تاریخ درج خبر: 1396/10/29

شهر کتاب همدان یکساله شد

کد خبر: 1789

روزنوشت هاي اراده و اميد 13 - رضوان سلماسي - 16 دی تا 22 دی

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 16 دی 96

امروز صبح جلسه اي با آقاي حضرت زاده در دفتر ايشان داشتم. موضوعات مورد صحبت با ايشان مربوط بود به برنامه هاي معاونت فرهنگي و اجتماعي در شرايط فعلي و مسائل مربوط به پرسنل اداري آن. وضعيت استخدامي و شرايط تبديل وضعيت پرسنل و همينطور مشورت درخصوص برخي پيشنهادات سرمايه گذاري جهت كمك و مساعدت شورا.

امروز با آقاي فيضي منش جلسه اي در دفتر آقاي نادري فر مدير كل امور فرهنگي اجتماعي استانداري همدان داشتيم. اهم موضوعات درخصوص مسائل و مشكلات گرمخانه آقايان و بانوان و همينطور مشكلات ساكنين آن بود. با توجه به اهميت موضوع قرار شد جلسات بيشتري به صورت مشترك در اين خصوص برگزار شود و از سازمانها و ادارات و ارگان هاي ذيربط نيز درخواست گردد در اين رابطه همكاري داشته باشند.

بحث شوراي اجتماعي محلات شهرداري همدان مطرح گرديد و ايشان با توجه به مطالعه قبلي از دستورالعمل آن، بسيار موافق اجرايي شدن آن بوده و در اين زمينه اعلام آمادگي كردند. يكي از نقاط قوت شوراي اجتماعي محلات اين است كه درصورت برنامه ريزي مناسب و كافي بسياري از مشكلات و معضلات از جمله مشكلات اجتماعي محلات در همان مكان حل خواهد شد. آنچه در رابطه با مسائل و بحران هاي اجتماعي اين روزها مهم است اين است كه درصورت پذيرش مشكل و عدم كتمان آن و برخورد منطقي با افرادي كه دچار آسيب شده اند و كمك به آنها در رفع كاهش مشكلاتشان مطمئناً همين آسيب ها ميتواند كم كم به حداقل برسد. درغير اينصورت آسيب هاي اجتماعي به سرعت در تمام شهر گسترش و سبب درگير شدن بسياري از شهروندان خواهد شد.

امروز عصر در جشن اولين سالگرد تاسيس شهر كتاب * در محل كتابفروشي شركت كردم. جناب آقاي فضلي موسس شهر كتاب با حمايت هاي بي دريغ از اهالي فرهنگ و ادب و هنر همدان سعي در رشد و شكوفايي اين مجموعه دارند. اين سومين برنامه اي است كه در سه ماه گذشته در شهر كتاب برگزار و من در آن شركت كردم. اولين برنامه تجليل از استاد قباد شيوا و دومين برنامه شركت در طرح كتاب گردي بود. البته برنامه هاي ديگري نيز به فراخور در اين مكان فرهنگي برگزار شده است كه من توفيق حضور نداشتم. در اين جلسه مدير فرهنگي معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري نيز حضور داشتند. از ايشان خواستم در رابطه با برنامه ريزي فرهنگسراها زمينه حضور اهالي فرهنگ و ادب و هنر شهر همدان را نيز در اين مكان ها فراهم و برنامه ريزي هايي در جهت افزايش رشد و ارتقاء فرهنگي شهر طراحي و اجرا گردد.

 

یکشنبه 17 دی 96

امروز جلسه صحن شورا برگزار شد. محيط آرامتر از روزهاي پيش بود. 9 يا 10 نامه امروز در صحن خوانده شد.

سازمان نظام مهندسي درخواست حمايت شورا و شهرداري را از دفاتر خدمات نظام مهندسي براي واگذاري بخشي از خدمات شهرداري به اين دفاتر در جهت كاهش مراجعات مردم به شهرداري را داشت. درخواست تغيير تاريخ شركت آنها تا آخر سال 96 مورد قبول واقع شد.

