تاریخ درج خبر: 1396/11/16

افتتاح جشنواره شهروند برگزیده

کد خبر: 1801

روزنوشت هاي اراده و اميد 16 - رضوان سلماسي - 7 بهمن تا 13 بهمن

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 7 بهمن 96

با توجه به قرار دیروز با شهردار و مدیر منطقه 1 و آقای رضویان و سایر دوستان حاضر در جلسه در رابطه با بازدید از پیاده راه و میدان امام، صبح در میدان حاضر شدم. متاسفانه کمی دیر رسیدم و در میدان امام به دوستان ملحق شدم. ظاهراً طرح سایت موزه به مراحل نهایی خود میرسد. اما به افتتاح در بهمن ماه منجر نمیشود. احتمالاً بهره برداری از سایت موزه به فصل بهار خواهد رسید اما پیاده راه اکباتان و میدان امام امسال افتتاح خواهد شد و احتمالاً در اواخر بهمن ماه باشد.

به دلیل جلسه کارگاه تبیین حافظه جهانی و چگونگی معرفی آثار ویژه مدیران و دستگاه های مرتبط میراث فرهنگی جهانی در محل استانداری دعوت بودم از دوستان خداحافظی کرده و به استانداری رفتم. در این جلسه دکتر نظری از تهران برای برگزاری این کارگاه در همدان حضور داشتند. حافظه جهانی در راستای حفظ میراث ملموس و ناملموس جهانی فعالیت می کند. 21 میراث فرهنگی ملموس ایران در یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شده است؛ مثل چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان. تپه های نوشیجان، غارعلیصدر و هگمتانه از همدان در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد. دره ارزانفود هم برای ثبت شدن پیشنهاد شده است. در رابطه با میراث ناملموس نیز پرونده بازی چوگان و هنر ساختن و نواختن کمانچه ثبت در دبیرخانه میراث ناملموس ثبت شده است و همینطور جامع التواریخ. ظاهراً دو آثار معنوی در رابطه با خواجه رشید همدانی نیز ثبت شده است که متاسفانه به دلیل افتتاحیه جشنواره شهروند برگزیده از جلسه خارج شدم و نتوانستم در این زمینه اطلاعاتی کسب کنم.

حدود ساعت 15/10 به محل تالار قرآن برای شرکت در افتتاحیه رسیدم. افتتاحیه خوبی برگزار شد و تعداد زیادی از مدعوین نیز در مراسم حاضر شده بودند. آقای بادامی در خصوص اجرای جشنواره توضیحات کاملی را ارائه کردند. آقای صوفی و آقای دکتر مولوی نیز سخنرانی داشتند. در پایان از پوستر جشنواره نیز رونمایی شد. دو نکته جالب در افتتاحیه یکی استفاده از مردان نقره ای بود که به چشم می آمد و نکته دوم که  مهم تر بود عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در پذیرایی از مهمانان که به عنوان یکی از نکات مثبت این افتتاحیه می توان از آن یاد کرد. بعد از پایان مراسم به دیدن آقای ضمیری معاون ورزشی اداره کل تربیت بدنی استان همدان رفتم. با توجه به اصرار فراوان ایشان و معاون ورزش بانوان اداره کل به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست هیات اسکواش ثبت نام کردم. البته با قول همکاری کامل و همراهی از طرف اداره کل. ضمناً قرار شد تفاهم نامه ای با اداره کل در خصوص نحوه مساعدت های شهرداری در بخش کمک به هیات های ورزشی و ورزش قهرمانی نوشته شود و در پایان نیز مقرر شد 6 تن از اعضای روسای هیات های پرطرفدار همدان؛ مثل کوهنوردی، دومیدانی، فوتبال، همگانی، ورزش های بومی و محلی و دوچرخه سواری به شورا معرفی گردد برای تشکیل کارگروه برنامه ریزی همگانی کردن ورزش همدان.

