تاریخ درج خبر: 1396/11/04

فاجعه در محله کبابیان

کد خبر: 1790

روزنوشت هاي اراده و اميد 14 - رضوان سلماسي - 23 دی تا 29 دی

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامی

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 23 دی 96

امروز دو دیدار یکی با معاونت معماری و شهرسازی و دیگری شهردار منطقه 1 درخصوص وضعیت سه مورد از خواسته های شهروندان و البته در دو ساعت متفاوت داشتم.

ديدار اول در ساعت 8 و ديدار دوم در ساعت 30/10 انجام گرفت و موضوعات مورد سوال در رابطه با تعيين تكليف انشعابات آب و فاضلاب و گاز اهالي ساكن در 48 هكتاري پشت تالار قرآن بود كه به گفته اهالي انشعاب اصلي آب از معبر گذشته ولي شركت آب و فاضلاب بدون پاسخ استعلام شهرداري اين انشعابات را به اهالي نميدهد. البته اداره گاز در قبال اخذ تعهد تا تعيين تكليف 48 هكتاري تصميم به واگذاري انشعاب کرده است. موضوع دوم در رابطه با املاك سمت راست ابتداي بلوار جوان است كه هنوز در خصوص آنها تصميمي اتخاذ نشده و مالكين پيگير صدور پروانه ساختمان و يا حتي فروش املاك هستند ولي هنوز املاك تعيين تكليف نشده است. و مورد سوم در خصوص ملكي بود كه روز پنج شنبه گذشته از آن بازديد كرده بودم. در خصوص مورد اول قرار شد با اداره آب و فاضلاب صحبتي داشته باشيم. در مورد دوم و سوم ظاهراً باید طرح جامع و طرح تفصیلی اين املاك را تعيين تكليف كند. به دليل اينكه در حريم شهر قرار دارند. بعداً از مالكين ملك جاده دره مراد بيگ شنيدم كه اين املاك در محدوده هستند و نه در حریم و هنوز فرصت نشده آن را پیگیری كنم.

جلسه كميته اجرايي جشنواره شهروند برگزيده: به دليل عدم پيشرفت كار كميته اجرايي در محل معاونت فرهنگي و اجتماعي، مركز مطالعات تصميم گرفت كه روند كار كميته اجرايي را در دفتر مطالعات و زير نظر مركز انجام دهد. در اين جلسه درخصوص پوستر، آرم، سایت و ساير موارد از جمله دعوتنامه و غيره صحبت شده بود. البته من كمي دير به جلسه رسيدم اما به نظر ميرسيد به علت عدم آمادگي افتتاحيه از برنامه عقب بودند.

جلسه با سرپرست معاونت فرهنگي و اجتماعي: با توجه به نگراني زياد درخصوص عدم پيشرفت كار در معاونت و نيز عدم پاسخگويي مناسب و به موقع پرسنل و لزوم تعيين تكليف سريعتر حوزه، جلسه مجددي با سرپرست معاونت فرهنگي و اجتماعي در محل دفتر ايشان داشتم. البته لازم به ذكر است ايشان در حقيقت سرپرست نيستند ولي تقبل كردند تا كار را پيش ببرند اما همچنان نه وضعيت معاونت و نه وضعيت سازمان معلوم نيست.

 

یکشنبه 24 دی 96

جلسه صحن شورا: در ابتداي جلسه اعلام شد كه هفته آينده جلسه اي با مجموعه پيمانكاري و سرمايه گذاران ميدان بار همدان در صحن شورا و با حضور شهردار برگزار ميگردد. جلسه اي با مدير عامل بانك شهر و معاون بانك در اينده در همدان خواهيم داشت تا پروژه هايي كه قابليت سرمايه گذاري در همدان را دارند به آنها ارائه شود. لازم به ذكر است شهرهاي مختلف تسهيلات مختلفي را از بانك شهر ميگيرند. تربت جام سال گذشته 100 ميليارد تسهيلات دريافت كرده در حاليكه همدان تنها 12 ميليارد تسهيلات گرفته است.

