تاریخ درج خبر: 1396/10/09

معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مجددا احیا شد

کد خبر: 1771

روزنوشت هاي اراده و اميد 11 - رضوان سلماسي - 2 دی تا 8 دی

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 2 دی 96

جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: این جلسه به منظور بررسی فرآیند مدیریت فرهنگسراها و همچنین ایجاد شرایط اولیه اجرایی کردن طرح شورای اجتماعی محلات صورت پذیرفت. پرسنل معاونت علیرغم داشتن برنامه و ساز و کار اجرایی معتقد بودند طرح های فوق به شرطی اجرای موفقی خواهد داشت که شهردار و معاون فرهنگی و اجتماعی نیز در راستای اجرایی کردن طرح ها گام بردارند. ضمن اینکه قرار شد تا 20 روز آینده برنامه اجرایی خود را نیز ارائه دهند. بنابراین قرار شد درجلسه آتی از سرپرست معاونت و شهردار نیز دعوت به عمل آید تا موضوع این دو طرح به نتیجه برسد.

امروز ساعت 4 در مراسم رونمایی از سامانه اعلام خودکار ارزش معاملاتی و محاسباتی املاک شهرداری در محل سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری شرکت کردم. با توجه به اینکه معاونت فرهنگی قصد برگزاری چند جلسه به صورت ویدئو کنفرانس را دارد، مدیر عامل سازمان اعلام آمادگی خود را برای فراهم کردن امکانات برگزاری جلسات اعلام نمودند.

امروز دو بازدید همراه کمیسیون معماری و شهرسازی داشتیم. بازدید اول در رابطه با زمین های تفکیکی ارتش در جاده کرمانشاه و بازدید دوم از زمینی پشت سازمان مدیریت پسماند بود. سازمان مدیریت پسماند قصد خرید زمینی فوق و الحاق آن به سازمان را دارد. در این زمین درختان زیادی وجود دارد که احتمالاً با این شرایط امکان حفظ آنها موجود نمی باشد.

شرکت در جلسه شورای سیاستگذاری حزب: در این جلسه به بحث و تبادل نظر درخصوص نحوه تعامل با احزاب اصلاح طلب گذشت.

 

یکشنبه 3 دی 96

جلسه تعرفه کمیسیون بودجه: امروز صبح تا ظهر جلسه تعرفه شهرداری برگزار شد.

جلسه کمیسیون ماده 7: امروز هم بازدیدی از درخواست های قطع درخت صورت گرفت. مجوز در حد هرس شاخه و برگ و ریشه داده شد.

امروز به همراه خبرنگار روزنامه همشهری و با هماهنگی روابط عمومی سازمان بهزیستی از گرمخانه بانوان بازدید به عمل آوردم. فضای در نظر گرفته شده برای این مجموعه نسبت به گرمخانه آقایان مناسب تر بود. مهمترین مشکلات آنها و همچنین مسئولین گرمخانه عدم پذیرش ساکنین محله از حضور این گرمخانه در این مکان بود و درخواست مشخص دیگری نداشتند. بجز اینکه بیان کردند در دوره چهارم شورا مصوب کرده بود ماهیانه مبلغ 500 هزار تومان به گرمخانه داده شود که ظاهراً محقق نشده و درخواست پیگیری آنرا داشتند. نکته قابل توجه در این رابطه این است که تمام ادارات و سازمان های متولی باید مشکل زنان و مردان آسیب پذیر، بی سرپرست و بد سرپرست را جدی گرفته و باید فضایی را فراهم کنند که آسیب های اجتماعی به حداقل برسد با ندیده گرفتن این مجموعه از شهروندان و عدم رسیدگی به مشکلات آنها، نه تنها فرایند آسیب فراتر میرود بلکه به دلیل عدم کنترل وضع موجود مشکلات اجتماعی در سراسر شهر گسترده خواهد شد.

 

دوشنبه 4 دی 96

امروز کاملاً در اختیار خانواده بودم.

 

سه شنبه 5 دی 96

امروز ساعت 10 تا 12 جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی برگزارشد. سرپرست معاونت و مدیران اجتماعی و فرهنگی به موقع حضور داشتند ولی به دلیل تاخیر اعضاء و شهردار جلسه دیرتر برگزار شد. موضوع اصلی تعیین تکلیف معاونت و سازمان بود چون انجام برنامه های مختلف از جمله شورای اجتماعی محلات و مدیریت فرهنگسراها به این موضوع وابسته است، قرار شد نامه شهردار مبنی بر درخواست حفظ و احیای معاونت به شورا ارسال و مصوبه بگیرد. ضمناً دستورالعمل شورای اجتماعی محلات برای شهردار ارسال و نقطه نظر ایشان گرفته شود. در بودجه سال آینده برای حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بودجه قابل قبولی پیش بینی شود. معاونت معرفی شده قدرت تام الاختیار در حوزه تصمیم گیری داشته باشد.

صحن شورا: در این جلسه چند نامه خوانده شد و مهمترین آن درخواست شهرداری برای احیاء معاونت بود که مصوبه گرفت.

 

چهارشنبه 6 دی 96

جلسه کمیته خدمات شهری با موضوع عملکرد سازمان مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی و نیز بررسی پارک آرامش برگزار شد و موارد زیر مطرح شد:

  • احیاء تعدادی از دکه های فروش میوه و غیره.
  • پیگیری و نظارت بر فروش میوه در دکه ها.
  • احیاء بازارچه های شهروند.
  • بازارچه های محلی و بازارچه های طیور و پرندگان جانمایی شود.
  • جمع آوری عوارض روز بازارها به صورت الکترونیک انجام شود و به بخش خصوصی واگذار گردد.