بعد از برگشت به شورا، ساعت 30/13 با آقای اسکندری مدیر سازمان فرهنگی و ورزشی جلسه داشتم. باشگاه شهرداری در استان اول شده و از طرف وزیر ورزش در تهران در بین باشگاه های برتر کشور تندیس دریافت کرده است که به ایشان بخاطر موفقیت فوق تبریک گفتم. ضمناً قرار شد در دهه فجر برنامه صعود به قله الوند برای پرسنل شهرداری گذاشته شود. البته یک برنامه زمان بندی تایم های ورزشی جهت پرسنل سازمان ها و ستاد را همراه داشتند که متاسفانه گویا و کامل نبود.

پس از رفتن ایشان آقایان مرادی و دوستانشان از مربیان ارشد کاراته کیوکوشن چند دقیقه ای در دفتر کمیسیون حضور پیدا کرده بودند و در رابطه با ورزش کاراته در حال حاضر با هم گفتگو کردیم.

 

یکشنبه 8 بهمن 96

مصوبات و نامه های صحن شورا:

 1. نامه اول در خصوص احداث طبقه فوقانی بازار بر اساس ضوابط بود که محاسبات تراکم در ارتفاع جهت کمیته فنی مطابق تبصره 2 ماده 38 محاسبه گردیده بود. این ملک تعریض نداشته است و تراکم قبل از تعریض به آن تعلق میگرفته است.
 2. نامه بعدی در خصوص صورتجلسه کمیسیون معماری و شهرسازی بود که جهت کاهش ساخت و سازهای غیر مجاز و ایمن نمودن ساختمان ها در محدوده توانمند سازی مواردی مطرح شد که بخشی از آن به شرح زیر است:
 • استفاده از مهندسین ذیصلاح جهت پروانه ساختمانی املاک که مقرر شد حق الزحمه آنان به صورتی تنظیم شود که توان مالی افراد در آن لحاظ شود و این مورد در کمیته 4 نفره اتفاق افتد.
 • تعداد مهندسینی که در ستاد بازآفرینی برای ساختمان هایی با حداکثر سه و نیم طبقه به جای 4 نفر 2 نفر انتخاب شوند.
 • ضمناً پیشنهاد شد میزان تخفیف حق الزحمه ها تا 80 درصد برای این مناطق در نظر گرفته شود ضمن اینکه این موارد جزء سهمیه مهندسین قرار نگیرد.
 1. نامه بعدی در خصوص اعتراض کسبه بلوار بدیع الزمان در خصوص اجرای دور برگردان غیر هم سطح روبروی ترمینال روستایی بود که اذعان کرده بودند باعث غیر فعال شدن تعدادی از مشاغل و بیکار شدن افراد زیادی خواهد شد. مقرر شد در این رابطه کار کارشناسی در کمیسیون عمرانی و با حضور مشاور طرح انجام گیرد.
 2. دو نامه نیز در خصوص مصوبات جلسات 84 و 85 هیات امنا مرکز مطالعات قرائت شد که اهم آن به صورت زیر است:
 • تفکیک کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری و گردشگری مرکز به دو کمیته اقتصاد و امور مالی و کمیته سرمایه گذاری و گردشگری،
 • مطالعه طرح کلان شهر شدن همدان و استخراج آسیب ها، تهدیدها و فرصت ها،
 • توسعه فضای کسب و کار در سطح جامعه و ارتقاء رفتار شهروندی در دستور کار مرکز قرار گیرد،
 • پرداخت مبلغ 2 میلیون ریال به عنوان هدیه به پژوهشگران برتر شهرداری،
 • شرکت 6  نفر از کارکنان و اعضای مرکز در رویداد استارت آپ فن آوری نوین حوزه مدیریت شهری در کیش،
 • ازائه گزارش کامل از منابع انسانی مرکز و پرداخت ها،
 • در اختیار گرفتن یک نیروی ساعتی تمام وقت جهت انجام دبیری جشنواره شهروند برگزیده و یک نفر ساعتی برای انجام امور روابط عمومی و اطلاع رسانی،
 • مرکز مطالعات جوایز نقدی و تبلیغات فراخوان رویداد استارت آپ در حوزه مدیریت شهری که با همکاری مرکز پارک علم و فن آوری دانشگاه بوعلی سینا برگزار میشود را به عهده بگیرد،
 • با کلیات برگزاری نمایشگاه اختراعات و  ایده های مرتبط با مدیریت شهری در سال آینده موافقت شد،
 • تجهیزات ویدئو کنفرانس جهت استفاده در مرکز خریداری شود،
 1. مقرر شد بازدیدی از شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی در کرمانشاه صورت پذیرد.