بعد نامه مصوبه آب و فاضلاب كه به دليل اشتباه تايپي بازگردانده شده بود مجدداً راي گيري شد. و ضمناً نامه اي درخصوص استفاده از شبكه هاي مجازي در صحن قرائت شد كه موارد زير را شامل مي شد:

  • استفاده از سرويس وب در راستاي امور كاري
  • ممنوعيت تبادل اطلاعات سازماني در كليه شبكه ها
  • مسدود كردن شبكه هاي فيلتر شده
  • ممنوعيت نصب شبكه هاي تحت وب با شماره و عناوين شخصي روي سيستم هاي دولتي

تفويض اختيار به شهردار قرار شد به دليل پيشنهاد مبلغ بالاي تعويض شده (درحدود 20 ميليارد تومان) موضوع در كميسيون بودجه مطرح شود؛ تفويض اختيار درحد معاملات جزئي متوسط و عمده در معاونت مالي مصوبه گرفت؛ موضوع ماده 6 و 17 مستند بر بند ( 1-2 ) معادل 5 ميليون تومان به شهردار تفويض اختيار شد؛

درخصوص احداث پروژه ميدان بار جديد مصوب شد تمامي اقدامات به معاونت امور زير بنايي و حمل و نقل محول گردد و ظرف مدت يك ماه طرح سرمايه گذاري جايگزين ميدان بار فعلي اعلام شود. برنامه زمانبندي اجراي پروژه مذكور به شورا ارسال شود؛ واگذاري غرفه ها به اشخاص بررسي و در شورا ارائه گردد؛ نظر اتحاديه و اصناف در نحوه اجرا و واگذاري اخذ شود؛ براي انجام شدن پيش فروش غرفه ها توجه به سند به خاطر نداشتن شاكي از طرف اعضاء پيشنهاد شد.

در رابطه با جداسازي پياده راه بوعلي و ميدان امام مقرر شد راه و شهرسازي و شهرداري در اجراي قرارداد همكاري كنند.

در شوراي راهبردي اعضاي شورا هم باشند كه قرار شد آقاي گردان و خانم نورالله زاده حضور پيدا كنند و نظر كميسيون معماري و شهرسازي در اين رابطه اخذ شود؛

از مشاوران با تجربه در زمينه جداره سازي چه همداني و چه غير همداني استفاده شود و سازمان سيما و منظر متولي اجرا گردد. در بازآفريني سه محله همدان جداره سازي با ستاد بازآفريني محلات و كنتور سازي و انشعابات به عهده شهرداري باشد و رديف بودجه سال آينده در شهرداري براي آن لحاظ شود؛

 پيشنهاد سين قرارداد EPC و حضور مشاور در كنار طراحان اجرايي مطرح شد.

در 18 متري رضوان واقع در سعيديه پايين براي برخي املاك كل مسير معبر داده شده است كه اعلام شد براي موافقت هر کدام از دو معبر كميته سه نفره بايد نظر بدهد نه يك نفر.

درمورد ملكي كه هفته گذشته بازديد كرديم و حدود 7000 متر تفكيك غير قانوني داشته قرار شد نظر كميسيون معماري و شهرسازي هم اخذ شود البته شهرداري به ساير قطعات پروانه ساختماني داده است. اين پرونده درخواست غرامت داشت كه چون ملك نامبرده درطرح قرار دارد اين كار امكان پذير نمي باشد.

موضوع پرونده هتل خليج فارس شادي مقرر شد طبق ضوابط و مقررات سال 96 نسبت به صدور پروانه ساختماني اقدام شود كه بنابر آن عوارض پروانه ساختماني ايشان رايگان و كليه عوارض متعلقه در بند 3 دفترچه عوارض سال 96 شهرداري است در زمان بهره برداري به صورت خدمات به شهرداري ارائه شود. اين مبلغ در حدود 550 ميليون تومان است و مقرر شد چند ماه به ايشان فرصت دهند تا بهاي خدمات آتشنشاني را كه حدود 200 ميليون است پرداخت نمايد (در يك بازده زماني 6 ماهه).

