تاریخ درج خبر: 1396/10/16

بلاتکلیفی معاونت فرهنگی اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری

کد خبر: 1772

روزنوشت هاي اراده و اميد 12 - رضوان سلماسي - 9 دی تا 15 دی

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 9 دی 96

شرکت در نمایشگاه فرش خزان: ساعت 4 بعدازظهر افتتاحیه نمایشگاه فرش خزان در محل مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی برگزار گردید. این نمایشگاه به دنبال مسابقه عکاسی فرش خزان که با مدیریت سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری همدان برگزار شده بود تبدیل به نمایشگاه عکس گردیده است. از بین تقریباً 1000 عکس ارسالی به دبیرخانه مسابقات حدود 50 الی 60 عکس برتر توسط سازمان مذکور روی تخته شاسی چاپ و تبدیل به نمایشگاه شده است. احتمالاً این نمایشگاه مدتی هم در ساختمان عین القضات نیز ادامه پیدا کند. جناب آقای علی ضمیر، جناب آقای توتونچی و سرکارخانم فیضی و جناب آقای مرادی از عکاسان مطرح و داور مسابقات و در نمایشگاه حضور داشتند. این اقدام زیبا و فرهنگی سازمان سیما و منظر جای تقدیر و تشکر ویژه دارد.

جلسه با شهردار: با توجه به اینکه موضوع معاونت و همینطور سازمان فرهنگی و اجتماعی هنوز تعیین تکلیف نشده است، شب جلسه ای با آقای صوفی در دفتر ایشان داشتم.

 

یکشنبه 10 دی 96

امروز کمیسیون بودجه به بررسی تعرفه سازمانها می پردازد. سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری امروز پیشنهاد خود را در کمیسیون مطرح کرد. با توجه به اهمیت موضوع فضای سبز شهری و عوارض مربوط به قطع اشجار حدود یک ساعت تعرفه پیشنهادی رو مرور کردم. قبل از ساعت 10 صبح جلسه ای نیز با آقای دکتر رضایی از اساتید دانشگاه داشتم که طرح و برنامه ای درخصوص ایجاد فضا و اتاق های مناسب بازی به همراه بازی درمانی کودکان دارای مشکل جسمی و ذهنی را ارائه کردند. قرار شد ایشان طرح خود را تکمیل کرده و به کمیسیون ارائه دهند.

از ساعت 10 در جلسه تعرفه شرکت کردم. این جلسه تا ساعت 12 ادامه پیدا کرد و مقرر شد سازمان سیما و منظر برای عینی کردن عوارض میزان هزینه های کاشت، حفظ و نگهداری اشجار و فضای سبز در طی یک سال را مشخص نموده تا عوارض را براساس آن واقعی کنیم. با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و فضای سبز شهری باید تدابیری اندیشید که درحد امکان از قطع درختان مخصوصاً درختان پهن برگ که دارای اثرات اکولوژیک بالاتری است ممانعت گردد. ضمناً پیشنهاد تشویقی برای شهروندانی که نسبت به احیای فضای سبز شهری اقدام میکنند در نظرگرفته شده، همچنین پیشنهاد شد که درصدی از زیربنای ساختمانها به ایجاد فضای سبز شهری اختصاص یابد و یا درصورت عدم امکان کار، عوارض آن برای احیاء فضای سبز در مکان های دیگر شهری در اختیار شهرداری قرار گیرد. بعد از پایان جلسه تعرفه نیز صحبت مختصری با آقای علی ضمیر درخصوص اتفاقات اخیر داشتم.

 

دوشنبه 11 دی 96

جلسه مشترک کمیسیون فنی، عمرانی، معماری و شهرسازی با مشاور طرح جامع شهر همدان: در این جلسه مدیر کل محترم مسکن و شهرسازی و نیز مشاوران طرح جامع، اعضاء شورا و برخی از مدیران شهرداری حضور داشتند. مشاور طرح ابتدا اطلاعات اولیه ای که درخصوص ویژگی های شهر همدان، مسائل شهری و همینطور نظراتی که به ایشان ارائه شده بود، ارائه نمودند و مطالب ارائه شده از طرف ایشان در صورت لحاظ شدن در طرح میتواند برای توسعه شهر مفید باشد. در تدوین این دوره طرح جامع مشاور طرح از نقطه نظرات حوزه مدیریت شهری و حوزه کارشناسی شهرداری نیز بهره خواهد برد و ضمناً قرار شد یکی از اعضاء شورا درجلسات مشاوران حضور داشته باشد. پیشنهاد مطرح دیگر در این جلسه تامین اعتبار برای شروع طرح تفصیلی شهر است که به نظر میرسید بهتر است تقریباً و به صورت همزمان با طرح جامع جلو برود. یکی از نکاتی که در طرح مد نظر قرار گرفته است توجه به موضوع گردشگری در شهر همدان است. از طرف اعضای شورا نیز پیشنهاداتی مطرح گردید از جمله؛

