تاریخ درج خبر: 1396/10/02

دانشجویان انتظار مدیریت شیشه ای از شورا را دارند

کد خبر: 1770

روزنوشت هاي اراده و اميد 10 - رضوان سلماسي - 25 آذر تا 1 دی

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 25 آذر 96

امروز صبح از ساعت 30/8 بحث تعرفه ها در کمیسیون بودجه ادامه پبدا کرد.

امروز در جلسه ای در محل فرمانداری همدان با حضور معاون سیاسی فرماندار و مدیر کل سازمان تبلیغات و نماینده بهزیستی در رابطه با شورای اجتماعی محلات و شورای فرهنگی به تبادل نظر پرداختیم. دستورالعمل شورای اجتماعی محلات شهرداری را برای مطالعه به سازمان تبلیغات سپردیم و قرار شد آنها هم دستورالعمل شورای فرهنگی خود را برای ما اراسل نمایند و در نهایت در جلسه ای به جمع بندی نهایی برسیم.

امروز روز تودیع و معارفه جناب آقای رسولی و جناب آقای صوفی بود. مراسم در محل تالار فجر همدان برگزار شد. تعداد شرکت کنندگان زیاد بود و تعدادی نیز در خارج از سالن حضور داشتند و بسیاری از مدیران ارشد استان مثل استاندار و همراهان، فرماندار، مدیر کل دیوان محاسبات، نمایندگان همدان در مجلس و غیره نیز حضور داشتند، و باز هم آقای حاجی بابایی در رابطه با کلان شهر شدن همدان صحبت کردند. در این رابطه گرچه باید گفت: کلان شهر شدن زیر ساخت هایی را لازم دارد که در حال حاضر شاید برای همدان خیلی هم امکان پذیر نباشد و در نتیجه روی فضای سبز شهر همدان اثر نامطلوب خواهد گذاشت. این برنامه به دلیل حضور سخنرانان متفاوت و زیاد، کمی طولانی شد.

 

یکشنبه 26 آذر 96

صحن شورا: روز تودیع و معارفه شهردار به دلیل ازدیاد جمعیت برخی از مسئولین و اعضای شورا جای نامناسبی داشتند. از شهردار دعوت شد که در صحن شورا حاضر شده و از او بخواهند در برنامه های آتی نسبت به حفظ جایگاه اعضاء شورا توجه ویژه ای داشته باشد. البته لازم به یادآوری است که این برنامه توسط شهردار فعلی صورت نگرفته و مجموعه شهرداری مقدمات مراسم را فراهم کرده بودند. ضمناً شهردار موارد زیر را بعنوان اولین تصمیمات شهرداری به شورا اعلام کرد:

 • روز ملاقات عمومی تبدیل به پاسخگویی در همه زمان ها شد.
 • سامانه 137 برای پاسخگویی راه اندازی و مسئولیت آن به یکی از پرسنل داده شد (آقای گلشن).
 • به همه پرسنل اعم از رسمی و قراردادی و خدماتی و فضای سبز 100000 تومان بعنوان هدیه شب یلدا داده میشود. این مبلغ از محل خدمات رفاهی پرسنل پرداخت شده است.
 • یک رابط برای پیگیری مصوبات، بین شورا و شهرداری معرفی خواهد شد.
 • شرط داشتن قدرت و توان در عملکرد مناطق و به صورت فعال.
 • ساماندهی ورودی های شهر.
 • ارتقاء شهرداری بر اساس ارتقاء نیروها هم بصورت فکری و هم فرهنگی و ایجاد شهرداری دانش محور با مدیرت دانش مدار.
 • توجه به روز پرداخت حقوق ها مخصوصاً در خصوص نیروهای خدمات حجمی.

ضمناً شهردار پیشنهاد داد که بهتر است اعضای شورا در ارتباطات سلسله مراتب را رعایت نمایند و ضمناً درخواست ایشان برگزاری جلسات کمیسیون ها در بعدازظهر بود. در پایان ایشان اعلام کردند که شهرداری باید حداقل 40 میلیارد را تا پایان سال برای هزینه ها پرداخت نماید. قرار شد شورا نیز سیاست های خود را به شهردار ارائه دهد. پیشنهاد تعیین تکلیف درآمد پایدار در شهرداری، ممیزی املاک تجاری و ایجاد تسهیل در روند کار شهروندان به شهردار ارائه شد و به ایشان پیشنهاد شد وضع موجود را مشخص و آنچه تحویل گرفته است را ارائه بدهد. در ادامه 9 نامه نیز در صحن شورا مطرح و رای گیری شد.