در انتهاي جلسه در خصوص به كارگيري نيروها و وضعيت استخدام هايي كه در شروع دوره شورا اتفاق افتاده بود صحبت شد و از رئيس شورا و شهردار درخواست شد كه در اين رابطه شفاف سازي شود.

با توجه به اينكه نيروهاي اضافه شده در زمان مديريت آقاي شهرداري نبوده قاعدتاً ايشان پاسخگو نیست، ضمن اينكه بيان شد نيروهاي فوق شركتي بوده و در رابطه با بكارگيري توسط شركت براساس تقاضاي شهرداري و مجوز استانداري انجام ميشود. ضمن اينكه مجوز تبديل وضعيت پرسنلي كه فوق ليسانس داشته و 1 سال سابقه كار دارند از طرف وزارت كشور لغو شده است.

كميسيون ماده 7: امروز فقط چند مكان رو موفق شديم بازديد كنيم و در هيچكدام خوشبختانه موافقت با قطع درخت صورت نپذيرفت.

افتتاحيه نمايشگاه مبلمان ميدان امام:

پنج شنبه گذشته متوجه شدم دبيرخانه همدان 2018 قرار است در محل نگارخانه عين القضات تشكيل شود و براي همين به سازمان سيما و منظر اعلام كرده بودند كه آخرين روز نمايشگاه فرش خزان خود را برگزار نكنند. با آقاي حضرت زاده در اين رابطه صحبت كردم و گفتم نگارخانه بايد به عنوان يك ظرفيت گردشگري در سال 2018 مورد استفاده قرار گيرد و نه اينكه تبديل به يك مجموعه اداري شود. با پيگيري ايشان قرار شد نمايشگاه طراحي مبلمان ميدان امام در نگارخانه به نمايش گذاشته شود. امروز روز افتتاحيه نمايشگاه فوق بود ولي متاسفانه علي رغم زحمات زيادي كه توسط پرسنل سازمان كشيده شده بود بجز تعدادي از پرسنل و مدير عامل سازمان در لحظه افتتاحيه از ساير مديران شهرداري و حتي شورا كسي در افتتاحيه حضور نداشت. اميدوارم در طول هفته استقبال خوبي از نگارخانه صورت پذيرد.

امروز قرار بود با آقاي صوفي مجدداً گفتگويي در شورا داشته باشم. متاسفانه جلسه صحن طولاني شد و به دليل حضور دوستاني كه قصد صحبت با آقاي صوفي را داشتند من به دفتر جناب گردان رفتم و قرار بود ساير دوستان هم تشريف بياورند و يك جلسه فراكسيوني داشته باشيم. در اين ضمن آقاي صوفي هم آمدند. در طي صحبت هاي اوليه تلفني به اقاي مولوي شد و پس از پاسخ ايشان متوجه شديم كه سه خانه از محله كبابيان تخريب شده است و آقاي صوفي درخصوص خطرناك بودن آنها صحبت كرد. من هنوز نميدانستم جريان تخريب به چه صورت بود!

عصردر فضاي مجازي از طریق دكتر نقدی معاون دانشجويي دانشگاه كه مدتها به كمك همكارانش در رابطه با محله مطالعاتی داشتند و نیز فعالين مدني متوجه موضوع شدم و تصميم گرفتم روز بعد صبح زود براي بازديد از محله كبابيان به محل بروم. براي همين روز بعد به محله كبابيان رفتم. بلدوزرها مشغول جمع آوري نخاله ها بودند. يكي دوتا از دوستان خبرنگار نيز حضور داشتند و مصاحبه كوتاهي در اين زمينه انجام دادند. تخريب بناهاي قديمي همدان كه به نوعي تاريخ، هويت و ميراث ما مخصوصاً در محلات قديمي همدان بسيار غم انگيز و ناراحت كننده بود ضمن اينكه در رابطه با دليل تخريب اطلاعاتي نداشتم. در اين فاصله اطلاعاتي را كسب كردم و متوجه شدم سال 84 محله كبابيان ثبت ملي شده، خانه اخلاصي در كميسيون ماده 5 كاربري فرهنگي و خانه هاي شمسيان و بهرامي كاربري اقامتي و گردشگري پيدا كرده بودند. خانه اول مربوط به دوره پهلوي اول و دو خانه بعدي مربوط به دوران قاجاريه بوده اند. اداره كل ميراث در سال 95 به شهرداري اعلام كرده بود كه خانه هاي مذكور بايد تخريب شوند. طرح مطالعاتي روي بافت محله و خانه هاي آن در سال هاي پيشين صورت گرفته بود و ستاد بازآفريني محلات راه و شهرسازي قرار بود بودجه مصوب طرح ها را فراهم كند كه متاسفانه هيچكدام اتفاق نيفتاده و در نهايت شهرداري به دليل خطرناك بودن ديوارها اقدام به تخريب كرده بود.

