تاریخ درج خبر: 1396/11/08

همه چیز برای توریستی تر کردن همدان

کد خبر: 1800

روزنوشت هاي اراده و اميد 15 - رضوان سلماسي - 30 دی تا 6 بهمن

 

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 30 دی 96

امروز صبح کمسیون بودجه برگزارشد، قرار بود در رابطه با دفترچه ارزش محاسباتی سال 97 شهرداری صحبت شود. جلسه ساعت 30/8 شروع شد. کارشناسان شهرداری براساس عدالت محور شدن قیمت ارزش محاسباتی دفترچه تعرفه قیمت ارزش محاسباتی املاک مختلف را نسبت به نقاط مختلف شهر بررسی و پیشنهادی را در این زمینه آورده بودند. قبلاً روز پنجشنبه هفته گذشته در رابطه با آن صحبت شده بود اما اعضا به نتیجه نرسیده بودند.

باتوجه به اینکه برخی نقاط شهری در این دفترچه درصد افزایش زیادی داشته ‌اند اضافه شدن 15درصدی که قبلاً مصوبه داشت به این ارقام زیاد میشود و کار به نتیجه نرسید بود. به دلیل دیدار آقای صوفی با کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی به شهرداری ستاد رفتم. در دفتر آقای شهردار آقایان وجدی، شیری، خوشبخت، ترکمان حضور داشتند. آقای حضرت زاده نیز بعداً به جمع جلسه پیوست. صحبت درخصوص عملکرد ضعیف و کم توان کارشناسان معاونت فرهنگی بود و قبلاً طی نامه ای کتبی درخواست معرفی برخی کارشناسان برای انجام برنامه شورای اجتماعی محلات، ساماندهی فرهنگسراها، ساماندهی کردن ورزش، جشنواره شهروند برگزیده و پیوست نگاری فرهنگی را برای پیگیری کار از طرف این دوستان را داشتم و این افراد برای انجام کارهای معرفی شده بودند ولی متاسفانه همچنان کار پیش نمیرود. متاسفانه هنوز تکلیف مدیرکل معاونت فرهنگی اجتماعی مشخص نشده و آقای صوفی ضمن شنیدن برنامه و کارها و همینطور مشکلات کارشناسان حوزه از آنها خواست که کارها را در حوزه خود انجام و هرجا مشکلی داشتند با خود ایشان ارتباط بگیرند. گرچه دوستان اعلام میکردند که کارها را انجام میدهند ولی همچنان نتیجه ای بیرونی ای بجز کارهای عادی شاهد نمیشود. مدیر اجتماعی فرهنگی در رابطه با مشکلات حوزه و گیرهای موجود در کار صحبت کرد و اینکه بهتر است کمیته ای برای بررسی دلایل عدم پیشرفت کار و مشکلات موجود مخصوصاً در رابطه با پروژه شورای اجتماعی محلات تشکیل شود که از نظر من بسیار خوب و مناسب است. آنچه من به پرسنل زحمت کش معاونت عرض کرده این بودم که امروز بعد از گذشت 5 ماه هنوز هیچ کار مفیدی و مستندی صورت نپذیرفته در این حوزه و این قابل قبول نیست و به عنوان یک کارنامه منفی برای شهرداری است.

امروز ساعت 11 مراسم رونمایی از تندیس شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو در بلوار ارم و در محل سازمان آتش نشانی برگزار شد. جلسه با چند سخنرانی از جمله ریاست شورا، مدیر کل بحران استان و مدیر عامل سازمان آتش نشانی ادامه پیدا کرد و مدیر کل سازمان درخصوص عملکرد سازمان و نیز مشکلات و مسائل آن صحبت کرد. یکی از مهم ترین مشکلات پرسنل این سازمان در رابطه با حقوق و مزایای آنان است. در جلسه ای که قبلاً در شورا از این مجموعه دعوت بعمل امده بود متوجه شدیم متوسط اضافه کار این شغل حساس و پرخطر و پرحادثه از سایر پرسنل شهرداری به میزان قابل توجهی کمتر است که به نظر میرسد تا امروز مشکل رفع نشده است. و مشکلات بعدی درخصوص کمبود درآمد سازمان برای تجهیز شدن و بروزکردن وسایل و امکانات مورد نیاز درحوادث است. بعد از اتمام سخنرانی و صحبت ها در محوطه از تندیس شهدای آتش نشان پرده برداری شد. این کار به عنوان یک کار ارزشمند از طرف سازمان صورت پذیرفت که شایسته تشکر است. بعد از پایان مراسم به شهرداری برگشتیم و به کمک آقای سهل البیع کارهای کمیسیون را مرتب و البته طبق روال ارباب رجوع هایی نیز جهت مراجه داشتیم.