 با توجه به درخواست شهرداري در خصوص پروژه هتل شادي قرار شد موضوع در روز سه شنبه و با حضور شهردار پيگيري شود. پيشنهاد شد كميسيون نامگذاري تحت نظر كميسيون فرهنگي و اجتماعي جلسات خود را برگزار و اعضاي آن مجدداً انتخاب كردند. ضمناً مصوب شد ميدان فرودگاه به نام شهداي خلبان نامگذاري و از آنجا تا اول جورقان جاده به نام امام رضا (ع) نامگذاري شود.

شهردار شهر تازه آباد از توابع كرمانشاه تقاضاي بازديد اعضاي شوراي شهر و شهرداري همدان از آن منطقه را داشت. در اين راستا پيشنهاد شد مصوبه اي براي تهيه وسايل بازي و جانمايي آن در پارك هاي روستاهاي 30 گانه كرمانشاه كه همدان متولي بازسازي آن است در نظر گرفته شود. ضمناً مصوب شد كه عوارض ابقاء كاربري از شهروندان اخذ نشود و در پايان قرار شد آقاي فتحي و خانم نورالله زاده در جلسات مشاوره اي طرح جامع و تفصيلي شهر همدان حضور داشته باشند.

جلسه فراكسيون در دفتر دكتر مولوي: اين جلسه به منظور كاهش اختلاف نظرها در بين اعضاء فراكسيون و نيز اعلام نظر اعضاء فراكسيون درخصوص فعاليت هاي فعلي شهرداري و همينطور شهردار مخصوصاً در رابطه با نحوه انتخاب مديران صورت گرفت. قرار شد در اين رابطه از شهردار برنامه انتخاب مديران بخش هاي مختلف خواسته شود.

 

دوشنبه 18 دی 96

امروز از صبح در شورا براي هماهنگ كردن برنامه هاي كميسيون بودم. قرار بود ساعت 2 براي كميسيون ماده 7 بروم كه كنسل شد. ساعت 6 درجلسه كميسيون سرمايه گذاري شركت كردم.

بخش اول جلسه درخصوص پيشنهاد سرمايه گذاري شركت درخشان سپهر باختر بود كه قصد برنامه ريزي توليد برق در مكاني نزديك شهرك صنعتي بوعلي را داشتند. قرار شد طرح عملياتي خود را براي اين پيشنهاد به كميسيون ارائه نمايند.

در بخش دوم بسته سرمايه گذاري سازمان سرمايه گذاري براي ايجاد پاركينگ در زير محوطه زمين چمن فوتبال و ايجاد يك مركز تجاري در حاشیه خيابان بهنامجو و احياء مجدد زمين چمن بود كه قرار شد براي اين طرح اعلام عمومي براي جذب سرمايه گذار صورت پذيرد.

و در بخش نهايي جدول پيشنهادي تخفيف تعرفه عوارض پروانه ساختماني در سرمايه گذاري بود كه توسط سازمان سرمايه گذاري و شهرداري براي اعلام در دفترچه تعرفه عوارض مطرح شد. در اين جدول براي متراژهاي مسكوني، تجاري و مختلط متناسب با متراژ زيربنا و قرار گيري در نواحي چهارگانه شهرداري تخفيفاتي پيشنهاد شده بود كه بطور متوسط از 3000 تا 5000 متر شروع و تا متراژ 30000 متر ادامه داشت و هرچه متراژ سرمايه گذاري در اين سه بخش بالاتر بود از ميزان تخفيف بيشتري برخوردار ميشود.

من در بحث سرمايه گذاري درخصوص املاك مسكوني و تجاري در مناطق 1 و 2 مخالفت خود را به رئيس كميسيون اعلام كردم. چون با توجه شرايط اين دو منطقه سرمايه گذاري در اين بخش ها بدون ايجاد محدوديت در ارتفاع در متراژهاي بالا و عدم توجه به بحث پاركينگ و ترافيك اين مناطق معضل جديدي به ساير مشكلات شهري اضافه خواهد كرد. مخصوصاً اينكه كميسيون ماده 5 ميتواند در بحث تراكم در ارتفاع و تغيير كاربري اعمال نظر نمايد. بنابراين در اين مناطق سرمايه گذاري بايد در راستاي توسعه شهري و ايجاد فضاها و امكانات رفاهي و تفريحي بيشتر توام باشد.

