15 درصد تخفیف در نظر گرفته شد.

موضوع بعدی درخصوص متمم یک قرارداد بود که شهرداری باید بدهی خود را پرداخت نماید که قسمتی از آن به صورت واگذاری ملک و 9 میلیون آن به صورت حواله پیشنهاد شده بود که مورد موافقت قرار گرفت (ملک قبلاً واگذار شده بود).

مورد بعدی درخصوص پیشنهاد به کمیسیون نامگذاری درخصوص نامگذاری معبر از میدان عاشورا تا میدان فرودگاه و نصب المان خلبان های شهید به پیشنهاد نیروی هوایی بود که قرار شد نمایندگان بنیاد شهید آستان قدس رضوی و اعضای کمیته نامگذاری در این خصوص نظر بدهند.

ضمناً پیشنهاد شد طرحی نوشته شود که بر اساس آن در نوشتن هر قولنامه ای مشخصات کامل ملک همراه با نوع کاربری ملک و عرض معبر به فروشنده و خریدار ارائه شود تا در هنگام خرید و فروش نسبت به معامله ملک آگاهی کامل داشته باشند و پیشنهاد شد این دستورالعمل از طریق دادگستری و شهرداری به بنگاه ها برای جلوگیری از فروش یا واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی تدوین شود که موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

چهارشنبه 15 آذر 1396

امروز تعطیل رسمی است و بعدازظهر من برای شرکت در اردوی کارگروه مدیریت شهری و روستایی حزب عازم روستای نساء واقع در چهار راه چالوس شدم.

 

پنجشنبه 16 آذر 1396

اردوی کارگروه مدیریت شهری و روستایی حزب اراده ملت در روستای نساء در کرج: در این اردو که در دو بخش صبح و عصر انجام شد چهار سخنران حضور داشتند. جناب آقای نوذری پور سخنران اول، آقایان حکیمی پور، محمدی و رسولی نیز سخنرانان بعدی بودند. بخشی از جلسه نیز به بیان نقطه نظرات شرکت کنندگان که همگی از اعضای حزب اراده ملت (عضو شورا، یا عضو علی البدل و یا عضو عادی) بودند پرداخته شد.