 

دوشنبه 25 دی 96

امروز جلسه فوق العاده بودجه و تعرفه برگزار شد و به همین دلیل کمیسیون های فنی، عمرانی، معماری و شهرسازی برگزار نگردید. آخرین تغییرات برای تصویب تعرفه مورد بررسی قرار گرفت. من امروز قصد داشتم در مورد تخریب بناهای محله کبابیان صحبت کنم که دکتر مولوی در این رابطه صحبت کرد و اعلام کرد که شهرداری که این کار را انجام داده اشتباه کرده و باید استعفاء دهد. یکی از دوستان شورا عکس العمل نشان داده و گفت خانه های مذکور به هیچ عنوان ارزشمند نبوده و به تصور ایشان بحث پیگیری موضوع بیشتر جنبه تصفیه حساب داشت و این باعث چالشی در سطح شورا گردید که البته زیاد طولانی نشد.

جلسه كميته مديريت شهري حزب: امروز تنها سه تن از دوستان در جلسه حضور داشتند و جلسه خيلي حالت رسميت نداشت و كمي به صحبت كردن در رابطه با مشكلات و مخصوصاً اتفاقاتي كه درمحله كبابيان رخ داده بود گذشت.

 

سه شنبه 26 دی 96

امروز صبح قبل از رفتن به شورا دوباره به محله کبابیان رفتم چون در فضای مجازی مطرح شده بود که شب گذشته همچنان بلدوزرها درحال جمع آوری نخاله ها و ادامه کار بودند. دیدن فضای تخریب شده دل آدم را به درد می آورد. با یکی از پرسنل فضای سبز تلفنی صحبت کردم و از ایشان خواستم از فضای تخریب شده مخصوصاً درختان آن عکس بگیرد.

كميسيون فرهنگي و اجتماعي شورا: (با موضوع فعاليت هاي آموزش شهروندي مناطق و سازمان ها و بودجه آنها در سال گذشته و ميزان تحقق بودجه) در اين جلسه در ابتدا مناطق و سپس سازمان ها درخصوص مباحث خود گزارش دادند. بودجه منطقه 1 حدود 100 ميليون بود كه در حدود 300 ميليون در منطقه براي برنامه هاي فرهنگي و برگزاري جشنواره ها هزينه شده بود. بودجه منطقه 2 نيز در همين حدود بود. اين منطقه به صورت مشخص تري در آموزش شهروندي ورود پيدا كرده بود. دو منطقه ديگر بودجه فرهنگي نداشته و تنها واگذاري زمين براي فعاليت هاي فرهنگي و ورزشي را داشتند. بودجه سازمان ها نيز متغير بود. برخي از سازمان ها مثل آتش نشاني در جلسه حضور نداشتند، برخي از سازمان ها مثل حمل و نقل بار و مسافر علي رغم ظرفيت بالايي كه ميتوانند در بحث تبليغاتي امور فرهنگي داشته باشند ولي متاسفانه بودجه نداشتند. سازمان فن آوري و اطلاعات اعلام آمادگي كرد كه در آموزش و اجراي برنامه هاي فرهنگي همكاري نمايد. ساير سازمان ها نيز به تناسب فعاليت هاي فرهنگي داشتند ولي در بحث آموزش شهروندي ورود خاصي نداشتند، بجز سازمان پسماند كه با همكاري مدارس اقدام به آموزش دانش آموزان كرده بود. در نهايت به نظر مي رسيد اگر در بودجه سال آينده به صورت ويژه براي آموزش شهروندي مناطق و سازمان ها بودجه مناسب ديده شود و مجموعه مديريت شهري هم راستا در سطح شهر اقدام به آموزش براساس اولويت هاي مورد نياز شهري بنا به پيشنهاد مناطق و سازمان ها و زير نظر معاونت فرهنگي و اجتماعي نمايد، بتوانيم ضمن يك آموزش يكپارچه، قدرت ارزيابي و درصد موفقيت آموزش ها را نيز در سطح شهر اندازه گيري كنيم.