در بقیه ساعت جلسه مسئولین درآمد شهرداری در خصوص برخی از بندهای ارزش محاسباتی سال 97 توضیحاتی را ارائه کردند و مقرر شد در جلسه بعدی صحن شورا تصمیم لازم و نهایی اخذ شود. مسئولین درآمد متناسب با ارزش واقعی املاک در نقاط مختلف شهر ارزش برخی از نقاط را افزایش و برخی از نقاط را کاهش -در راستای ایجاد عدالت در سطح شهر-  انجام داده بودند که آن را توضیح می دادند.

امروز به علت بارش برف جلسه مشترک کمیسیون های خدمات شهری و فنی و عمرانی و معماری و شهرسازی برگزار نشد و چون من ساعت 10 با آقای ضرابی از خیرین کتابخانه ساز و بزرگان اصلاح طلب همدان و همکار ایشان خانم هادئی جلسه داشتم درجلسه فنی و عمرانی شرکت نکردم. جناب ضرابی در خصوص طرح و برنامه ایجاد نهضت کتابخوانی در شهر همدان برنامه داشتند و علاقمند بودند ضمن گسترش کتابخانه در بحث ایجاد انگیزه برای کتابخوانی برنامه ریزی باشد. مقرر شد ایشان طرح و برنامه خود را در این زمینه به کمیسیون ارائه نمایند تا در صورت تصویب در قالب تفاهم نامه بین انجمن ایشان و شورا طرح اجرایی شود.

 

دوشنبه 9 بهمن 96

امروز قرار بود ساعت 13 در محل سازمان فن آوری و اطلاعات یک برنامه ویدئوکنفرانس با مشهد در خصوص شورای اجتماعی محلات داشته باشیم. این جلسه در حقیقت اولین جلسه رسمی شورای اجتماعی محلات بود که برگزار شد و البته مشهد موفق به ایجاد ارتباط نشد. در این جلسه آقای حضرت زاده، عسگری و جدی مدیران اجتماعی مناطق و کارشناس آن حضور داشتند. در این رابطه صحبت هایی در خصوص دوره قبل و عدم نتیجه طرح مطرح شد و مقرر شد در جلسات آینده با یک برنامه ریزی و زمان بندی مشخص طرح را قدم به قدم جلو ببریم.

امروز ساعت 4 تا 6 کمیسیون سرمایه گذاری داشتیم. در این جلسه اعلام شد تا یک سال درآمد سازمان سرمایه گذاری از ماده 16 تامین و در سالهای آتی درآمد آن از سهم سازمان در پروژه هایی باشد که در آن مشارکت میکند. سرمایه گذاری در موارد زیر مطرح و مقرر شد بررسی شوند:

 • ایجاد طرح برای زمین شهرداری واقع در میدان قائم،
 • اجرای پارکینگ مکانیزه در پشت تالار مرمر،
 • احداث چمن های مصنوعی و پارک،
 • ایجاد هایپر در بلوار شاهد،
 • اجرای فضای سبز پارک ملل،
 • اجرای فروشگاه های محلی،
 • سامان دادن به کارخانه سیمان،
 • جانمایی مکان هایی برای پمپ های بنزین محدود در سطح شهر،
 • اجرا و پیگیری سرمایه گذاری پارک فخرآباد در کمیسیون.