 

سه شنبه 19 دی 96

امروز صبح ابتدا در دفتر كميسيون، سياست هاي كميسيون را كه قرار بود درجلسه مطرح كنيم مرور كردم. به دنبال آن براي يك گروه تئاتري همدان كه نمايشنامه آنها در جشنواره تئاتر معاونت فرهنگي و اجتماعي شهر كاشان پذيرفته شده بود و قرار بود براي اجرا به كاشان سفر كنند با هماهنگي رئيس شورا و شهردار منطقه 1 ماشين اياب و ذهاب فراهم شد.

جلسه كميسيون فرهنگي و اجتماعي: در بخش اول سياست هاي كميسيون براي ابلاغ به معاونت و سازمان فرهنگي و اجتماعي مورد بررسي قرار گرفت. در بخش دوم با توجه به حضور شهرداران مناطق و يا نمايندگان آنها درخصوص همگاني كردن ورزش، درخواست معرفي زمين هاي مناسب و دراختيار شهرداري براي ايجاد فضاهاي ورزشي عنوان شد و قرار شد در هفته آینده زمين ها و متراژ و آدرس آنها به كميسيون ارائه شود. ضمناً قرار شد از پارك هايي كه توسط نواحي 3 و 4 براي اختصاص دادن بخشي از آن به مكان ورزشي بازديد بعمل آيد.

  • منطقه 1 اعلام اضافه كردن 9 زمين ورزشي در سه ناحيه خود را در سال 97 اعلام كرد.
  • منطقه 2 بحث اضافه كردن پارك بانوان و تعيين تكليف سالن حجاب را مطرح كرد.
  • منطقه 3 و 4 اعلام كردند تا ابتداي تابستان آينده حداقل 2 پارك را با نگاه ورزشي به بهره برداري برسانند.

مدير عامل سازمان قرار شد طرح خود را درخصوص ورزش كاركنان در صبح ها قبل از ساعت اداري و تكميل طرح دوچرخه سواري كاركنان را كه توسط آقاي نوري از پرسنل شورا مطرح شده بود تا هفته آينده به كميسيون ارائه نمايد.

ضمناً قرار شد به مناسبت هفته هواي پاك ** طرح رايگان كردن وسايل نقليه عمومي در روز 29 بهمن با كميسيون خدمات شهري مطرح و آنرا اجرايي نمائيم. اين طرح نيز توسط سركار خانم منطقي از شهروندان همداني مطرح شد.

از ساعت 30/13 تا 16 ديدار مردمي داشتم. دو طرح توسط برخي از عزيزان پيشنهاد شد. طرح اول درخصوص ایجاد بازارچه غذا در ايام عید در میدان باباطاهر بود که به کمیسیون خدمات شهری ارائه گردید و طرح دوم در خصوص معرفي شهر همدان بوسیله المان های معرفي كننده شهر بود كه قرار شد طرح مكتوب خود را ارائه نمايند.

امروز كميسيون ماده 7 از ساعت 2 الي 4 برگزار شد. طبق روال گذشته تنها به چند مورد قطع درخت صنوبر در باغات كه به سن رشد رسيده و احتمال سقوط و خطر آسيب داشت مجوز قطع داده شد و قرار شد كارشناس سازمان بر قطع آنها نظارت داشته باشد.

جلسه صحن شورا: امروز جناب آقای الوند مدیرکل سازمان بهزیستی استان به همراه مدیران و معاونین خود در صحن شورا حاضر شدند و ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان تقاضای همکاری و تعامل با شورا را داشتند. قرار شد جلسه ویژه درکمیسیون فرهنگی در این رابطه برگزار گردد. ضمن اینکه پیشنهاد دادند بازدیدی به همراه اعضای شورا از سرپناه ها، کمپ ها و حوزه های توانبخشی اجرا گردد. درخواست هایی نیز داشتند که برخی از آن به شرح ذیل مطرح شد:

