تاریخ درج خبر: 1396/11/23

معارفه آقای حسن محمدی بعنوان مسوول سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری

کد خبر: 1799

روزنوشت هاي اراده و اميد 17 - رضوان سلماسي - 14 بهمن تا 20 بهمن

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 14 بهمن 96

جلسه بررسي كليات برنامه هاي درآمدي و هزينه اي بودجه پيشنهادي سال 97 و جمع بندي بررسي هاي كميسيون هاي تخصصي صبح و عصر در محل سالن جلسات شورا برگزار شد. با توجه به حجم بالاي كار، برنامه هاي مناطق و سازمان ها و ستاد كل بودجه مورد بررسي قرار نگرفت. در بين جلسات من دو جلسه متفاوت هم داشتم:

جلسه اول در خصوص ديدار با آقاي گلشن در محل دفتر كار ايشان. آقاي گلشن در خصوص سامانه 137 و رسيدگي به مشكلات و درخواست هاي شهروندان كار ميكند. البته هنوز سامانه در دست ايشان نيست و در حال حاضر مقدمات آن را فراهم مي كنند. برنامه آنها اين است كه از زمان اعلام مشكل تا اعلام مشكل به مديران مربوطه پيگيري مشكل و اعلام نتيجه كار مي كنند. قرار شد در اين زمينه با هم همكاري مشترك داشته باشيم.

امروز عصر در سالن جلسات شهرداري ستاد معارفه آقاي حسن محمدي اتفاق مي افتاد. من با توجه به عدم تعيين تكليف حوزه بارها به آقاي صوفي تذكر داده بودم كه هر چه زودتر كار را به نتيجه برسانند هفته گذشته به من اعلام كردند كه معاونت كه توسط شوراي شهر تصويب شده بود در شوراي اداري استان مورد موافقت قرار نگرفته است. امروز نزديك ظهر ايشان به من اعلام كردند كه احتمالاً معارفه صورت خواهد پذيرفت و با پيگري مجدد خودم اطلاع دادند كه ساعت 5 عصر معارفه صورت خواهد پذيرفت. چند دقيقه زودتر به شهرداري رسيدم در دفتر آقاي صوفي جلسه اي با حضور آقاي حضرت زاده، مجيدي، محمدي و صوفي داشتيم. به نظر ميرسيد آقاي محمدي زياد به اين معارفه علاقمند نيست ولي در اين رابطه صحبتي نكردند و به هر حال معارفه ايشان با حضور معاونين شهرداري مناطق و پرسنل سازمان اتفاق افتاد و از زحمات آقاي اسكندري و حضرت زاده نيز تقدير بعمل آمد. بعد از جلسه معارفه به شورا برگشتم براي شركت در ادامه جلسه بودجه. از رفتار همكاران شورا متوجه شدم كه آنها از معارفه امروز بعداً مطلع شدند و نسبت به موضوع واكنش داشتند. آخر شب آقاي بادامي تماس گرفت و اطلاع داد فردا بعد از جلسه صحن، جلسه احزاب با فراكسيون اميد خواهد بود و به نظر ميرسيد احتمالاً موضوع به انتصاب آقاي محمدي مربوط بود.

 

یکشنبه 15 بهمن 96

مصوبات و نامه های جلسه صحن شورا:

نامه اول در خصوص مشكل در رديف پرداخت كمك 20 ميليوني به كاروان هاي راهيان نور بود كه مقرر شد از رديف ماده 16 پرداخت شود.

آئين نامه نامگذاري معابر كه توسط كميسيون آماده شده بود براي تشكيل يك كميته تخصصي در جهت تاييد مصوبات ارائه شده به شورا و دستورالعمل اجراي آن در صحن شورا مطرح شد و مقرر شد آئين نامه فوق به شهرداري براي اعلام نظر فرستاده شود.

گزارش اربعين و نظافت كربلا سال جاري توسط رئيس سازمان پسماند به شورا ارائه شد و در آن اعلام گرديد كليه هزينه هاي برنامه هاي اربعين امسال توسط خود سازمان پرداخت شده و از كمك مالي كه موافقت آن را شورا اعلام كرده بود به مبلغ 20 ميليون تومان استفاده نكرده است.