امروز ساعت 4 کمسیون ماده 7 داشتیم و چند نقطه از شهر را بازدید کردیم. مدیر عامل سازمان آقای علی ضمیر از پروژه ای که به زودی در خصوص افزایش سرانه فضای سبز همدان خواهد بود مطالبی را گفت و چون هنوز به قطعیت نهایی نرسیده بود قرار شد جزئیات آن بعداً اعلام شود.

کمیته اجرایی حزب حاما: محور این جلسه چهارمین همایش سالیانه حزب با محور توسعه پایدار و صلح بود. درجلسه درخصوص طراحی کارت دعوت، تهیه پوستر، افزایش حمایت، پذیرش مقاله، بررسی مسائل مالی و چگونگی تامین آن و سخنرانان خارج از همدان و داخل صحبت شد.

 

یکشنبه 1 بهمن 96

جلسه صحن شورا: امروز در صحن شورا آقای بادامی درخصوص رویداد استارت اپ و ایده پارک پایگاه ایده پردازی صحبت کرد و قرار شد هزینه بنر و تبلیغات و فراخوان و جایزه این رویداد را دفتر مطالعات به عهده گیرد. ضمناً موافقت شد این رویداد هر ساله برگزار شود. این رویداد قرار شد به صورت مشارکتی با باشگاه علم و فن آوری برگزار شود و مقرر گردید ریاست و عوامل برگزاری رویداد مشخص و اعلام گردد. در این رویداد نیاز شهرداری و سازمانها و مناطق دیده میشود. سپس گزارش شورای عالی استانها و روند انتخابات آن را ارائه کردند و در پایان نیز گزارش از پرسنل ساعتی و رسمی و تعداد ساعت کاری آنها ارائه شد.

طرح انجام کار مطالعاتی درخصوص آسفالت مطرح گردید که شهرداری منطقه 1 اعلام کرد در این رابطه یک طرح با دستگاه شروع شده است. درخصوص افتتاحیه جشنواره شهروند برگزیده هم صحبت شد. سپس بودجه پیشنهادی سال 97 اعلام شد و بودجه پیشنهادی از طرف شهرداری به شورای شهر تقدیم شد. اعلام شد جمع بودجه سازمانها و مناطق 33 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است، افزایش بودجه عمرانی 37 درصد و جاری 27 درصد نسبت به سال گذشته بوده است. اعلام شد افزایش حقوق پرسنل در بودجه جاری از 10 تا 18 درصد براساس ضوابط انجام خواهد شد. پرداخت بدهی جاری وام ها در بودجه جاری ثبت شده است. قرار شد بودجه درکمسیون تخصصی بررسی شود. همچنین پیشنهاد شد درصدی از بودجه به بازآفرینی محلات با رویکرد توانمندی سازی اختصاص پیدا کند و نیز بر اساس عدالت شهروندی باشد.

در رابطه با تعریض استادیوم ملت (شهید شمسی پور) از دو طرف صحبت شد که چون تملک املاک دولتی توسط شهرداری قابلیت خرید و تملک ندارد با هماهنگی شخصی وزیر و همینطور دیوان محاسبات واگذاری شود. پیشنهاد شده بود که اعمال ماده 9 شود که رای آورد. مقرر شد 6 باب مغازه در داخل استادیوم مجوز پروانه ساختمانی بگیرند.

در خصوص سامانه 137 و تجهیز ساختمان آن صحبت شد و مقرر شد در جلسه بعد، مسئول آن برای ارائه گزارش در صحن حاضر شود.