قرار شد بازدیدی از بازارچه های لاله و فرهنگیان و ولیعصر داشته باشیم. در کوی خضر مکان یک بازارچه به متراژ 500 متر مربع تملک شده است. در رابطه با پارک آرامش پیشنهاد شد فضای پارک به سمتی هدایت شود که آرامش در آن دیده شود و استفاده از سیگار و قلیان در پارک پایلوت ممنوع باشد، تندیس جوان پاک در پارک نصب شود و منشور استفاده از فضای سبز نوشته شود و در پارکها نصب شود. برای سالم سازی تفرج گاه ها و ایجاد فضای مناسب برای کودکان از تشکل ها دعوت بعمل آید.

امروز مسئولین دبستان و شورای دانش آموزی دبستان رشد از اعضای کمیسیون فرهنگی برای حضور در مدرسه دعوت بعمل آورده بودند. در این بازدید ضمن آشنایی با کادر مدرسه، رئیس شورای دانش آموزی نیز اهداف شورا را برای حاضرین قرائت کردند. هدیه هایی به رسم یادبود به اعضاء شورای دانش اموزی داده شد و از طرف مدیرت فرهنگی ناحیه 1 بسته آموزش شهروندی در اختیار اعضای شورای دانش آموزی برای دراختیار گذاشتن آنها به سایر دانش اموزان قرار گرفت.

جلسه کمیسیون نظارت حقوقی و امور اداری با موضوع بررسی درخواست ها برگزار شد که به دلیل شرکت در مراسم دبستان رشد به صورت کامل نتوانستم درکمیسیون مذکور حضور داشته باشم.

جلسه ای در دفتر روزنامه جام جم با اقای وندایی در خصوص رویداد همدان 2018 داشتیم و قرار شد روز پنج شنبه جلسه مشترکی با فعالین حوزه گردشگری که از مشاوران کمیسیون فرهنگی نیز هستند در دفتر جام جم برگزار شود.

کمیسیون سرمایه گذاری با موضوع بسته های تشویقی سرمایه گذاری برگزار شد. در این جلسه به قرائت دستورالعمل دفترچه سرمایه گذاری پرداخته شد. با توجه به اینکه وارد کردن عوارض پیشنهادی سرمایه گذاری در دفترچه تعرفه مطرح بود برای تخفیف عوارض پیشنهادی از طرف شهرداری ارائه شد که درآن میزان تخفیفات و درصد آن براساس متراژ زیر بنا و از 1000 متر تا 50000 متر و بالاتر و به تناسب مناطق 1 و 2 و همچنین 3 و 4 قابل محاسبه میشد. جلسه با بحث در این خصوص ادامه پیدا کرد من با دادن تخفیفات برای سرمایه گذاری براساس متراژ زیر بنا در مناطق 1 و 2 مخالف بودم. چون این سرمایه گذاری غالباً به صورت انبوه سازی است و متناسب با نیاز این مناطق نیست. پیشنهاد مشخص من دادن تخفیفات براساس سرمایه گذاری هایی بود که به رشد و توسعه شهر کمک کرده و مناطق کمتر برخوردار را نیز شامل شود.

سومین جلسه کمیته علمی جشنوراه شهروندان برگزیده ساعت 6 در دفتر مطالعات شورا برگزار شد. دستور جلسه بررسی طرح های مختلف پوستر جشنواره و تعیین طرح نهایی و بررسی شاخص های عمومی شهروندان برگزیده بود. مورد اول به دلیل عدم حضور نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی اتفاق نیفتاد ولی مورد دوم مورد بررسی قرار گرفت و شاخص های عمومی مطرح شده در اختیار اعضاء برای نهایی کردن نتیجه و اعلام ان در جلسه آتی قرار گرفت. در رابطه با مورد اول قرار شد از طریق معاونت عدم حضور نماینده پیگیری شود.

عصر در مراسم چهلمین روز درگذشت مادر گرامی جناب آقای درویشی معاونت خدمات شهری شهرداری همدان شرکت کردم.

 

پنجشنبه 7 دی 96

امروز دیداری با آقای حضرت زاده سرپرست فعلی معاونت درخصوص اهمیت موضوع جشنواره شهروند برگزیده و عدم داشتن زمان کافی برای کار در دفتر ایشان داشتم. به دلیل حضور جناب آقای حسن محمدی درخصوص موضوع معاونت نیز به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

امروز درجلسه شورای پژوهشی دفتر مطالعات که به منظور بررسی سند جامع آموزش شهروندی برگزار میشد شرکت کردم. سند مزبور مواردی را داشت که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و قرار شد برای اعضاء نیز جهت مطالعه فرستاده شود.

جلسه در دفتر نشریه جام جم با حضور آقایان سوزنچی، وندایی، جوادیه و مغازه ای با دستور جلسه رویداد 2018 همدان: با توجه به اهمیت معرفی همدان به عنوان یک شهر پایلوت گردشگری در ایران و همچنین در دنیا و برای جذب توریست و گردشگر شهری و تقارن آن با رویداد 2018 جلسه مذکور برگزار شد و قرار شد با شهرداری، شورا و معاونت هماهنگ شده و برای مدیریت تبلیغات رویداد مذکور برنامه ریزی کنیم.

شرکت در برنامه شب یلدای انجمن مداد: این برنامه در تالار قرآن همدان برگزار شد.

 

جمعه 8 دی 96

امروز در اختیار خودم بودم و به کوهنوردی پرداختم.