 • توجه به ظرفیت مناطق مختلف شهری و ایجاد زیرساخت های مناسب برای حضور توریست و گردشگر.
 • داشتن پیوست فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای طرح.
 • توجه به ضوابط ارتفاع بر اساس پهنه بندی و نه عرض معابر.
 • توجه به تولید ثروت برای شهر و غیره.

اگر موضوعات مطرح شده در جلسه امروز حدود 20 یا 30 سال پیش مورد توجه مدیران شهری همدان قرار داشت و نیز به مرحله اجرا در می آمد امروز شهر همدان توسعه همه جانبه ای داشت، در حالیکه ما بسیاری از زیرساخت ها و امکانات شهری خود را در طی سالها از دست دادیم.

جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی: درخصوص جداره سازی پیاده راه های بوعلی و اکباتان و میدان امام در این جلسه ریاست سازمان بازآفرینی مسکن و شهرسازی و نیز مدیر عامل سیما و منظر شهرداری همدان و برخی کارشناسان شهرداری نیز حضور داشتند. اولویت کار انتخاب مشاور برای مطالعه طرح و سپس اجرای طرح بود. البته در این رابطه طرح و برآورد طرح جداره سازی میدان امام قاعدتاً بایستی توسط اداره کل میراث صورت پذیرد. به نظر میرسد یکی از مشکلات اساسی انجام کار در همدان عدم همکاری و تعامل سازمان ها و ادارات ذی ربط میباشد که در صورت ورود میتواند در تسریع کار کمک کند و مورد بعدی که گاهی مشکل ساز است مربوط به روش مناقصات است که به نظر میرسد عموماً گواهی حسن انجام کار پروژه های سابق مشاوران و پیمانکاران طرح های محتلف مورد بررسی قرار نمیگیرد که این خود میتواند گاهی باعث عدم موفقیت و یا اجرای کار به صورت نامناسب باشد. در هر حال قرار شد جداره بانک ملی توسط بانک، سه جداره منتهی به دو خیابان بوعلی و اکباتان توسط مسکن و شهرسازی و دو جداره باقیمانده میدان توسط سازمان سیما و منظر شهرداری همدان صورت پذیرد و اگر طرح فوق قبل از پایان سال استارت اجرا داشته باشد احتمالاً بتوان برای سال آینده بودجه پروژه های جدیدی را تعریف کرد. ضمن اینکه قرار شد اصلاح زیر ساخت محله های کلپا و حاجی از منطقه 2 و محله کبابیان از منطقه 1 شهرداری درخواست شود.

کمیسیون ماده 7: برای بازدید از درخواست های ارائه شده، حداقل 5 مورد را بازدید کردیم. تنها یک مجوز قطع درخت پوسیده و آسیب دیده که احتمال سقوط و خطر داشت داده شد و قرار شد در همان محل یک اصله نهال کاشته شود.

امروز جلسه ای در دفتر آقای صوفی درخصوص وضعیت فعلی معاونت و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و بی انگیزگی پرسنل، همینطور درخصوص نتیجه اعلام کمیته انطباق درخصوص تایید مصوبه شورا برای حفظ معاونت و همینطور پیشنهاد افراد مختلف برای تصدی معاونت مذکور داشتم و قرار شد هم از طریق وزارت کشور و دفتر امور شهرداریها و هم از طریق فرمانداری پیگیر نتیجه کار باشیم. در پایان دیدار کوتاهی با آقای حضرت زاده درخصوص برنامه های فعلی معاونت داشتم.