  • در اختیار گذاشتند فضا به مجموعه ها در خصوص بحث آموزش
  • داشتن جلسات فصلی با اعضای شورا
  • همراهی شهرداری در طرح تبلیغات شهری در بحث آموزش
  • مناسب سازی مبلمان شهری
  • در اختیار قرار دادن یک فضا برای کتابخانه توان یابان
  • ایجاد بازاچه های محلی فروش محصولات مددجویان
  • رعایت بند 2 ماده هشتم قانون ششم توسعه درخصوص صدور پروانه ساختمانی و عوارض محلی و غیره

در بخش دوم و با حضور شهردار بخشی از اصلاحات دفترچه تعرفه عوارض پیشنهادی شهرداری مورد بررسی قرار گرفت که زیاد پیش نرفت و بقیه آن به روز یکشنبه آینده موکول شد. ضمناً با توجه به تاییدیه کمیته انطباق درخصوص حفظ معاونت و همینطور لزوم و اهمیت اجرای شورای اجتماعی محلات و طرح جشنواره برگزیده قرار شد فردا ساعت 12 جلسه ای در دفتر شهردار با ایشان داشته باشم.

 

چهارشنبه 20 دی 96

کمیسیون خدمات شهری: سازمان سیما و منظر طرح هایی رو که در فراخوان طراحی مبلمان میدان امام به سازمان رسیده بود و جزء طرح های برتر بود در صحن شورا به نمایش گذاشته بودند. این طرح ها از تبریز و تهران نیز معرفی شده بودند و داوری آنها به عهده داوران مطرح داخل و خارج همدان صورت پذیرفته بود و نیز المان هایی که پیشنهاد جدید بودند و همچنین پیشنهادهای قدیمی پیاده راه بوعلی نیز به نمایش گذاشته شده بود و توضیحاتی دررابطه با چگونگی فراخوان و انتخاب طرح برتر توسط مدیر عامل سازمان بیان شده و در ادامه جناب آقای دکتر محمدی از اداره کل میراث طرح هایی را که برای سایت موزه میدان امام طراحی شده بود مطرح و به نمایش گذاشت. در طرح های مختلف سعی کرده بودند از طرح های تاریخی دوره اسلامی و نیز طرح هایی که متناسب با فضای میدان امام باشد استفاده کنند که هنوز طرح ها در مرحله طراحی و هنوز انتخاب نشده بودند.

کمیسیون نظارت: امروز دو بازدید داشتیم که هفته گذشته در این کمیسیون پرونده آنها مطرح شده بود. بازدید اول در مورد ملکی در بلوار که قبلاً به دلیل آب گرفتگی تخریب شده (در سال 88) و بدنبال صدور پروانه و انشعابات در سالهای گذشته بوده و در نهایت قرار میشود یک طبقه خدماتی به ایشان واگذار شود که این موضوع مورد قبول شهرداری قرار نگرفته و ایشان تقاضای رسیدگی داشتند.

بازدید بعدی از زمینی در منطقه امیرکبیر بود که حدود 7000 متر مربع به صورت غیر قانونی و توسط مالک اولیه تفکیک و خیابان بندی شده بود و شهرداری معبری را در طرح مورد نظر قرار داده بود که در حقیقت ملک یکی از صاحبان اولیه بود و ملک فوق نمی توانست به دلیل قرارگیری در معبر پروانه ساختمانی بگیرد.

امروز با آقای صوفی درخصوص وضعیت سازمان و نیز معاونت جلسه داشتم. موضوع درخصوص گذشت زمان و از دست دادن فرصت ها و عدم میل و رغبت کارمندان به انجام کار و تصمیم گیری برای موضوع بود. حدود ساعت 12 در دفتر ایشان بودم که به دلیل وجود مهمانانی از تهران و همینطور از استانداری موفق به صحبت نشدیم و قرار شد راجع به موضوع عصر حدود ساعت 7 صحبت کنیم. درجلسه صحبت از راه برگشت گنجنامه و همینطور موضوع دره پیست اسکی مطرح شد. من شخصاً به دلیل لزوم حفظ محیط زیست و طبیعت همدان و همینطور حضور بیش از ظرفیت گردشگران در این منطقه نظر مساعدی نسبت به طرح ها نداشتم. به نظر من درخصوص هر طرحی مخصوصاً در محوطه کمربند سبز همدان حتماً باید از نظرات کارشناسی و علمی اهل فن در حوزه ای محیط زیست و گردشگری بهره برد و اثرات فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی و همینطور اثرات پایدار اقتصادی را در رابطه با پروژه ها بررسی کرد. در غیر اینصورت راه به بیراهه میرود.

