تاریخ درج خبر: 1396/12/27

آوا 22: با دستور شورای تامین بخشی از تپه هگمتانه آسفالت شد

کد خبر: 1795

روزنوشت هاي آرمان و اميد 22 - رضوان سلماسي - 19 اسفند تا 25 اسفند

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 19 اسفند 96

امروزصبح زود بازدیدی از تپه هگمتانه داشتم. هفته گذشته در روز درخت کاری هم یک درخت در محوطه پارکینگ تپه قطع شده بود و هم از کنار خیابان اکباتان تپه هگمتانه برای ایجاد راه عبور آهن فروشان آسفالت شده بود .گرچه قبلاً هم از این مسیر راه تردد موقت ایجاد شده بود ولی الان به نظر می رسید با آسفالت شدن مسیر این راه تبدیل به یک راه دائم شده است. شورای تامین شهرستان برای آسفالت کردن این منطقه ورود پیدا کرده بود. من به همراه یکی از فعالین محیط زیستی از مکان بازدیدی به عمل آوردیم و ضمناً با آقای توتونچی معاون اداره کل میراث هم ملاقات داشتیم. با توجه به تاریخی بودن تپه، آسفالت شدن بخشی از آن با جهانی کردن تپه منافات پیدا میکند. گرچه مطابق نقشه ایی که در محل هگمتانه دیدیم امکان ایجاد راهی که قبلاً پیش بینی شده بود نیز برای این کار مناسب به نظر می آمد.

امروز کمیسیون نظارت نیز با موضوع بررسی نامه ها تشکیل شد. معمولاً این کمیسیون به درخواست افرادی که مدتها منتظر بودن که پاسخ از شهرداری داشتند تشکیل شده و به درخواست آنها رسیدگی و در صورت نیاز به تصویب، آن را به صحن شورا ارسال میکند.

امروز افتتاح رسمی آئین رونمایی از تبلیغات محیطی همدان 2018  به میزبان شهرداری همدان بود. رونمائی در میدان آرامگاه رونمایی صورت گرفت و تعدای از اعضای شورا به همراه تنی چند از مدیران و معاونین شهرداری دراین مراسم شرکت کردند.

امروز به هنگام رفتن به سمت خانه از پروژه بازگشایی مسیر انتهای اعتمادیه که توسط شهرداری منطقه 2 درحال انجام بود بازدیدی کردم. متاسفانه هیچکدام از مسئولین در آن زمان که نزدیک ظهر بود آنجا نبودند. امروز به همراه آقای کاووسی از مکان جدید پاسخگویی به سولات شهروندان 137 واقع در نزدیکی پل رسالت بازدیدی داشتیم و با آقای گلشن درخصوص نحوی عملکرد این مجموعه صحبت کردیم. به نظر آمد این مجموعه نه تنها میتواند باعث ایجاد رضایتمندی مردم از مدیریت شهری باشد بلکه میتواند مدیران یا مسئولین را که در انجام امور محوله کوشا هستند شناسایی و مورد تشویق قرار داده و دراین راستا مدیران لایق را شناسایی و به عبارتی کادر سازی انجام داد.

امروز سازمان سیما و منظر و فضای سبز درخانه سالمندان یاس سفید اقدام به درختکاری میکرد. من در زمان مقرر در محل حاضر شدم و مدتی نیز صبر کردم ولی به دلیل اینکه شهردار وهمکاران ایشان تا لحظه حضور من هنوز نیامده بودند ناچار به بازگشت بودم و فقط بازدیدی از مکان فوق داشتم.

 

یکشنبه 20 اسفند 96

مصوبات صحن شورا:

 1. درخواست احداث یک طبقه فوقانی بر روی ساختمان واقع در باغی در عباس آباد همدان بود. عوارض پیش نویس شهرداری برای آن 20 میلیون تومان محاسبه گردیده است. صاحب ملک تقاضای تجدید نظر در میزان مبلغ عوارض احداث را دارد نامه به شهرداری برای دادن پیشنهاد ارسال شد.
 2. نامه بعدی درخصوص مالکان پلاکی در شهرک ولیصر ایستگاه دوم خیابان 15 خرداد می باشد که سال 77 توسط مالک قبلی تعویض و نامبردگان مکان را در سال 83 رسما مالک شده بودند، ضمناً شهرداری اعلام کرده بود که یک میلیون تومان برای باقیمانده پلاک تخفیف عوارض پروانه ساختمانی منظور گردد. با نامه شهرداری موافقت شد.
 3. نامه بعدی درخصوص ملکی واقع در کوچه جراحان که مالک تقاضای تغییر کاربری ملک از پارکینگ به مختلط را دارد. اعلام شد و درکمیسیون ماده 10 تغییر با کاربری آن موافقت شد.
 4. درخواست مجوز فروش قطعه زمین و سه دستگاه خودرو توسط سازمان مدیریت پسماند از طریق مراحل قانونی و مزایده بود که مورد موافقت قرار گرفت.
 5. نامه اهالی کوچه بشارت واقع در خیابان روحانی در اعتراض به یک ملک واقع در منطقه، این نامه به کمیسیون معماری و شهرسازی ارجاع شد.
 6. نامه بعدی در خصوص قرارداد فی مابین شهرداری و آقای موسوی بود. نامه به کمیسیون معماری و شهرسازی ارجاع شد.
 7. نامه درخصوص درخواست یکی از مالکین بلوک A8 واقع در بلوار خرم رودی بود که در سوابق مالکیت بنیاد مستضعفان است. پروانه ساختمانی آن به صورت همکف و سه طبقه بروی همکف میباشد و تقاضای تمدید پروانه را دارد. مقرر شد شهرداری طبق قانون و مقررات و با توجه به صورتجلسه اعلام شده در نامه اقدام نماید.
 8. نامه بعدی درخصوص سند جامع آموزش شهروندی بود که خانم نورالله زاده مطالبی را به آن اضافه و در نهایت سند مورد تصویب قرار گرفت.
 9. انجمن دیابت درخصوص راه اندازی اتوبوس دیابت در سطح شهر همدان تقاضای همکاری داشتند که براساس بند 2 وظایف شورا با آن موافقت شد.
 10. نامه بعدی درخصوص پیشنهاد استفاده از مشاور توسط مرکز مطالعات که به کمیسیون بودجه و نظارت جهت بررسی ارجاع شد.
 11. نامه بعدی درخصوص پرونده آقای شارمی در رابطه با هتل خلیج فارس بود که مصوب شد ولی 3رای مخالف داشت.
 12. درخواست مالک ملکی در خیابان دیباج مبنی بر احداث بنا در سه و نیم طبقه و حذف 3 پارکینگ. شهرداری اعلام کرده با توجه به عرض کم دسترسی پلاک مذکور محاسبه عوارض ماده 56 تعرفه سال 96 با ضریب 50 درصدی می باشد. درخواست اظهار نظر از طرف شهرداری انجام شد که پیشنهاد شهرداری مورد موافقت قرار گرفت.
 13. شهرداری درخواست تعویض اختیار برای پاداش کارکنان خود را داشت که مبلغ 200 میلیون تومان توسط ایشان مورد موافقت قرار گرفت.
 14. در بخشی از جلسه نیز یک سرمایه گذار ایرانی ساکن خارج کشور درخصوص پروژه آسفالت توضیحاتی را ارائه کردند و مقرر شد بعد از بررسی کافی در صورت مناسب بودن شرایط با این مجموعه در خصوص انجام آسفالت قرارداد بسته شود.

امروز غبار روبی امام زاده خضر صورت میگرفت. من به دعوت آقای بادامی و مسئولین امام زاده در غبار روبی شرکت کردم. آقای کاووسی و آقای مجدی نیز در مراسم حضور داشتند.

امروز آخرین جشنواره شهروند برگزیده و با حضور هنرمندان در محل تالار قرآن تشکیل شد. قسمت اعظم جلسه به موضوع نیازها و درخواست افراد حاضر گذشت و قرار شد بعد از تعطیلات جلساتی با حضور هنرمندان در بخش های مختلف هنری درراستای تبادل افکار و هم افزایی کاری تشکیل شود.

 

دوشنبه 21 اسفند 96

امروز اختتامیه مراسم جشن تکلیف دانش آموزان مدارس همدان که مدت حدود دو ماه در محل تالار قران برگزار میشد انجام پذیرفت. در این اختتامیه آقای شهردار نیز حضور داشتند وضمن اهداء هدایایی به دانش آموزان از زحمات برگزار کنندگان قدردانی بعمل آمد.