امشب جلسه ای با حراست محترم معاونت فرهنگی و اجتماعی درخصوص گرمخانه آقایان و همچنین بانوان و لزوم پیگیری مطالبات آنها داشتم و قرار شد در این رابطه جلسه ای با جناب آقای نادری فر معاونت فرهنگی استانداری برنامه ریزی شود و درخصوص کاهش آسیب ها و مشکلات احتمالی این مجموعه صحبت هایی را داشته باشیم.

 

سه شنبه 12 دی 96

امروز صبح تعرفه سازمان فرهنگی و ورزشی در جلسه کمیسیون بودجه مورد بررسی قرار گرفت. یکی از مشکلات تعرفه این سازمان زمان اعلام نرخ کلاس های مختلف اداره کل ورزش و جوانان است، چون شهرداری در اعلام نرخ کلاس های خود از اداره کل تربیت بدنی تبعیت میکند که چون عموماً این نرخ در ابتدای هر سال اعلام رسمی نمی شود، گاهی سازمان ورزشی شهرداری در نیمه سال مجبور به انجام تغییر در نرخ خروجی میشود. پیشنهاد شد درخصوص در اختیار گذاشتن استخر و همینطور سالن های ورزشی با تخفیف و یا رایگان برای سازمان ها یا افراد حقیقی و حقوقی، فرد یا موسسه درخواست کننده برنامه ارائه کنند.

امروز جلسه ای در دفتر آقای صوفی در خصوص برنامه های تبلیغاتی همدان برای رویدادهای سال 2018 همدان تشکیل شد. مدیر کل میراث فرهنگی، نماینده هتل داران، مسئول تله کابین گنجنامه، شرکت سیاحتی علیصدر، برخی از فعالین گردشگری، خبرنگاران، صدا و سیما و برخی افراد دیگر درجلسه حضور داشتند. جناب آقای حسن محمدی مسئولیت دبیرخانه کمیته تبلیغات را به عهده دارند. دراین جلسه درخصوص لوگو، پوستر، افتتاحیه، مکان استقرار دبیرخانه، و برنامه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری مطالبی ارائه گردید. آنچه مهم است این موضوع است که 2 رویدادی که در سال جاری میلادی در همدان برگزار میگردد؛ یعنی مجمع گفتگوی کشورهای آسیایی که شامل نشست وزرا و سران گردشگری حداقل 34 کشور آسیایی در همدان میباشد و نیز مجمع موسسات وابسته به سازمان جهانی گردشگری که شامل موسسات فعال و موفق در حوزه گردشگری می باشند میتواند در معرفی و مطرح کردن همدان به عنوان یک پایلوت گردشگری در سطح استان، کشور و یا حتی خارج از کشور باشد و می طلبد ضمن حساس کردن مردم و اطلاع رسانی درخصوص این رویدادهای ارزشمند تمامی سازمان ها و ادارات و ارگان های مرتبط در کنار شهرداری و با هم به این امور مهم دست پیدا کنیم.

پس از پایان یافتن جلسه فوق جلسه کوتاهی با آقای حضرت زاده و سپس آقای خوشبخت درخصوص وضعیت معاونت فرهنگی و اجتماعی و نیز سازمان فرهنگی و اجتماعی و ورزشی داشتم.

امروز سه دیدار با سه نفر از شهروندان عزیزی که نیازمند حمایت بودند داشتیم.

صحن شورا: امروز صحن شورا داشتیم. آقای دکتر مولوی به دلیل فوت یکی از اقوام کمی دیرتر در جلسه صحن حاضر شدند. امروز میهمانانی از صدا و سیما در صحن شورا تشریف آوردند. جناب آقای دهقان مدیر کل صدا و سیما به همراه مدیران بخش های مختلف مثل صدا، سیما، خبر، حراست، مالی و غیره مهمان این جلسه بودند و اعضای شورا و نیز مهمانان به ارائه نکاتی درخصوص همکاری های دو جانبه پرداختند. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی پیشنهاد حضور یک نماینده از صدا و سیما را برای ایجاد روابط دو طرفه در بحث فرهنگ سازی و همکاری متقابل بین کمیسیون و صدا و سیما درخواست کرد که قرار شد جناب الوندی معاون صدای صدا و سیما این نمایندگی را بر عهده گیرد. آقای صوفی نیز به ارائه گزارشی از عملکرد شهرداری پرداخت از جمله:

 • پیشرفت پروژه پیچ زندان
 • آماده سازی راه جاده فخرآباد و جداره رودخانه حیدره به عباس آباد
 • باز شدن بزودی خیابان های طالقانی و سعیدیه
 • افتتاح پیاده راه امام و اکباتان قبل از پایان سال
 • تزریق منابع مالی به پروژه های نیمه کاره و فعال سازی آنها
 • پاسخگو شدن مدیران در تمامی روزها در ساعات کاری
 • معین شدن شهرداری همدان برای منطقه 3 تهران درصورت بروز بحران  
 • مبالغی از طلب ها و یا درخواست های مالی شهرداری که محقق شده است

در بقیه جلسه به علت تنش کوتاهی بین اعضاء فرصتی برای خواندن نامه ها پیش نیامد و به جلسه آتی موکول شد.

 

چهارشنبه 13 دی 96

جلسه کمیسیون خدمات شهری امروز به صورت تلفیقی با کمیسیون فنی و عمرانی درخصوص پروژه میدان بار جدید همدان صورت گرفت. در این جلسه قرار شد در زمان ساخت و آماده سازی پروژه با نظرات معاونت فنی و عمرانی پیش وقفه و در زمان بهره برداری در اختیار معاونت خدمات شهری قرار گیرد. در این جلسه در خصوص بخشی از مشکلات پروژه مذکور از جمله مسائل مربوط به سهم و تعهدات شهرداری و سرمایه گذار پرداخته شد. آنچه مهم است در سرمایه گذاری های بزرگ شهر همدان باید دقت بیشتری وجود داشته باشد و درصورت مشارکت شهرداری حضور فعال تری از شهرداری دیده شود.

کمیسیون نظارت و حقوقی و اداری:

در این جلسه به درخواست پرونده 5 تن از شهروندان که در روند انجام کار دچار مشکل شده بودند پرداخته شد. که در رابطه با سه تن از آنها قرار شد بازدیدی صورت گرفته و سپس اعلام نظر شود.

جلسه شهروند برگزیده در دفتر مرکز مطالعات و پژوهش های شورا تشکیل شد. دستور جلسه بررسی طرح های مختلف پوستر جشنواره و تعیین طرح نهایی و همچنین بررسی شاخص های عمومی شهروندان برگزیده بود. از آقایان صوفی و حضرت زاده نیز برای شرکت در جلسه دعوت به عمل آمد و قرار شد کمیته اجرایی در معاونت فرهنگی فرهنگی و اجتماعی کارهای اولیه آمادگی برای طراحی پوستر و اقدامات اولیه برای افتتاحیه را انجام دهد. و در بخش دوم، شاخص های عمومی قابل ارزیابی برای افرادی که شهروندی را معرفی می کنند و نیز یک فرم ارزیابی توسط افراد مختلف در خصوص شهروند معرفی شده آماده شده بود که قرار شد ویراستاری و آماده بارگذاری در سایت شود.

 

پنجشنبه 14 دی 96

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در خصوص رویداد 2018 همدان: به این منظور از مدیران مناطق و مدیران فرهنگی آنها، جناب آقای محمدی دبیر برگزاری کمیته تبلیغات و برخی از فعالین گردشگری و از جمله مدیر گردشگری معاونت دعوت بعمل آمد. شهردار منطقه 1 در راستای ایجاد فضاهای جدید گردشگری شهر همدان اعلام کرد پروژه ای را در دست آماده سازی دارند که آنرا بزودی معرفی خواهند کرد و سایر مهمانان و اعضای شورا نیز نقطه نظرات خود را ارائه کردند. با توجه به تفاوت نگاه درخصوص رویدادهای آتی 2018 همدان، آقای مغازه ای یکی از فعالین گردشگری به تشریح کامل دو رویداد و ارزش آنها پرداخت و در نهایت قرار شد عزیزانی که طرح و برنامه برای معرفی همدان در ستاد تبلیغات دارند در جلسه روز شنبه به مدیریت آقای حسن محمدی در دفتر شهرداری ستاد شرکت نمایند. قرار شد  آقایان وندایی و مغازه ای از طرف من در جلسه مذکور شرکت نمایند.