از ساعت 30/12 تا 2 ديدار مردمي داشتم.

جلسه صحن شورا: با پيشنهاد برخي دوستان قرار بود امروز نامه اي را خطاب به رياست شورا آماده كرده و از ايشان بخواهيم درخصوص پاسخگويي مسئولين به تخريب بناهاي محله كبابيان از شهردار، اداره كل ميراث و ستاد بازآفريني محلات در صحن شورا دعوت بعمل آيد كه چون فرصت نشد به اعضاء براي امضاء داده شود در شروع جلسه آن را به رئيس شورا ارائه نكردم و تصميم گرفتم در فرصت استراحت جلسه اين كار را بكنم بنابراين جلسه با بررسي نامه ها شروع شد.

نامه اول درخصوص ملكي بود كه 50 درصد آن تعريض شده و قرار بود مبلغي معادل 26 ميليون و چهارصد هزار تومان از بابت غرامت از مبلغ كل پروانه آن كسر شود. با توجه به تعريض ملك با مبلغ مذكور از محل رديف اعتباري املاك موافقت شد.

پرونده دوم مربوط به ملكي واقع در منطقه 3 شهرداري بود كه از طرف شهرداري مجوز ايجاد پنجره از معبري گرفته بود كه به ملك ديگري مشرف بود و با پرداخت 9 ميليون تومان از بابت هزينه تعميرات براي جابجايي پنجره به ايشان، از محل رديف عمراني موافقت شد.

سازمان حمل و نقل و ترافيك نيز درخصوص مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافيك درخواست در نظرگرفتن بودجه اي براي اين كار را داشت كه قرار شد براي طرح مذكور، هماهنگی بین مشاور ذيصلاح طرح مذكور با مشاور طرح جامع شهرهمدان صورت گیرد.

نامه تفويض اختيار شهردار در معاملات مختلف نيز مجدداً انجام نشد و قرار شد مجدداً نامه اي در هر نوع از معاملات ميزان تفويض اختيار مجزايي را مجدداً پيشنهاد دهد.

افزايش ارزش محاسباتي دفترچه عوارض به ميزان 20 درصد در صحن مطرح و در نهايت با 15 درصد تصويب شد.

بعد از پايان نامه ها رئيس شورا از شهردار و مدير منطقه 1 خواست درخصوص تخريب بناهاي محله كبابيان توضيح بدهند. مدير منطقه 1 با تهيه پاورپوينتي در مورد موضوع بطور کامل توضیح داد.

در این باب باید گفت اگر با بي دقت از كنار اين قضايا عبور كنيم به زودي شاهد از بين رفتن بسياري از بناهاي تاريخي همدان كه هويت و گذشته و تاريخ مردم همدان است خواهيم بود. اگرچه برخي از دوستان به اين بناها مثل ساير بناها نگاه ميكنند و ميگويند بناها اصلاً تاريخي نبوده و ارزش ماندگاري نداشته بايد گفت ما حق نداريم قسمتي از تاريخ كشورخودمان را به اين دلايل حذف كنيم گرچه خانه ها ثبت ملي نبودند ولي به محله هويت داده و حداقل مربوط به 90 تا 100 سال گذشته بودند. درهرصورت علي رغم وجود خبرنگاران كه اتفاقاً اين بار از ساير دفعات بيشتر بود و اين براي من كمي تعجب برانگيز ولي متاسفانه در نهايت اين گفتگو درباره خانه ها به چالش كشيده شد و سخناني درصحن شورا در اين رابطه مطرح گرديد كه در شان جايگاه شورا نبوده ولي در معرض چشم خبرنگاران و برخي از مديران مديران شهرداري اتفاق افتاد.