نامه بازديد اعضا از استانبول و ايتاليا مطرح شد. در بازديد از استانبول مقصد و برنامه بازديد از سيستم جمع آوري و مديريت پسماند و بازديد از ماشين آلات خدمات شهري آنجا بود كه مقرر شد آقايان بادامي، عسگريان و مولوي براي اين بازديد بروند. و بازديد از ايتاليا به منظور آشنايي با دستگاه ها و روش هاي بي خطر سازي زباله هاي عفوني بود كه قرار شد اسامي آقاي رحيمي فر، قراباغي، من و خانم روان بخش براي شركت در آن قرعه كشي شود و خانم روان بخش بعنوان عضو چهارم معرفي شد. البته من اعلام كردم نظر نهايي خود را در يكي دو روز آينده اعلام مي كنم. هزينه هاي اياب و ذهاب و اسكان در سفر به عهده شركت هاي استانبولي و ايتاليايي انجام مي گيرد.

مشكل هتل شادي هنوز حل نشده و قرار شد مصوبه اي به صورت زير براي ايشان اتفاق بیافتد:

 • عوارض صدور پروانه هتل بر اساس دفترچه عوارض سال 96 محاسبه شود،
 • بهاي خدمات آتش نشاني 6 ماه پس از صدور پروانه اخذ شود،
 • عوارض صدور پروانه با خدمات هتل براي شهرداري مثل هزينه هاي اقامت و پذيرايي تهاتر شود،
 • مبناي محاسبه خدمات ارائه شده تعرفه سال 96 باشد و زمان اخذ آن از هتل (موضوع بند 3) 48 ماه پس از صدور پروانه باشد.
 • اتمام عمليات ساختماني بر اساس مقررات ملي ساختمان در نظر گرفته شود.

در جلسه اعلام شد در هفته آينده كل املاك مسيري خيابان طالقاني تملك شده و بازگشايي آنجا صورت پذيرد. براي استاديوم سعيديه نيز درحال گرفتن مجوز قانوني هستند. تملک املاک سعیدیه پایین نیز بزودی انجام خواهد شد و تعریض آن نیز صورت خواهد گرفت. در مورد دو کوچه که در دیزج با مشکل فاضلاب مواجه هستند مقرر شد ضمن هماهنگی با حوزه آب و فاضلاب در اولین فرصت قبل از تعطیلات سال آینده موضوع حل و کوچه ها آسفالت شود.

در پایان سرمایه گذاران پردیس سینمایی مجدداً برای ارائه گزارش برنامه های خود در صحن شورا حاضر شدند. زمین پروژه مذکور از محل توافق کمیسیون ماده 5 از طرف نیروی انتظامی یه شهرداری و از شهرداری رایگان به سرمایه گذار داده شده است. این پروژه در حدود 18 میلیارد عوارض صدور پروانه دارد که 12 میلیارد آن تخفیف داده شده است و درحدود 6 میلیارد را پیشنهاد شده که بابت عوارض به شهرداری پرداخت شود. به گفته سرمایه گذار این پروژه در سه بخش فرهنگی (پردیس سینمایی)، تجاری و پارکینگ هرکدام تقریباً به نسبت یک سوم زمین در نظر گرفته شده است. سوئیت های اقامتی برای اجرای برنامه های فرهنگی کشوری، سالن غذاخوری، 300 پارکینگ بدون مزاحم و 100 پارکینگ در محوطه برای آن دیده شد. در پروژه کتابخانه و گالری و نمایشگاه هم دیده شده و پیشنهاد داده اند که 33 مغازه تجاری از این پروژه در اختیار شهرداری قرار بگیرد. مقرر شد با نظر کمیسیون ماده 5 و مصوبه آن به شهرداری اعلام شود که کاربری آن بر اساس کمیسیون ماده 5 و بر اساس کاربری های مجاز عوارض آنجا محاسبه شود.

ساعت یک جلسه احزاب اصلاح طلب و فراکسیون امید در سالن جلسات طبقه سوم شورا برگزار شد. به نظر میرسید که در خصوص عملکرد فراکسیون جلسه گذاشته اند ولی در حقیقت آنچه وجود داشت ناراحتی این عزیزان از معارفه آقای محمدی بود و بیشتر انتقادات آنها به سمت من که چرا از آقای خوشبخت طرفداری نکردم و من متذکر شدم به دلیل اینکه انتصابات در شهرداری به عهده  شهردار است و در صورت نظر خواهی من میتوانم نظر خود را ارائه دهم و اینکه از نظر من انجام کار مهم است. ضمن اینکه به اندازه کافی از آقای خوشبخت علی رغم اینکه من ایشان را معرفی نکرده بودم توسط من حمایت انجام شده بود. اعلام کردم که در این موضوع ورود نداشتم. در هر حال ورود در این موارد زیاد مناسب نیست و در حال حاضر من اصلاً ترجیهی در این رابطه ندارم. قرار شد خود احزاب دنبال کار آقای خوشبخت باشند.