جلسه کمیسیون با آقایان صوفی و حضرت زاده و مدیران معاونت و سازمان فرهنگی و اجتماعی درخصوص تعیین تکلیف وضعیت کاری حوزه. البته روز گذشته من با آقای حضرت زاده در خصوص نابسامانی این حوزه و بی انگیزگی پرسنل شهرداری و گاهاً تقاضا برای جابجایی از حوزه توسط برخی از پرسنل صحبت کردم و اعلام که اگر به این ترتیب اوضاع پیش برود و قدرت و توان این حوزه در شهرداری کم شود، قابل چشم پوشی نخواهد بود.

موضوع اصلی اعتماد سازی در بین پرسنل برای انجام کار بود که به صورت مشخص روی دو موضوع صحبت شد. موضوع اول اجرایی شدن شورای اجتماعی محلات که در ابتدا با چالشی روبرو شد ولی در نهایت مصوب شد با حمایت کمیسیون و شهرداری کار شروع شود و مقدمات آن فراهم گردد تا در دهه فجر استارت کار حداقل در 4 محله زده شود.

موضوع دوم در رابطه با فرهنگسراها بود که شهردار با برون سپاری موافق بود ولی من همچنان درخواست کردم پیشنهاد مدیریت فرهنگسراها با سه شیوه مدیریت توسط شهرداری، مدیریت توسط هیات ها و برون سپاری و راهکارهای اجرایی هرکدام حداکثر تا 10 روز آینده به کمیسیون ارائه شود.

امروز تقریباً جزء آخرین روزهای غرفه خانه ریاضیات و خانه هوش و خلاقیت در محل نمایشگاه دائمی همدان بود که در حقیقت بصورت نمایشگاه اسباب بازی کودک و نوجوان صورت می گرفت. تصمیم گرفتم بازدیدی از نمایشگاه داشته باشم. این بازدید به همراه جناب آقای بادامی و جناب آقای سهل البیع انجام گرفت. پرسنل شهرداری و همکاران آموزشی ایشان و مدیریت خانه هوش و خلاقیت در فضایی خوب و صمیمی، امکاناتی را برای حضور کودکان و نوجوانان فراهم آورده بودند که میتواند در رشد خلاقیت آنها موثر باشد. لازم به ذکر است که از زحمات خانم باقری که برای راه اندازی و پیشرفت این مجموعه در شهرداری زحمات فراوانی کشیده است تشکر و قدردانی نمایم.

 

جمعه 15 دی 96

امروز صبح در همایش سالانه انجمن خیریه بهشت پناه که جایی برای دانش آموزان نیازمند است شرکت نمودم. این مجموعه زحمات زیادی را برای حمایت از این دانش آموزان متقبل میشود. در حقیقت این مجموعه به جای دادن ماهی، ماهیگیری را به دانش آموزان آموزش می دهد برای این مجموعه آرزوی موفقیت و بهروزی را دارم.

امروز برای تماشای آخرین روز نمایشنامه قرار که کاری از مجموعه تئاتر شهر همدان است رفتم. آقایان فتحی، بادامی، کاووسی، صادقی و وجدی نیز حضور داشتند. موضوع مربوط به شهادت شهدای غواص بود که دست و پا بسته زنده زنده به شهادت رسیده بودند. کاری زیبا و اثرگذار توسط هنرمندان مذکور صورت گرفت. راستش از اولین روزی که دعوت نامه این تئاتر به دست من رسید به شدت علاقمند به دیدن آن بودم که متاسفانه به دلیل وجود جلسات روزانه فراوان دیگر، در روزهای ابتدایی میسر نشد و بالاجبار در روز پایانی موفق به دیدن نمایشنامه شدم.

البته عزیزان هنرمند تئاتر از این موضوع به شدت گله مند بودند و آنرا ناشی از بی مهری و بی توجهی اعضاء شورا قلمداد کردند. ضمن اینکه خواسته آنها به حق می باشد و ما وظیفه داریم از همه اقشار و اصناف، بویژه هنرمندان حمایت و پشتیبانی کنیم ولی متاسفانه تنها به دلیل جلسات مذکور و بدون هیچ گونه غرض و یا بی توجهی نسبت به موضوع، دیدن نمایش به تعویق افتاد. برای این هنرمندان عزیز شهرمان آرزوی صبر و موفقیت دارم و امیدوارم بتوانیم به گسترش هنر در شهرمان کمک موثری داشته باشیم.