 

سه شنبه 10 بهمن 96

جلسه کمیته اجرایی جشنواره شهروند برگزیده: این جلسه در محل تالار قرآن و در دفتر مرکز مطالعات صورت گرفت. در این جلسه مقرر شد که موارد زیر اجرا شود:

 • برگذاری یک نشست خبری در سه شنبه آینده در خصوص شهروند برگزیده،
 • تقویت بازتاب های خبری و رسانه ای رویداد،
 • انجام تبلیغات محیطی برای اطلاع رسانی کامل به مردم و حضور در محلات و مساجد برای تبلیغ،
 • برگزاری نشست وسیعی با تشکل ها،
 • تبلیغات در فضای مجازی،
 • همراهی مناطق در تبلیغات محیطی،
 • مستند سازی و ایجاد آرشیو از کلیات کار.

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: این جلسه کمیسیون فرهنگی با موضوع بررسی بودجه فرهنگی سازمان فرهنگی و مناطق برگزار شد. هنوز موضوع معاونت تعیین تکلیف نشده و وضعیت سازمان هم مشخص نیست. مجموع بودجه معاونت فرهنگی و اجتماعی و سازمان فرهنگی و ورزشی با هم ادغام نشده و درحقیقت درآمد سازمان بر اساس درآمد سازمان فرهنگی و ورزشی و سایر هزینه ها و حقوق و مزایا بر اساس ماده 16 شهرداری در نظرگرفته شده است. یعنی 2 میلیارد و 500 میلیون از ردیف فروش بلیط استخر و 540 میلیون از درآمد کلاسها و مابقی هزینه ها از ماده 16 تامین میشود. 10 میلیارد و 550 میلیون سرجمع کلیه هزینه های سازمان در نظرگرفته شده و 900 میلیون هزینه عمرانی که جمعاً مبلغ 11 میلیون و 450 میلیون میشود.

در بحث آموزش شهروندی که بیشترین برنامه های اجرایی سازمان دراین بخش اتفاق می افتد 4 میلیارد و 200 میلیون در نظر گرفته شده که یک میلیارد و 800  میلیون آن در بحث ورزش و مابقی برای 4 آیتم دیگر در نظر گرفته شده بود. درحالیکه سیاست های کمیسیون به آنها ابلاغ شده بود و انتظار میرفت پیوست بودجه براساس سیاست ها در نظرگرفته می شد. مبالغ آموزش شهروندی مناطق نیز بسیارکم بود، تقریباً هر منطقه 50 میلیون بجز منطقه 2 که تقریباً 120 میلیون بود و در سازمانها به نسبت سازمان پسماند و سیما و منظر بودجه مناسب تری نسبت به سایر سازمان ها گذاشته بودند و بعد سازمان آتش نشانی. در این جلسه متاسفانه به نتیجه نرسیدیم و قرار شد موضوع مجدداً پیگیری شود.

امروز دیدار مردمی هم داشتم. موضوع خاصی در دیدارها مطرح نشد. بحث اصلی دیدارها تقاضای کار است.

جلسه صحن شورا: امروز ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر در جلسه صحن شورا حضور داشتند. آقای بیات و آقای نادری از این ستاد مباحثی را در خصوص وظایف و برنامه های این ستاد ارائه کردند. اعلام شد گروهی 270  نفره از سه مجموعه سپاه، ناجا و بسیج پس از گذراندن دروه های مقدماتی، تکمیلی و تخصصی به عنوان کارگروه رزم فرهنگی برای بحث امر به معروف و نهی از منکر اقدام به فعالیت کنند  و نیز اعلام کردند در تمامی موارد امر به معروف و نهی از منکر در همدان تنها در یک مورد چالش داشته اند که آن هم رفع گردیده و ضمن اینکه قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب هم شده است و درخواست حمایت از ماموریت های ستاد مخصوصاً حمایت از برنامه های فرهنگی آنها را داشتند.