شرکت در جلسه کمپین ساخت منازل مسکونی زلزله زدگان کرمانشاه: این جلسه به درخواست برخی از نیروهای داوطلب هلال احمر و به میزبانی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا و در محل صحن شورا برگزار گردید. در این جلسه نمایندگانی از خانه مطبوعات، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، شهرداری، سپاه، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، مدیریت بحران، داوطلبان هلال احمر، سازمان های مردم نهاد، فرمانداری و تبلیغات اسلامی حضور داشتند. موضوع پیشنهاد کمپین مربوط به یک حرکت مردمی در سطح شهر و سپس استان برای جمع اوری پول از طرف مردم برای ساخت منازل مسکونی زلزله زدگان با همراهی بنیاد مسکن کرمانشاه بود. به علت ایجاد کمپین کمیته امداد برای جمع آوری کمک های نقدی برای حمایت از آسیب دیدگان تحت پوشش کمیته امداد برخی از شرکت کنندگان نسبت به ایجاد کمپین جدید موافق نبوده و می گفتند که همان کمپین تقویت شود که البته مشکلاتی در این زمینه وجود داشت مثلاً کمپین جدید برای ساخت تمامی منازل مسکونی در یک منطقه و با نظر بنیاد مسکن قرار بود انجام بگیرد و نه عده ای خاص. و مورد دوم بحث شفافیت در مورد داشتن شماره حساب و نحوه برداشت از حساب مورد نظر بود. برخی هم معتقد بودند که بهتر است کمپین کاملاً مردمی باشد. درهر صورت به دلیل داشتن جلسه ای دیگر در دانشگاه بوعلی سینا مدیریت جلسه را آقای فتحی قبول نمودند و قرار شد نتیجه را بعداً به من ارائه دهند.

شرکت در سلسله نشست های مدیریت شیشه ای: این جلسه در یکی از سالن های اجتماعات دانشگاه بوعلی سینا و به همت تشکل های دانشجویی دانشگاه برگزار شد. آقای صوفی، بادامی، کاووسی زودتر درجلسه مذکور حضور پیدا کرده بودند. درخواست های تشکل های دانشجویان موارد زیر بود:

 • از طریق سایت رسمی شورا تمام هزینه ها و دریافت ها اعلام شود.
 • برنامه کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت شورا اعلام عمومی شود.
 • فیلمبرداری و پخش آنلاین جلسات صحن شورا.
 • به روزکردن سایت شورا و انتشار مصوبات در حوزه قانون.
 • اعلام عمومی اموال و دارایی های شهرداری و ثبت سیستمی آن.
 • درخواست انجام مدیریت دانش محور.
 • ایجاد دولت الکترونیک شهرداری.
 • ایجاد فضا برای گزارشگران متخلف.

ضمن اینکه درخصوص اینکه هریک از ما برای شفافیت چه کرده ایم هم سوال شد. 

شرکت در جلسه هم اندیشان ورزش: این جلسه به همت جمعی از دبیران پیشکسوت آموزش و پرورش همدان در محل سالن ورزشی برگزار شد. این جلسه اولین جلسه اعضاء این گروه بود. این گروه در رشد و گسترش ورزش و کمک به هیات های ورزشی پیشگام است و در این راستا با دفتر جناب حاجی بابایی نماینده شهر همدان در ارتباط هستند. این مراسم به صرف دیدار و شام برگزار شد.

 

دوشنبه 27 آذر 96

کمیته مدیریت شهری حزب: امروز درخصوص HSE سیستم نظام ایمنی، بهداشت و محیط زیست جلسه ای داشتیم. به این منظور از آقای اوسط، خانم کولیوند و خانم رحیمی که در این رابطه اطلاعات داشتند دعوت به جلسه کردیم. شهردار منتخب اسدآباد و عضو شورای شهر اسدآباد نیز مهمان جلسه بودند. قرار شد یک طرح و برنامه از طرف دوستان نوشته شود، ضمن اینکه آقای سهل البیع نیز درخصوص اجرایی شدن طرح در شهرداری های سایر شهرها بررسی و تحقیق کند.

امروز صبح دیداری از مدرسه استثنایی علاقبندیان در منطقه جولان همدان داشتم. آقای خجسته عضو شورای چهارم نیز حضور داشتند. این مدرسه در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول مشغول فعالیت است و دانش آموزان آن توان یابان ذهنی و جسمی هستند. در پایه های ابتدایی، کلاسها گاهی به صورت چند پایه و یا مختلط و هرکلاس از چهار یا پنج دانش آموز تشکیل میشود متاسفانه فضای مدرسه برای این عزیزان مناسب سازی نشده و ضمناً فضای بازی آنها نیز نامناسب است. قرار شد در راستای مناسب سازی فضا و سایر درخواست های مجموعه اقدام نمائیم.

امروز ادامه جلسات کمیسیون بودجه در بخش تعرفه صبح برگزار شد. بعدازظهر کمیسیون ماده 7 داشتم و برای بازدید رفتیم. ساعت 4 جلسه ای در دفتر جناب دکتر نقدی در معاونت پژوهشی دانشگاه با ایشان و آقای عروتی داشتیم و ترکیب اعضای پیشنهادی کمیته اجتماعی و فرهنگی و نیز کمیته سلامت و ورزش را برای دفتر مطالعات شورا مشخص کردم.