در خصوص تقاضای مجدد اداره آب و فاضلاب و حق انشعاب صحبت شد، مخصوصاً انشعاب کاربری غیرخانگی که معاون اداره آب و فاضلاب در این راستا اعلام کرد حق انشعاب متناسب با نوع کاربری و فصلی مورد نظر از متقاضیان اخذ میشود و برای همه یکسان نیست.

در رابطه با ملکی که در نزدیکی شهرداری منطقه 1 بود در پیش نویس به اشتباه یک طبقه مجوز گرفته بود در جلسات قبل نیز راجع به آن صحبت شد و مصوبه گرفت که موضوع درکمیسیون ماده 5  مطرح و از آنجا مصوبه بگیرد.

نامه درخواستی بود که با توجه به حریم اداره اطلاعات و اینکه املاک آن منطقه مجوز افزایش تعداد طبقات داشته باشد مصوب شد توسط شهرداری، از سمت هنرستان و شکریه روی دیوار اداره اطلاعات لوح نصب کند.

بازدید از کاروانسرای میرزا نصرالله در خیابان باباطاهر به همراه خانم روان بخش، آقای رنجبران، مجیدی و آقای رفتاری انجام شد. این کاروانسرا توسط بخش خصوصی و زیر نظر اداره کل میراث و با همراهی شهرداری احیاء و مرمت شده و مراحل پایانی خود را میگذراند. بهترین خواسته آنها این است که بتوانند ملکی را در راسته بازار پشت خریداری و از دو طرف کاروانسرا را برای عبور شهروندان برای خرید باز کنند. بافت کاروانسرا بسیار زیبا و جذاب بود.

امروز مشاوران کمیسیون در حوزه فرهنگی در رابطه با دو موضوع رویداد 2018 و خانه های کبابیان دو جلسه داشتند. جلسه اول با آقای حسن محمدی در خصوص رویداد 2018 و جلسه دوم در خصوص ارائه پیشنهادات برای خانه های تخریب شده کبابیان با آقای شهردار و مدیر منطقه 2 . آقای حسن محمدی در خصوص فعالیت ها در طی این مدت گزارشی ارائه دادند. آنچه به نظر میرسد این است که برای استفاده از رویداد 2018 همدان شهرداری باید ورود بیشتری پیدا کند و با توجه به اینکه مسئولیت کمیته تبلیغات بر عهده شهرداری است، باید بتواند بر روی محتوا سازی و چگونگی انجام تبلیغات نظر قاطع و موثر داشته باشد.

در نمایشگاه گردشگری تهران یک سالن کامل به همدان اختصاص داده شده ولی چون محور تبلیغات آن گردشگری کودک و خانواده اعلام شده بیشترین فعالیت حول این محور بوده و خود همدان با رویداد که قرار است در آن معرفی شود نمیتواند معرفی شود. چون در همدان در راستای محور کودک و خانواده برنامه مشخصی انجام نشده قاعدتاً باید فعالیت بیشتر و مناسب تر درحوزه کودک و به کمک شهرداری انجام شود که امید دارم در معرفی همدان بتواند موثر باشد.

در رابطه با جلسه دوم که تقریبا 40 دقیقه با تاخیر شروع شد باید بگویم که جلسه خوب و مثبتی برگزار شد شهرداری با نگاه مثبت پیشنهادات مجموعه در خصوص بافت محله کبابیان و اینکه بازآفرینی منطقه چگونه باشد توجه کرد و نیز پیشنهاد شد کمیته ای برای شناسایی بافت های قدیمی و تاریخی همدان ایجاد شود. اردکان یزد و تهران تجربه مشابه ای در این رابطه داشته اند. علی رغم موافقت با کلیات در رابطه با جزئیات صحبت مفصلی صورت گرفت.  

 

دوشنبه 2 بهمن 96

بازدید از محله حصار امام خمینی صورت گرفت، با مردم منطقه صحبت شد و در جریان مشکلات ایشان قرار گرفتیم. از امکانات خوبی در مسجد محل برخوردار بودند. امکانات داخلی مسجد با توجه به بضاعت محله بسیار خوب بود. در جلسه قرآنی که بانوان محله در آن شرکت کردند حضور پیدا کردیم و مشکلات آنها را سوال کردیم.