جلسه ای در دفتر آقای فتحیان با حضور برخی از دوستان مشاور، من و دوستان همراه آقای فتحیان و پرسنل ایشان در خصوص پروژه های منطقه 1 همدان برگزار شد. مهمترین پروژه ها: اجرای پارک مهارت و خلاقیت، مناسب سازی پیاده رو و سواره رو از میدان امام تا دره مرادبیگ، راه برگشت گنجنامه، آرام سازی بلوار ارم، طراحی ساخت مجدد خانه های کبابیان، و پیاده رو سازی و احیاء رود دره حیدره تا عباس آباد بود. دوستان نظرات خود را ارائه دادند و قرار شد در جلسات بعدی نظرات کارشناسی خود را در رابطه با پروژه ها اعلام کنند. با توجه به اثرات نامطلوب زیست محیطی و تخریب طبیعت گنجنامه در مسیر بازگشت پیشنهاد من اجرای طرح مطالعاتی در این زمینه بود. در رابطه با رود دره حیدره تا عباس آباد به شرطی که از مصالح محلی استفاده شود و محل عبور و مرور ماشین نباشد میتواند طرح خوبی باشد و یک مسیر پیاده روی و گردشگری جدید برای همدان احیاء شود. خطر اصلی آن ماشین رو شدن آن است

در رابطه با خانه ای واجد ارزش اعلام شد در حدود 187 پلاک واجد ارزش در رینگ اول شناسایی شده است که 70 تا 80  مورد آن ثبت شده است. بازار در راسته بازارها و کاروانسراها همه ثبت شده اند،که پیشنهاد شد با مالکان تفاهم نامه مشارکت در احیاء و مرمت بنا بسته شود. 50 درصد هزینه را اداره کل میراث پرداخت میکند. برای آرام سازی محور خیابان شریعتی تا میدان قائم پیشنهاد شد چون این محورهم پلاک ها و هم واحدهای واجد ارزش دارد و هم محورخاطره مردم شهر همدان است پیشنهاد استفاده از مدیریت جامع زیست بومی برای حفظ محیط زیست، ایمنی و کاهش آلودگی ها پیشنهاد شد.

 

دوشنبه 16 بهمن 96

جلسه مشترک کمیسیون های فنی و عمرانی، خدمات شهری، معماری و شهرسازی در خصوص پروژه های عمرانی از ساعت 8 تا 12 برگزار شد.

امروز در محل تالار قرآن جلسه شهروند برگزیده و برنامه ریزی آینده آن صورت گرفت:

 • برگزاری با اصناف، ادارات و بازار و آموزش های چهره به چهره و آموزش های مجازی و اطلاع رسانی به مدارس،
 • تهیه اپلیکیشن برای معرفی جشنواره و همینطور شورای اجتماعی محلات،
 • ایجاد یک کانال جامع ارتباطی،
 • انجام تحقیق و پژوهش در حوزه رضایت مندی از شهرداری،
 • الگو سازی رفتار اجتماعی،
 • ایجاد تالار شهروندان برگزیده،

 

سه شنبه 17 بهمن 96

ساعت 8 تا 9 بازدید مشترک کمیسیون خدمات شهری وکمیسیون فرهنگی از جشنواره آموزشهای شهروندی سازمان مدیریت پسماند را داشتیم. سازمان، آموزشهایی را در خصوص زباله ها و تفکیک و بازیافت آنها را در مدارس داشت و یک هفته نیز جشنواره ای از وسایلی که دانش آموزان با زباله های بازیافت ساخته بودند به همراه اجرای برنامه های شاد و مفرح برای دانش آموزان به همراه آموزش مجدد در محل سازمان داشتند.