امروز جلسه خیرین کتابخانه ساز استان در محل سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی همدان برگزار شد و من به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره آن انتخاب شدم. جلسات این انجمن هر دو هفته یکبار برگزار میگردد.

امروز هم در بحث کمیسیون ماده 7 بازدید هایی را ازسطح شهر داشتیم. بیشتر درخواست های امروز از قطع درختان روبروی فضای پارکینگ بود که قرار شد در این رابطه حتماً جلساتی را با معاونت معماری و شهرسازی در خصوص مشکل مذکور داشته باشیم. بطوریکه در زمان صدور پروانه ساختمان به موضوع مکان یابی درختان توجه بیشتری شود.

امروز بازدیدی از نگارخانه راه نو داشتیم. بخشی از هنرمندان همدان نمایشگاه و فروشگاه از صنایع دستی خود را به نمایش گذاشته بودند که به نظر من بسیار زیبا بود. به نظر میرسد کاشی کاری های انجام شده توسط یکی از هنرمندان برای زیباسازی زیر پل های روگذر یا زیر گذر بسیار مناسب باشد.

 

سه شنبه 22 اسفند 96

امروز کمیسیون فرهنگی، با موضوع بررسی طرح ایجاد خانه های بازی کودکان و ارائه گزارش تبلیغات همدان 2018 و ستاد تسهیلات نوروزی برگزارشد. طرح ایجاد خانه های بازی کودکان در راستای ایجاد فضای با نشاط وخلاق برای کودکان در نظر گرفته شده بود. قرار شد طرح فوق به معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی جهت ارائه نقطه نظر ارسال شود. سپس آقای محمدی درخصوص میزان پیشرفت تبلیغات 2018 و نیز برنامه ریزی معاونت در راستای ستاد تسهیلات نوروزی برنامه خود را ارائه کرد.

مصوبات صحن شورا:

 1. اولین نامه در خصوص صورتجلسه شماره 27 کمیسیون معماری در رابطه با جلوگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز بود.
 2. نامه دوم در خصوص صورتجلسه شماره 28 کمیسیون معماری در رابطه با تامین سرانه مورد نیاز کوی رضوان در منطقه 3 شهرداری بود که شامل 5 بند بود، نامه به شهرداری ارجاع شد تا طرح و برنامه خود را ارائه نماید.
 3. نامه بعدی اعلام نظر فرمانداری درخصوص صورت جلسه  شماره 81 شهرداری بود که قرائت شد.
 4. نامه تهاتر با قرارداد جدید با امور سینما مطرح شد و با آن موافقت شد. این تهاتر بر مبنای بدهی عوارض سالیانه معوقه سینما قدس و فلسطین بود که مقرر شد در مقابل آن بلیط به اداره رفاه تحویل گردد (معادل 24 میلیون و ششصد وپنجاه هزارتومان) و این تهاتر تا آخر شهریور 97 انجام شود.
 5. نامه بعدی درخصوص اهالی کوچه بشارت است که قبلاً مطرح شده بود. مقرر شد به شهرداری اعلام شود که متراژ در ارتفاع تاثیر ندارد.
 6. پرونده مرحوم قدکچی به شهرداری برای ارائه توضیحات ارجاع شد. با توجه به اینکه پروانه ساختمانی آن براساس خیابان 12 متری بن بست 8 متری و بدون تعریض صادر گردیده ولی در نامه نقل و انتقال 10 و12 اعلام شده است.
 7. پیشنهاد برگزاری دو مسابقه یکی به منظور آشنایی شهروندان با موضوعات مختلف حقوقی در اطلاع از حقوق شهروندی با همکاری صدا و سیما و ارائه جوایز نفیس و مسابقه دوم برای پرسنل شهرداری درخصوص مباحث قانونی و حقوقی شهرداری مورد موافقت قرار گرفت.
 8. معرفی آقای موسی رسولی به عنوان معاون امور زیر بنایی حمل ونقل شهرداری و آقای مرتضی حضرت زاده به عنوان معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی به عنوان اعضای کمیسیون ماده 14 مورد موافقت قرار گرفت.
 9. سه پیشنهاد درخصوص برنامه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی ارائه شد
 • هزینه کرد تهیه برنامه در ردیف آموزش شهروندی سازمانها، معاونتها و مناطق براساس تائید سازمان فرهنگی و اجتماعی (کمیته آموزش شهروندی) باشد و درصورت تائید محتوا توسط سازمان قابلیت اجرا داشته باشد
 • درخصوص ردیف ماده  16مقرر شد سازمان فرهنگی و اجتماعی نیز جزء اولویتهای شهرداری باشد مثل آتشنشانی
 • شهرداریهای مناطق مکلف به اختصاص 5 درصد کلیه درآمد مستمر وصولی سالیانه خود برای امور فرهنگی و اجتماعی و ورزشی باشند.
 1. شهرداری اعلام آمادگی کرده که همراه ستاد تهیه طرح جامع برای طرح تفصیلی شهر نیز عقد قرارداد داشته باشد برای جلوگیری از زمان بر بودن کار، این نامه قرائت شد و بودجه آن نیز در بودجه سنواتی سال 97 پیش بینی شده است.
 2. شهرداری مجوز لازم برای انتقال اسناد دو ملک از املاکی که در سال 65 با توافق مسکن و شهر سازی در اختیار شهرداری قرار گرفته است را ارائه کرد که موضوع مورد موافقت قرار گرفت
 3. مجوز فروش 4 قطعه زمین از مجتمع کشاورزی به صورت مزایده از طرف شهرداری و استفاده از درآمد حاصله در جهت پرداخت مطالبات پیمانکاران بخش خصوصی و همچنین لحاظ کردن آن در ردیف اعتباری فروش اموال غیر منقول در بودجه سال جاری مورد موافقت قرار گرفت.
 4. درخواست مجوز 20 میلیون تومان از محل ماده 17 بودجه مصوب سال جاری بابت اجرای همایش شهرداری در همدان جهت واریزی به حساب سازمان همکاری شهرداریها مورد موافقت قرار گرفت.
 5. نامه ای طرح شد در رابطه با موضوع قرارداد شماره 2190، که قبلاً هم مطرح شده بود. در نامه کمیته فنی وکمیسیون ماده 5 اعلام شده است که طرف قرارداد باید سه و نیم هکتار فضای سبز واقع در چهار راه بابک را تملک کند درحالیکه در کمیسیون ماده 5 مصوبه ای صادر نشده و طرف قرار داد تقاضای فسخ قرارداد و استرداد مبلغ پرداختی را دارد. مقرر شد شهرداری در این رابطه گزارش کامل ارائه دهد.
 6. درخصوص کمیته آموزش شهروندی است که اعضای کمیته به صورت زیر معرفی شدند: نمایندگان شورا دو نفر؛ مدیر سازمان فرهنگی و ورزشی؛ معاونت امور اجتماعی بدون حق رای؛ نماینده گروه کارشناسی؛ مدیر مالی سازمان بدون حق رای، 3 نفر شخصیت حقیقی یا حقوقی به انتخاب مدیر عامل سازمان. تشکیل این کمیته مصوب شد.

 

چهارشنبه 23 اسفند 96

امروز کمیسیون خدمات شهری برنامه را در سطح شهر برای بازدید از کارهای انجام شده توسط سازمان سیما و منظر وهمینطور معاونت خدمات شهری اجرا کرد که در آن بازدید از مدیران شهرداری ونیز اعضای شورا حضور داشتند.

امروز جلسه کمیسیون نظارت در دفتر آقای حضرت زاده معاونت برنامه ریزی شهرداری همدان برگزار شد و موضوع مورد بحث درخصوص تعین تکلیف پرسنل قراردادی، شرکتی و امور اداری کارکنان شهرداری و غیره و همچنین آماده سازی شرح وظایف بخش های مختلف اعلام شد. ارتقا ضریب شغلی نیروهای قراردادی درحال بررسی است و ضمناً مقرر شد متن قرارداد با پرسنل برای اعضاء فرستاده شود.

 

پنج شنبه 24 اسفند 96 / جمعه 25 اسفند 96

از چهارشنبه بعد از ظهر تا جمعه عصر به مدت دو نیم روز کلاس کارآموزی برف و یخ برای کارآموزان کرمانشاهی در محل پیست اسکی همدان داشتم.