 • رودخانه روباز کنار محله که بوی فاضلاب و نیز حشرات مختلف مردم را اذیت میکند
 • تنها سالن ورزشی محله در اختیار آموزش و پرورش است و بعدازظهر ها آن را در اختیار اهالی میگذارد
 • کوچه و خیابانها محله از نظر آسفالت مشکل دارند
 • پارک کنار حسینیه که آب نمای آن با خاک پرشده و به گفته اهالی در همان محل چاه آبی وجود دارد
 • مهمترین مشکلات آنها عدم وجود ایستگاه تاکسی و اتوبوس نزدیک محله
 • تعداد کم اتوبوس (یک دستگاه) و دیر رسیدن آن به صورت عمومی
 • نبودن محل مناسب برای جمع آوری زباله

مشکل اصلی وجود اسکلت ساختمان سه طبقه کنار پارک که در مرحله اسکلت باقی مانده بود و قرار بود به فرهنگسرا تبدیل بشود. نمایندگان مردم در پایگاه مستقر بودند و با توجه به وجود مسجد و امکانات خوب آن برای کار فرهنگی و ضمناً عدم وجود مرکز بهداشت در محله بهتر است این ساختمان برای ایجاد مرکز بهداشت استفاده شود که مقرر شد پیشنهادی از طرف کمیسیون مطرح شود که تغییر کاربری هم به جهت مرکز بهداشت و هم رفع نیاز شهروندان صورت پذیرد در این رابطه آقای کاووسی نیز در جریان خواسته اهالی برای مرکز بهداشت هستند.

جلسه در مورد کمیسیون با آقای وجدانی وخانم ها ترابی و ابهری درخصوص شورای اجتماعی محلات و آموزش شهروندی. مقرر شد آقای وجدانی برنامه زمانبندی اجرای شورای اجتماعی محلات را مشخص کند و کارهای اولیه برای افتتاحیه دبیرخانه را در ایام دهه فجر انجام دهد. خانم ترابی به عنوان کارشناس شورای اجتماعی محلات معرفی شد و مقرر شد برنامه برگزاری جلسه و مدیر کنفرانس برای برگزاری جلسه با شهر از طرف سازمان فن آوری توسط آقای وجدانی پیگیری شود.

درخصوص آموزش شهروندی بر اساس مصوبه دوره قبل در خصوص تشکیل کمیته آموزش شهروندی متشکل از نمایندگاه مناطق و سازمانها این کمیته که بنا به دلایل نتوانسته بود تشکیل شود مجدد تشکیل شود و قرار شد نامه تشکیل کمیته برای شهرداری ارسال شود. ضمناً پیگیری تکمیل سند آموزش شهروندی و تصویب آن صورت پذیرد بطوریکه مفاد آن در ابتدای سال آینده استارت زده شود. ضمناً روند پیگیری ارزیابی روند آموزش و اولویت بندی بر اساس سند آموزش شهروندی مد نظر قرارگیرد.

جلسه ای با آقای سالوند رئیس هیات گلف استان همدان و نیز رئیس هیات مدیره بانک پارسیان و نیز دبیر و مربی هیات و آقای حاجیلو در دفتر کمیسیون داشتیم. با توجه به مفرح بودن این ورزش  و ضمناً همگانی و خانوادگی بودن آن مقرر شد تفاهم نامه ای بین شهرداری و هیات گلف در راستای ایجاد انگیزه و نشاط و نیز ایجاد علاقه مندی به ورزش در بین شهروندان بسته شود. یکی از نیازهای این مجموعه استفاده از فضای باز و پارک شهری است. ضمناً مقرر شد سیر درخواست خود را از جمله درخواست کمک مالی برای برگزاری مسابقات را مکتوب ارائه دهند.