جلسه کمیسیون فرهنگی: امروز قرار بود مدیر عامل سازمان سیما و منظر طرح اجرای پارک مشاهیر را در کمیسیون مطرح کند، از جناب گردان نیز دعوت کردیم در جلسه فوق حضور داشته باشند. دوستان با کلیات طرح موافقت کردند و مقرر شد با نظر مساعد به صحن شورا برای تصویب برود و در رابطه با محل پارک فدک هم پیشنهاد شد ولی موافقتی در این زمینه نداشتیم و در خصوص افرادف پیشنهاد تشکیل کمیته مورد موافقت قرار گرفت در ادامه به نامه های وارده رسیدگی کردیم.

امروز 12 تا 14 دیدار مردمی در دفتر کمیسیون داشتم.

امروز اولین جلسه رسمی من با آقای حسن محمدی در خصوص برنامه های کمیسیون و سیاست های آن و بودجه سازمان برگزار شد. سیاست های کمیسیون مورد توجه و نظر ایشان هم بود و قرار شد ایشان هم بودجه ها را بررسی کنند. اگر بتوانیم مدیر عامل سازمان را بعنوان معاونت هم داشته باشیم بحث سیاست گذاری در سطح شهرداری را بهتر میتوانیم مدیریت کنیم. قرار شد جلسه ای در این رابطه با آقای مولوی و صوفی داشته باشیم.

امروز صحن شورا در اختیار کمیسیون بودجه برای بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری قرار گرفت. از ساعت 4 الی 8  این کمیسیون ادامه داشت.

 

چهارشنبه 18 بهمن 96

امروز در هیچکدام از کمیسیون های خدمات شهری و نظارت شرکت نکردم. امروز ساعت 9 مراسم رونمایی از آثار خوشنویسی و نقاشی خط اهدایی استاد شعبانی به مرکز همایش های بین المللی و قرآنی شهرداری همدان برگزار شد. برنامه حدود ساعت 10 رسماً برگزار شد. یکی از هنرمندان و خطاطان در ابتدا صحبت هایی را ارائه کردند سپس آقای صوفی به ایراد سخنرانی پرداخت. قرار بود من بعد از ایشان خوشامد به مهمانان بگویم ولی مجری به من گفت چون آقای حاج بابایی قرار است زودتر جلسه را ترک کند ابتدا ایشان سخنرانی کنند. من موافقت کردم ولی چون خود من هم چند برنامه دیگر داشتم عذرخواهی کرده و از جلسه بیرون رفتم.

با توجه به بازگشایی خیابان طالقانی و لزوم تخریب بناهای مسیری بازدیدی از محل به اتفاق اعضاء کمیسیون ماده 7 داشتیم. مقرر شد درختانی که امکان جابجایی دارند را حتماً جابجا کنند و بقیه را مجوز قطع دادیم. بازدیدی هم از درختان خیابان فرهنگ داشتیم، البته هنوز بحثی در خصوص قطع درختان مسیری وجود ندارد ولی با توجه به قدمت خیابان پیشنهاد من حفظ وضع موجود درختان مسیر است. ضمناً با توجه به پیشنهاد خرید ماشین درخت کن از طرف سازمان از ایشان خواستم بودجه خرید آن را در دستورکار قرار دهند و تا پایان فروردین ماه نسبت به خرید آن اقدام نمایند.

امروز یک جلسه دیگر در خصوص معرفی جشنواره شهروند برگزیده داشتیم. امروز زودتر از جلسه بیرون آمدم چون قرار بود ساعت 30/14 با همنوردان باشگاه کوهنوردی سامان برای شرکت در یک کوهپیمایی سراسری به مناسبت یادمان کشته شدگان بهمن قله کل جنون اشترانکوه به شهرستان الیگودرز سفر کنیم.

 

پنجشنبه 19 بهمن 96 / جمعه 20 بهمن 96

در این دو روز در صعود سراسری قله قالی کوه از قلل رشته کوه اشترانکوه شرکت کردم. حدود 100 نفر از کوهنوردان در این صعود شرکت کرده بودند. صعود زیبا و به یاد ماندنی بود. علی رغم مدت طولانی که موفق به صعود قلل مختلف نشده بودم ولی صعود لذت بخش و بی نظیری بود مخصوصاً اینکه یک شب را هم در کوهستان و داخل چادر سپری کردیم. ضمناً ما 7 نفر از همدان در این صعود حضور داشتیم و یکی از دوستانم نیز از کرمانشاه با من همراه شد.