 

سه شنبه 28 آذر 96

امروز صبح هم کمیسیون بودجه تشکیل شد. ساعت 12 با جناب آقای حجت الاسلام دینی ملاقاتی داشتم و درخصوص چگونگی ارتباط با سازمان های فرهنگی و مذهبی با ایشان صحبت داشتیم. قرار شد جناب دینی طرح و برنامه ای جهت تعامل با سازمان های مذکور آماده نماید و براساس آن جلساتی را با این سازمان ها برگزار نماییم.

صحبت کوتاهی نیز با جناب آقای درگاهی درخصوص سیاست گذاری های معاونت فرهنگی و اجتماعی داشتم. ضمناً یکی از افرادی که در مرکز گرمخانه همدان سکونت داشت برای ارائه طرح پیشنهادی خود بعنوان المان شهری به دفتر کمیسیون مراجعه نمود و با توجه به سابقه ایشان قرار شد به سازمان سیما و منظر معرفی گردیده و در صورت امکان از هنر ایشان استفاده شود.

جلسه کمیسیون فرهنگی: در این جلسه از دو نفر از فعالان حوزه گردشگری همدان که در سطح کشور نیز فعال هستند دعوت به عمل آمد که با توجه به نزدیک شدن رویداد همدان 2018 برنامه هایی را بعنوان سیاست های پیشنهادی در حوزه تبلیغات برای معرفی همدان در سطح ملی و حتی فرا ملی ارائه نمایند. این زحمت به عهده آقایان بابک مغازه ای و جوادیه بود. آقای شیری مدیر گردشگری معاونت فرهنگی و اجتماعی نیز در جلسه حضور داشتند. قرار شد در خصوص طرح ها بررسی کاملتری صورت پذیرد.

مدیر تاکسیرانی نیز پیشنهاد استفاده از پرداخت غیر نقدی تاکسی ها را بیان کردند. 750 دستگاه تاکسی نوسازی شده و 350 دستگاه باید نوسازی شود و برای این نوسازی وام نیز پرداخت میشود و ضمانت وام را سازمان تاکسیرانی همدان به عهده دارد و بزودی خودروهای دیزلی ساماندهی میشود. ضمناً بیان شد که خودروهای دوگانه سوز تاکسیرانی همدان تست هیدرواستاتیک انجام میدهند. جلسه خدمات شهری عصر برگزار شد.

دیدار با آقای صوفی در دفتر کمیسیون: با توجه به نابسامان بودن اوضاع معاونت فرهنگی و اجتماعی و گذشت زمان و عدم وجود عملکرد مناسب در این حوزه جلسه ای به منظور تعیین تکلیف معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری و سازمان آن و همچنین معاون و مدیر سازمان برگزار شد. بنابراین قرار شد شهردار همدان موضوع فوق را به سرعت مدیریت نماید.

دومین جلسه کمیته علمی جشنواره شهروند برگزیده ساعت 6 تا 8 عصر در محل دفتر مرکز مطالعات برگزارشد. در این جلسه در رابطه با اهداف برگزاری، ارکان جشنواره شامل شورای سیاست گذاری، دبیرخانه، کمیته علمی، کمیته اجرایی، جدول زمان بندی جشنواره و نحوه فراخوان صحبت شد. ضمناً وظایف کمیته ها نیز مورد بررسی قرار گرفت.

 

چهارشنبه 29 آذر 96

صبح امروز جلسات تعرفه کمیسیون برگزار شد.

کمیسیون خدمات شهری: مسئولین مرکز کنترل ترافیک و تاکسیرانی در این جلسه حضور داشتند. در این جلسه در رابطه با دوربین های ثبت تخلف و نظارت تصویری و افزایش آن در سطح شهر صحبت شد. در حال حاضر 21 دستگاه دوربین در سطح شهر داریم که 4 دستگاه آن 4 تصویره است و 12 دوربین در سطح شهر نیز اضافه خواهد شد و پیشنهاد شد:

 • روزنامه هگمتانه صفحه اختصاصی برای ثبت عکس و تصاویر تخلفات داشته باشد،
 • تعداد کاربرهای سازمان افزایش پیدا کند،
 • دراصلاح هندسی معابر از اطلاعات دوربین های ثبت تخلفات استفاده شود،
 • ساختمان مرکز کنترل ترافیک به علت فرسودگی نقل مکان داشته باشد و طبقات آخر ساختمان سینا برای این انتقال مناسب سازی شود.

 

پنجشنبه 30 آذر 96

جلسه کمیسیون نظارت: در این جلسه در خصوص پرونده تملک ملک روبروی هنرستان و تعیین تکلیف ملک پشتی آن که مشرف به ملک مذکور است، همچنین ملک خیابان بوعلی روبروی هتل که درخواست تعمیرکلی داشته و نیز هتل خلیج فارس ابتدای بلوار کولاب صحبت شد.

جلسه صحن شورا: امروز به بررسی نامه ها پرداخته شد.