جلسه جشنواره شهروند برگزیده: امروز کمیته علمی جشنواره شهروند برگزیده بیشترین وقت خود را برای چگونگی ارزیابی آیتم های پیشنهادی الگوی انتخاب شهروند برگزیده صرف کرد. با توجه به اینکه قرار بود دوشنبه آینده افتتاحیه برگزار گردد و با توجه به زمان کم و احتمال وجود عدم آمادگی، قرار شد افتتاحیه به شنبه هفته بعد یعنی 7 دی ماه موکول شود تا کمیته اجرایی نیز بتواند کار خود را به نتیجه برساند.

 

چهارشنبه 27 دی 96

کمیسیون تلفیقی نظارت و خدمات شهری: امروز جناب گردان حضور داشتند و جناب عسگریان جلسه را مدیریت کردند. در ابتدا طرح ساماندهی دست فروشان که توسط کمیسیون آماده شده بود در صحن مطرح گردید. اخیراً آقای فیضی منش مسئولیت ساماندهی مشاغل سخت را عهده دار شدند. طرح ساماندهی برای خیابان بوعلی و اکباتان طراحی شده بود که با توجه به رویکرد طرح یعنی رفتن به سمت دست فروشی هنری و غیره به نظر من لازم است اطلاعات در رابطه با مشاغل جدید به دست فروشان داده شده و نیز امکان فروش اقلام جدید برای آنها فراهم شود، چون بیشتر دست فروشان ما مخصوصاً در خیابان اکباتان یا پوشاک و یا اشیاء بنجل و نامناسب را می فروشند.

به هرحال پیشنهاد فروش کالای داخلی و صنایع دستی و نمادهای شهر همدان و همینطور شناسایی دست فروش ها لحاظ شده بود. اگرچه به نظر میرسید طرح مذکور و طرح های مشابه باید از طرف شهرداری معرفی و مصوبه بگیرند نه اینکه شورا آن را آماده و در اختیار بگذارد.

در ادامه یکی دو موضوع در کمیسیون نظارت بررسی و قرار شد برای بازدید برویم که یک خانواده طرح دعوا (یعنی خواهر و برادر) درخصوص یک ملک خانوادگی که در آن شریک بوده و در طرح قرار گرفته و سالیان قبل معوض آن از طرف شهرداری برای آنها در نظر گرفته شده بود را به صحن شورا آوردند. برای انتقال سند جدید به مالک و انتقال سند ملک قبلی به شهرداری حدود یک سال و نیم وقت گذشته بود تا سند ملک معوض شهرداری آماده شود و حالا که سند آماده و سند ملک اول که در طرح قرار گرفته بود توسط مالکان به شهرداری اتفاق نیفتاده بود و خواهر و برادر تقاضای دریافت سهم خود به صورت مجزا از شهرداری بودند. مقرر شد قیمت هر دو ملک با قیمت روز مجدداً محاسبه و میزان معوض به هرکدام از خواهر و برادر براساس میزان شراکت معین و هریک به انتخاب خود در مقابل آن میزان پول و یا ملک از شهرداری دریافت کنند.