 

سه شنبه 3 بهمن 96

جلسه کمیسیون فرهنگی: در بخش اول به نامه های رسیده رسیدگی شد. در بخش دوم در خصوص مصوبه قبلی شورای چهارم یعنی تشکیل کمیته آموزش شهروندی و احیاء مجدد آن صحبت شد که مقرر شد نامه ای به شهرداری برای احیاء آن زده شود. و در قسمت سوم در خصوص دستورالعمل کمیته نامگذاری که قبلاً در صحن شورا موافقت شده بود زیرمجموعه کمیسیون فرهنگی باشد بحث و تبادل نظر شد که به نتیجه ای نرسید چون شهرداری معتقد بود بر اساس قانون، این کمیسیون باید در شهرداری ایجاد شود و برخی از اعضاء شورا معتقد بودند بر اساس بند 44 ماده 71 قانون تشکیلات وظایف انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخابات شهرداری به عهده شورا است.

امروز دیدار مردمی داشتم از ساعت 12 تا 14. آقای بادامی از معلمان تربیت بدنی و پیشکسوتان ورزش استان مخصوصاً کوهنوردی و دوچرخه سواری پیشنهاد اجرای برنامه های مشخص دوچرخه سواری در جهت سلامتی و حفظ محیط زیست در قالب تفاهم نامه را داشتند. مقرر شد طرح و برنامه اجرایی خود را به صورت مکتوب ارائه دهد. یکی از عزیزان ساکن در گرمخانه که در رابطه با ساخت المان و مجسمه اطلاعات داشت را از طرف سازمان سیما و منظر قرار شد پیگیری کنیم. آقای پناه آماری نیز درخواست پیگیری اختتامیه و جوایز ورزش محلات را از سازمان فرهنگی و ورزشی داشتند.

جلسه صحن شورا: امروز اولین نامه درخصوص درخواست یک زمین برای بهزیستی جهت ساخت به منظور آموزش توان یابان بود که به شهرداری ارائه شد. ستاد بحران، نماینده از شورا درخواست کرده بود که آقایان گردان، قره باغی و کاووسی معرفی شدند.

کمیسیون بودجه در خصوص پاسخگویی به یک نامه اعلام کرد در دفترچه عوارض چیزی با نام تغییر کاربری وجود ندارد. تخفیف بند ب به موضوع درخواست یکی از انبوه سازانی که تهاتر کرده تعلق نمیگیرد.

مقرر شد سه باب مغازه در مجتمع تجاری پردیس در بلوار جهانیان جهت تامین بخشی از بودجه سازمان فرهنگی و اجتماعی به این سازمان فروخته شود.

تفویض اختیار به شهردار به صورت زیر مصوب شد:

تصویب معاملات و انجام معاملات و نظارت بر آنها اعم از خرید و فروش و اجاره و استیجاره بنام شهرداری با در نظرگرفتن صرفه و صلاح و رعایت آئین نامه تا مبلغ 20 میلیارد به شهردار تفویض شد به استثنای اراضی متروکه و شوارع و غرامت املاک و درج در طرح های عمرانی، خرید و یا انجام معامله و پرداخت غرامت املاک در طرح های عمرانی و توسعه شهری تا سقف 3 میلیارد تومان؛ با مجوز خرید خودرو شهرداری موافق شد؛ در قرارداد BTS ضمن رعایت دستورالعمل صادره شورای اسلامی همدان برای سال 97 شهرداری نسبت به تمدید و اخذ اجاره بهاء و نیز اخذ مطالبات برای سال 95 و 96 خود برابر مقررات اقدام نماید؛ تفویض اختیار پرداخت تا سقف 5 میلیون تومان در هر مورد موضوع ماده 16 و 17 دستورالعمل سازمان دهیاریها و شهرداریها و بند 10 ماده 55 قانون شهرداریها به شهردار.