پیشنهادهایی هم که به مجموعه شد چند مورد بود. به عنوان مثال:

 • توجه به امر به معروف در رابطه با اختلاس ها،
 • تبلیغات کافی در خصوص اطلاع رسانی امر به معروف و نهی از منکر و مصادیق آن به مردم،
 • ایجاد تفاهم نامه بین شهرداری و ستاد در راستای ماده 10 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر.

در خصوص نامه ها این موارد مطرح شد:

 1. پرونده شرکت تعاونی مسکن پور سینا روبروی هنرستان و پشت رستوران پیکانی که در خصوص پایان کار مشکل داشتند این مجموعه به علت کاهش ارتفاع سقف ها یک طبقه به مجموعه اضافه و بعد هم مجوز یک طبقه اضافه را از ماده 5 گرفته و قبلاً یک بار تسویه کرده بود ولی به دلیل اضافه شدن یک طبقه باید برای مسئله بهای خدمات اتش نشانی اقدام میکرد که مبلغ زیادی را برای این طبقات اضافه در نظر گرفته بودند که هیات مدیره شرکت با آن مخالف بود و قرار شد درکمیسیون های تخصصی پیگیری شود.
 2. پروژه دوم در خصوص ملک اورژانس خیابان پاستور بود. این ملک متعلق به شهرداری است. این ملک هم در خصوص ایجاد مرکز آموزش بحران و یا ایجاد مرکز آتش نشانی پیشنهاد شده بود که مصوب نشده بود. مقرر شد با توجه به وجود اختلاف نظرهایی بین شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی جلسه ای در این خصوص برای رفع مشکلات انجام گیرد.
 3. مورد بعد در خصوص تعرفه بود که اعلام شد شورای شهر ملزم به رعایت قوانین طرح تفصیلی است. عوارض و حذف و کسر پارکینگ نباید در تعرفه وجود داشته باشد و به عبارتی نباید با حذف پارکینگ موافقت کرد و این موضوع رای دیوان را دارد و در پایان تعرفه مصوب شد.
 4. در خصوص املاک خیابان طالقانی برای بازگشایی مقرر شد عوارض بر مبنای سال 93 محاسبه و حداکثر سه ماه بعد از تایید کمیته انطباق املاک تملک و بازگشایی شود. احزاب درخواست یک ساختمان به عنوان خانه احزاب داشتند که موضوع در اختیار شهرداری گذاشته شد.
 5. در خصوص گسترش فضای فیزیکی سالن انتظار بیمارستان فاطمیه تا کنار خیابان کرمانشاه مقرر شد پروانه صادر شود و هزینه پروانه در آینده تهاتر شود.

 

چهارشنبه 11 بهمن 96

جلسه مشترک کمیسیون های فنی عمرانی، خدمات شهری و معماری شهرسازی با موضوع بررسی پروژه های عمرانی و تملکی پیشنهادی شهرداری ستاد از ساعت 8  الی 10 برگزار شد. در این جلسه عنوان شد سازمانها همه ماده 54 ای شدند و شخصیت حقوقی مستقل ندارند و درآمدهای آنها به حساب شهرداری ستاد واریز و مجدداً برای هزینه ها برداشت میشود. دستورالعمل های آنها بر اساس شیوه نامه سازمانها خواهد بود و ستاد کمک به مناطق و سازمانها را به عهده دارد. سازمان ها و شهرداری با هم قرارداد رسمی ندارند و درغالب تفاهم نامه برنامه ریزی می کنند و سازمانها مجری هستند. کمک ماده 16 به سازمانها و مناطق بدون مشکل اجرا خواهد شد. در اساسنامه سازمانها ذیحساب دیده شده و از آنها خواسته شده بودجه عمرانی و جاری خود را اعلام کنند. پیشنهاد شد که سازمانها کار تخصصی انجام دهند و سایر مناطق و سازمانها موازی کاری انجام ندهند. سازمانها به دلیل داشتن هیات مدیره و شورای سازمان دارای شخصیت مستقل هستند. یکی از مشکلات شهرداری در مباحث عمرانی که خود مجری است این است که چون نظارت هم به عهده شهرداری است کار خوب انجام نمیشود. شهرداری اعلام کرد اولین اولویت او حمل و نقل است و بر اساس آن بودجه در نظرگرفته است. اعلام شد که ستاد توانمند سازی نداریم بلکه ستاد بازآفرینی داریم و این درحالی است که مناطق بازآفرینی در شهر گسترده است. مقرر شد طرح مطالعاتی مناطق حاشیه شهر و محدوده های هدف بازآفرینی انجام شود. اولویت بندی مناطق با مرکز مطالعات و بحث مالی با شهرداری باشد.