عصر مجدداً ایشان را دیدم و درخصوص چالش های فعلی حوزه فرهنگی و اجتماعی و عدم پیشرفت کار و سیاست های کمیسیون که هنوز شروع نشده مخصوصاً درخصوص شورای اجتماعی محلات و جشنواره شهروند برگزیده صحبت کردیم و ایشان قول دادند سعی در سرعت بخشیدن به روند کار و پیگیری استعلامات داشته باشند.

جلسه کمیته علمی جشنواره شهروند برگزیده: امروز هم قرار بود درخصوص ادامه بررسی شاخص های عمومی شهروند برگزیده و همچنین بررسی فرم های اولیه ثبت نام صحبت کنیم. با توجه به اینکه طراحی سایت هنوز کامل نشده بود بخش دوم قابلیت ارزیابی و پیگیری نداشت.

 

پنج شنبه 21 دی 96

امروز بازدید مشترک کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و کمیسیون فنی و عمرانی بود. دو بازدید اول یکی مربوط به بیمارستان فاطمیه و گرفتن مجوز برای ساخت فضای جلوی محوطه بیمارستان و الحاق آن به سالن قبلی برای رفاه حال بیماران بود و بازدید دوم از محله ای در خیابان شهدا بود که آقای نوروزی از سمن های توان یابان ملکی را در محل خریداری کرده و با توجه به استفاده توان یابان از ملک مسیر کنار خیابان تا کنار ملک نیاز به مناسب سازی داشت. بازدید سوم از شهرک مدنی و سالن ورزشی و کتابخانه شهرک مدنی بود. خوشبختانه این مکان هم سالن برای ورزش های زمینی و بدنسازی و هم زمین برای رشته های توپی دارد و همچنین فضاهایی برای برگزاری کلاس های مختلف فرهنگی، مذهبی، مشاوره ای و غیره. این مجموعه زیر نظر سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری مدیریت میشود و قرار شد مسئول سالن، کلیه نیازهای ورزشی و غیر ورزشی سالن را مکتوب اعلام نماید تا سعی در رفع آنها داشته باشیم.

عمارت کوچکی در پارک مجاور مجموعه ورزشی وجود داشت که در حال حاضر بعنوان یکی از کتابخانه های موجود در شهرک مدنی میباشد. این مکان نیز به وسیله شهرداری مدیریت میشود و در آن فعالیت های فرهنگی و ادبی متفاوتی از جمله مسابقات کتابخوانی و یا برگزاری مراسم جشن و غیره برگزار میشود. اما هم تعداد کتابها و هم تجهیزات و نیز مطالعه آن کم است و باید احیاء شود.

بعد از بازدید فوق بازدیدی داشتم از ملکی واقع در مسیر جاده دره مرادبیگ کوچه راستی. این ملک از سالیان گذشته خریداری شده بود ولی هنوز مشکل صدور پروانه ساختمان آنجا برای ساخت و ساز حل نشده و به مالک اعلام شده بود که ملک مزبور کاربری باغات را دارد. مالک با توجه به عدم وجود درخت در املاک منطقه فوق درخواست اعلام عدم کاربری ملک بعنوان باغ را داشت که بازدید فوق به این منظور صورت پذیرفت.

 

پانویس:

* شهر کتاب: شهر کتاب مؤسسه‌ای عام‌المنفعه و غیرانتفاعی است که در حوزه نشر و توزیع کتاب و فعالیت‌های فرهنگی مرتبط فعالیت می‌کند. موسسه شهر کتاب فعالیت خود را در اسفند ماه ۱۳۷۴ با افتتاح نمایشگاه و فروشگاه تخصصی آغاز کرد و در اردیبهشت ۱۳۷۵ به ثبت رسید.

** هفته هوای پاک: به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که از جمله آنها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می باشد. روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است. در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز  مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال 1374 روز 29 دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند. گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.