 

چهارشنبه 4 بهمن 96

امروز صبح زود ساعت 4 به همراه خانم روان بخش برای شرکت در سمینار مدیریت نوین گردشگری با رویکرد توسعه پایدار به سمت تهران حرکت کردیم. دبیرخانه سمینار موسسه بین المللی پردیس شریف بود و در محل ساختمان مدیریت در مرکز آموزش مدیریت دولتی برگزار شد. به دلیل تصادفی که در نزدیکی های تهران اتفاق افتاد و ترافیک شدید با تاخیر به سمینار رسیدیم. سمینار شامل سه سخنران بود. سخنران اول بیشتر نگاه و توجه به گردشگری و توسعه آن را ارائه کرد. توجه به مشارکت جامعه مدنی و معرفی فرهنگ محلی در گردشگری جامعه محور به عنوان اصل مطرح شد. توجه به ورود بانوان با نگاه به ایجاد فرصت های شغلی و توانمندسازی و زمینه سازی پیشرفت آنها درگردشگری مورد صحبت بود. نرخ مشارکت زنان در ایران 16 تا 18 درصد است.

موضوع بعد توجه به بحث آموزش در دو بخش جامعه محلی و جامعه متوسط علاقمند به ورود به صنعت گردشگری. و اینکه همه چیز را به بهانه گردشگری نباید فدای اقتصاد کرد، مخصوصاً منابع طبیعی و به بیانی رشد اقتصادی فدای پایداری اقتصادی باشد، و توجه به گردشگری های کوچک مقیاس برای ورود جامعه متوسط شهری درگردشگری و نیز توجه به گردشگری در راستای رشد اقتصاد محلی در صنعت گردشگری باید به سمتی برود که مدیران دولتی تنها تسهیلگر باشند و اجرا و نظارت و تصمیم گیری با مردم باشد.

برای رشد گردشگری در یک منطقه شناسایی ذینفعان و افراد موثر درگردشگری، مدیریت گروه های ذینفع، شناسایی فرصتها و نقاط قوت منطقه و معرفی آنها، تعیین آرمانها و راههای رسیدن به آن و در نهایت اجرا باید در دستور کار باشد. همینطور توجه به میراث ناملموس و کمک به بزرگ کردن و معرفی آنها در سخنرانی بعدی توسط دکتر نصیریان صورت گرفت که بیشتر به لحاظ تجربه کارکسانی میخورد که تور گردشگری اجرا می کنند. و می تواند براساس آن ماندگاری تورسیت و اقامت آنها را افزایش دهند. توجه به گردشگری در راستای اشتغال در سه گروه مورد تاکید بود:

 • گروه اول کسانی هستند که مستقیما با توریست ها در ارتباط هستند مثل لیدر و تور گردان و هتل ها و ...
 • گروه دوم کسانی که به این واسطه به صورت غیر مستقیم به اشتغال میرسند مثل مغازه داران و تولید کننده ها و ....
 • گروه سوم مشاغلی هستند که به صورت رابط هستند مثل آژانس های جهانگردی

 

پنج شنبه 5 بهمن 96

دیشب تهران ماندیم و امروز برای بازدید از نمایشگاه گردشگری به محل نمایشگاه دائمی قبلی واقع در چمران رفتیم. بسیار شلوغ و پرهیجان بود، در سالن 35 استانها به معرفی جاذبه های خود پرداخته بودند و معرفی شهرهای خود را با استفاده از معرفی فرهنگ و ابنیه تاریخی خود و نیز محل های معروف خود انجام داده بودند. در غرفه 38 تشکل ها و مجموعه های گردشگری و سرمایه گذاران خانه های بوم گردی و غیره را به خود اختصاص داده بودند. سالن های دیگر را نیز بازدید کردیم. سالن 18 مربوط به همدان بود، یک سالن کامل در اختیار آنها قرار داشت. اداره کل میراث، علیصدر، گنجنامه غرفه هایی را داشتند و به معرفی همدان و فعالیت های خود می پرداختند. با توجه به اینکه این سالن با عنوان گردشگری کودک و خانواده در اختیار همدان قرار گرفته بود، همه فعالیت آن در راستای کودک بود. از همدان مدرسه طبیعت نسیم شرکت کرده بود. ولی به دلیل کار کم در حوزه کودک در همدان سایر غرفه ها در اختیار شهرهای دیگر قرار گرفته بود.