در خصوص پروژه میدان بار مشاوره راه دسترسی آن، به عهده راه و شهرسازی بوده که آنها راه امزاجرد را پیشنهاد دادند. پیشنهاد شد بین یوترن (utern) بین راه زندان و امزاجرد و یوترن قبل از رسیدن از جاده تهران به امزاجرد یک مسیر دسترسی به میدان بار دیده شود که البته نیاز به تملک ملک دارد.

برای طراحی محور توریستی و گردشگری گنجنامه (براساس تدوین برنامه جامعه گردشگری) و طراحی های متفرقه و مطالعاتی جهت افزایش سرانه فضای سبز شهری بر اساس طرح تفصیلی مطالعات سازماندهی باغات، بودجه دیده شد.

بودجه طرح مطالعاتی شهر سبز پایدار صفر شده بود ولی برای آن ردیف دیده شد. پیشنهاد شد بسته های مطالعاتی و سرمایه گذاری شهر سبز در اختیار اعضاء و سرمایه گذاران در یک همایش گذاشته شود.

کمیسیون نظارت و حقوقی امروز برگزار نشد.

امروز اولین جلسه شورای راهبردی طرح شورای اجتماعی محلات در دفتر ریاست سازمان در ساختمان عین القضات با حضور آقای حضرت زاده، آقای وجدی، مدیران اجتماعی سه منطقه برگزار شد و مقرر شد آیتم های زیر انجام گیرد:

 • اخذ حمایت نهایی اجرایی شورا و شهرداری،
 • تشکیل دبیرخانه و معرفی دبیر،
 • بازبینی مجدد دستورالعمل شورای اجتماعی محلات توسط شورای راهبردی.

 

پنجشنبه 12 بهمن 96

امروز پنج جلسه و یک شرکت در افتتاحیه در برنامه داشتم.

اولین جلسه دیدار با آقای صوفی، علی ضمیر و دکتر مومن در خصوص پارک مشاهیر بود. کلیات آن مورد تایید شهردار قرار گرفت. با توجه به مطالعاتی که قبلاً در این باره توسط سازمان سیما و منظر صورت گرفته ولی ناکام مانده بود محل پیشنهادی باغ و پارک کوچک کنار باغ ایرانیان و مجتمع عین القضات پیشنهاد شد. در خصوص افرادی که تندیس و یا سردیس آنها ساخته خواهد شد قرار شد کمیته ای مشخص و این کار را برعهده گیرند. با توجه به رویداد 2018 ترجیح بر آن است که این پارک تا مرداد ماه به بهره برداری برسد. در نهایت مقرر شد موضوع پارک درکمیسیون مشترک خدمات شهری و فرهنگی بررسی و در صورت موافقت به صحن فرستاده شود.

جلسه دوم؛ جلسه با آقای علی ضمیر و آقای علی گوهری رئیس هیات کوهنوردی استان همدان در خصوص جانمایی یک فضا برای انجام ورزش دیواره نوردی در سطح شهر بود که مقرر شد زیر پل شهید صوفی را برای این کار در نظر و کار مطالعاتی آن انجام شود و در صورت مناسب بودن کار نصب دیواره و فنس کشی و ایمن سازی آن انجام شود و ضمناً با مسئول ترافیک هم مشورت شود. گزینه بعدی پارک ترافیک بود که برای این منظور معرفی شد. مورد دوم در خصوص تندیس محمود اجل از بزرگان کوهنوردی همدان و ایران که پایه گذار کوهنوردی نوین ایران می باشد بود که با کلیات ساختن تندیس و همینطور قرار دادن آن در میدان عباس آباد موافقت شد و مقرر شد در جلسه کمیسیون نیز بررسی شود. اینجلسه دومین جلسه در خصوص این دو مورد بود.