قبل از پایان جلسه پرسنل املاک شهرداری طرح یکسان سازی و عدالت محور کردن ارزش محاسباتی خود را براساس محلات و مناطق مختلف برای بررسی به جلسه آوردند که ادامه دار شدن جلسه باعث شد سایر اعضاء شورا به جمع جلسه بپیوندند و جلسه تقریباً تا ساعت یک ادامه داشت. پیشنهاد آنها این بود که قیمت ارزش محاسباتی منطقه ای که توسط آنها آماده شده بود در راستای عدالت محور شدن نیز مصوبه بگیرد. به دلیل مصوبه روز قبل که 15 درصد ارزش محاسباتی املاک افزایش یافته بود پیشنهاد من یا مصوبه قبلی بود یا پیشنهاد جدید قیمت منطقه ای از 2000 تا 3000 به ازای هر متر مربع تعریف شده بود. من متاسفانه به دلیل انجام یک کار از جلسه خارج شدم و بعد متوجه شدم قرار شده ارزش محاسباتی املاک توانمند سازی کمتر و با نرخ 1000 تومان شروع شود. محله هایی که افزایش قیمت نداشته اند 15 درصد افزایش پیدا کنند و املاکی که به دلیل عدالت محورکردن املاک افزایش قیمت داشتند قیمت پیشنهادی پرسنل املاک لحاظ شود. طرح هنوز در صحن شورا مطرح نشده است.

 

پنج شنبه 28 دی 96

امروز یک نشست دوستانه در دفتر جام جم داشتم. در ساعت 30/10 در محل شورا جلسه ای درخصوص تخریب بناهای محله کبابیان با مشاورین گردشگری و میراث کمیسیون داشتم. در این جلسه بعد از گفتگوها و نقدهای متفاوت درخصوص اتفاق انجام شده در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای حفظ بناهای قدیمی و تاریخی همدان و ثبت احتمالی بناهای واجد ارزش، کمیته ای برای شناسایی بافت ها و بناهای تاریخی واجد ارزش تشکیل شود تا ضمن شناسایی بناها برای حفظ و نگهداری و زنده نگهداشتن آنها طرح و برنامه معرفی و با کمک مالکین شهرداری و میراث نسبت به احیای آنها اقدام شود. مقرر شد پیشنهاد در جلسه ای به اطلاع آقای صوفی و شهرداران مناطق رسانیده شود و در صورت موافقت متولی طرح شهرداری و یا شورا باشد و در غیر اینصورت از ستاد باز آفرینی میراث بخواهیم که ورود پیدا کند و این کمیته را حمایت نماید. و پیشنهاد شد اعضاء کمیته بیشتر غیر دولتی و از سمن ها و مردم تشکیل شود. قرار شد جلسه ای در ابتدای هفته آینده در این رابطه تشکیل دهیم.

امروز بازدیدی از محلات داشتیم. متولی برگزاری این بازدید شورای شهر بود و محله انتخابی حصار مطهری. از مدیران سایر ادارات، سازمان ها و نهادها نیز دعوت به حضور شده بود. در حسینیه حصار مطهری ضمن حضور مدیران مخصوصاً مدیران شهرداری مردم محله نیز حضور داشتند و مشکلات خود را مطرح کردند:

  • از دانشگاه علوم پزشکی درخواست ایجاد داروخانه داشتند
  • از نیروی انتظامی حضور در حوالی مدارس در زمان شروع و پایان وقت اداری مدرسه را داشتند
  • از آموزش و پرورش درخواست در اختیار گذاشتن مدارس دانش و کاظمیان که درحال حاضر مخروبه شده را به هیات امنای مسجد داشتند و پیگیر زمینی بودند که قرار بوده آموزش و پرورش آنرا تبدیل به زمین ورزش کند
  • از شهرداری اعطای مجوزهای لازم در بافت فرسوده، ایجاد سهولت در فرایند زمانی کار آسفالت معابر، سد سازی و معبر سازی رودخانه های منطقه و تشکیل کمیته نظارت در شهرداری را داشتند
  • از اداره گاز تسریع در واگذاری انشعابات گاز
  • از اداره اوقاف پاسخگویی مناسب به مددجوها و نیز ایجاد شعبه کمیته امداد در منطقه را داشتند

رئیس شورا و شهردار نیز درخصوص همراهی با مردم محله صحبت هایی را ارائه کردند. من به دلیل کار مجبور شدم زودتر جلسه را ترک کنم.