ره آورد این بازدید آشنایی با انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران بود که آقای سید جواد شاکری مدیر عامل این انجمن بود. این انجمن نوپا بوده و در تهران یک دفتر دارد. این انجمن در راستای ایجاد فضاهای گردشگری امکان تهیه طرح براساس کانسپت اولیه، تعیین هزینه طرح، جذب سرمایه گذار و جذب بهره بردار را میتواند مدیریت کند. آقای شاکری اهل استان خراسان رضوی در منطقه چالیدره طرقبه طرحی را ایجاد کرده و به مرحله بهره برداری رسانده که در این طرح با شهرداری نیز مشارکت شده بود.

ره آورد دوم در خصوص گردشگری کودکان بود. گفتگویی با مدیر پایگاه ملی توسعه گردشگری کودک و خانواده جناب آقای قائم مقامی داشتیم. ایشان در حقیقت همدانی الاصل بودند. ایشان پیشنهاد دادند فضاهایی در همدان برای کودکان مناسب سازی شود (برای تفریح و گردش) و کمپ گردشگری کودکان را ایجاد کنیم. تابلوهای راهنمایی کودک مخصوصاً در ورودی های شهر با عنوان همدان پایلوت گردشگری کودک و خانواده، ایجاد تفاهم نامه با پاساژها برای ایجاد فضای تفریحی برای کودکان در پاساژها و برنامه ریزی برای کودکان در پیاده راهها و غیره.

ره آورد سوم آشنایی با جناب آقای هوشمندی مدیر عامل شرکت عمران و احیاء بافت فرسوده کاشان. از طرف ایشان و همکارانشان دعوتی از شورای شهر و شهرداری همدان در کاشان شد. کاشان در حفظ و مرمت بافت تاریخی خود شرکت بالا را تاسیس و سهامداران آن را شهرداری، اداره کل میراث و ستاد بازآفرینی بافت تاریخی قرار دادند و در این راه هم موفق عمل کردند. برای بررسی و دیدار از بافت تاریخی کاشان از طرف ایشان دعوت به سفر به کاشان شدیم.

 

جمعه 6 بهمن 96

ساعت 11 دفتر شهردار جلسه ای با برخی فعالین مدنی و هنرمندان از جمله آقای شهاب رضویان و مدیران شهرداری درخصوص خانه های تخریب شده کبابیان. در این جلسه دوستان و مهمانان هر کدام پیشنهاد هایی را برای حفظ بافت تاریخی همدان ارائه کردند. آقای شهردار موارد زیر را اعلام کردند:

 • احیای رود دره های همدان مخصوصاً از فخرآباد به سمت عباس آباد به صورت پیاده راه؛
 • خرید ملک نراقی توسط شهرداری؛
 • احیای 100 هکتاری فخرآباد؛
 • ایجاد پارک 400 هکتاری نزدیک سد اکباتان؛
 • تملک زمین های اطراف تپه پیس ها.

پیشنهادهای من: ایجاد یک تیم مطالعاتی برای شناسایی بافت های تاریخی و قدیمی (نماینده میراث و معاونت معماری و شهرسازی اعلام کردند که آنها را دارند)؛ پیگیری ایجاد شهرداری بافت که پیشنهاد خود شهرداری هم بوده؛ ایجاد اداره بافت تاریخی شهرداری همدان تا زمان ایجاد شهرداری بافت؛ تاسیس شرکت عمران و احیاء بافت های فرسوده الگوگیری شده از شهرهای موفق مثل کاشان؛ در تیم مطالعاتی میتوان از تجربه اردکان یزد و تهران نیز بهره برد و برای بافت های فرسوده پیوست اقتصادی و بهره برداری و نیز شناسایی مالکان و معرفی املاک برای سرمایه گذاری در دستورکار تیم مطالعاتی باشد. ضمناً قرار شد فردا صبح برای بازدید از میدان امام و پیاده راهها ساعت 30/7 در آرامگاه دور هم جمع شویم. ضمناً آقای صوفی پیشنهاد داد با توجه به رویداد 2018 آقای رضویان به عنوان سفیر فرهنگی شهرداری همدان در جمع هنرمندان باشد.