جلسه سوم؛ اين جلسه با حضور سركار خانم زارعي مدير كل محترم امور كتابخانه هاي استان و آقاي علي ضمير برگزار شد. كليات آن در خصوص ايجاد پارك موضوعي كتاب، استفاده از علائم جهت نما معرفي كتابخانه ها، ايجاد تفاهم نامه براي انجام كار مشترك روي كتابخانه هاي تالار قرآن و فرهنگسراي ولايت و بحث سهم كتابخانه ها از بودجه شهرداري بود. براي دريافت سهم شهرداري مجبور شده بودند از طريق تهران عمل كنند. در رابطه با پارك موضوعي به آنها پيشنهاد شد كه بررسي كنند و ببينند آيا يك پارك را متعلق به اين موضوع مي خواهند و يا قصد قرار دادن المان هاي متناسب با مطالعه در پارك هاي مختلف هستند. در رابطه با تفاهم نامه هم قرار شد در كميسيون از آنها دعوت حضور كنيم و در خصوص علائم قرار شد آقاي علي ضمير بررسي كنند. ضمناً خانم زارعي اعلام كردند به مناسبت 2018 در همدان ميتوانند از ظرفيت كتابخانه ها و اجراي برنامه هاي آنها بهره ببريم. ضمناً حاضر به اجراي جشنواره هاي كتاب و كتاب خواني يك روزه يا چند روزه در همدان هستند.

جلسه چهارم؛ جلسه اي بود كه با آقاي فردين چهاردولي و زهرا كلافچي از كارمندان ميراث داشتم. اين دوستان در خصوص معرفي شهر همدان به وسيله پوستر، كتاب، عكس و احجام به شكل تاريخي كارهاي خوب و زيادي را انجام داده بودند كه در اين جلسه نسبت به معرفي آنها اقدام كردند و اعلام آمادگي كردند كه در خصوص معرفي همدان و مناطق ديدني و تاريخي مخصوصاً در خصوص رويداد 2018 با شهرداري و شوراي شهر همكاري داشته باشند.

جلسه پنجم؛ جلسه با مجموعه اي از علاقمندان به تاريخ و گذشته همدان در بحث حفظ و مرمت و باز آفريني ساختمان هاي واجد ارزش همدان در راستاي توریستی کردن همدان و حفظ تاريخ همدان جلسه اي داشتم. اين گروه علاقمند بودند در جهت شناسايي اماكن و ساختمان هاي تاريخي و واجد ارزش همدان و كمك در شناسنامه دار كردن آنها كمك در طراحي، مرمت و احياء بناها و ايجاد طرح و برنامه براي زنده نگه داشتن و بهره برداري آنها با شهرداري همكاري كنند. مقرر شد طرح و برنامه خود را در قالب يك درخواست به اينجانب ارائه دهند تا در صورت امكان از توان آنها در اين راستا با حمايت شهرداري و ميراث فرهنگي و ستاد بازآفريني استفاده كنيم.

امروز در مراسم افتتاحيه صعود مشترك كوهنوردان كشور به قله كرگز اسدآباد كه به ميزباني هيات كوهنوردي شهرستان بهار همدان صورت ميگرفت شركت كردم. در اين برنامه كوهنورداني از همدان از جمله رئيس و نايب رئيس هيات كوهنوردي آقايان استان، روابط عمومي، آقاي نعمت الله اخضري از پيشكسوتان كوهنوردي استان همدان و نيز جمعي از ديگر كوهنوردان نيز شركت كرده بودند. در اين جلسه به علت همكاري با هيات كوهنوردي شهرستان بهار در خصوص برگزاري دوره هاي كوهنوردي آن شهرستان هديه و تنديسي نيز دريافت كردم.