نرم افزار ها در خدمت مدیریت شهری نرم افزار ها در خدمت مدیریت شهری
روزنوشت هاي اراده و اميد 20 - رضوان سلماسي - 5 اسفند تا 11 اسفند

رندباز

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 5 اسفند 96

جلسه کمیسیون فرهنگی: امروز دومین جلسه کمیسیون فرهنگی درخصوص بررسی نهایی سند آموزش شهروندی برای ارائه به صحن شورا برگزار شد. در این جلسه آقای وجدی مجدداً خلاصه ای از کلیات سند و همینطور دلایل لزوم وجود سند مذکور را بیان کردند. سند مذکور طبق گفته دوستان موارد کلی و عمومی زیادی را شامل میشود. سند در نهایت مورد تایید اعضای کمیسیون قرار گرفت و مقرر شد جهت اجرایی شدن سند کمیته آموزش شهروندی مسئولیت بپذیرید و دستورالعمل اجرایی کار آموزش در کمیته تدوین شود. در حقیقت این سند به منظور یکپارچه سازی و جلوگیری از موازی کاری مناطق و سازمانها و انجام کار تخصصی زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی شکل گرفته است. موضوع کمیته آموزش شهروندی و تعیین اعضاء آن به جلسه بعد موکول شد. در جلسات بررسی سند مشاور کمیسیون و عضو علی البدل شورا جناب دکتر خاورزمینی نیز حضور داشتند.

امروز دیداری با آقای دکتر قدیمی معاونت سابق فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان درخصوص چارت سازمان فرهنگی و اجتماعی و ورزشی داشتم. و همچنین در جلسه دیگری با جناب آقای عراقی معاون عمرانی استاندار و آقای جعفری از استانداری در خصوص پست مدیر و کارشناس فرهنگی و اجتماعی و ورزشی مناطق، نواحی و سازمان های شهرداری به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

امروز ساعت 4 در مراسم افتتاح نمایشگاه خوشنویسی دوبیتی های باباطاهر که به مناسبت هفته باباطاهر در محل گالری تالار آوینی برگزار میگردید شرکت کردم. در این مراسم مدیر کل محترم ارشاد، جناب آقای سرمدی رئیس انجمن خوشنویسان همدان و آقای جهانپور از فعالین و بزرگان فرهنگی همدان نیز حضور داشتند.

امروز ساعت 6 عصر شورای فرهنگ عمومی استان با دستورکار حفظ و صیانت از بنیاد خانواده در محل سالن جلسات استانداری همدان برگزار شد. هدف از این جلسه ترغیب ائمه جمعه و مسئولین شهرستانهای استان برای ایجاد کانون حفظ و صیانت از بنیاد خانواده در شهرستانهای استان بود.

 

یکشنبه 6 اسفند 96

مصوبات صحن شورا:

 1. لایحه و طرح جامع مدیریت شهری توسط آقای بادامی مطرح شد و مقرر شد اعضاء مطالعه کنند و نقطه نظرات خود را ارائه دهند. این طرح در کمیسیون پژوهش، مطالعات و فن آوری شورای استانها مطرح و بعد از تایید نهایی برای تصویب به مجلس ارائه خواهد شد. در این لایحه بسیاری از قوانین مربوط به شهرداریها و حدود اختیارات شورا و شهرداری تغییر میکند.
 2. مقرر شد نرم افزار نامگذاری معابر خریداری شود و این امر نامه مصوبه دوره چهارم داشته ولی متاسفانه اجرایی نشده است. این نرم افزار ضمن جلوگیری از بکار رفتن نام های مشابه در بحث آدرس دهی مخصوصاً در خصوص کمک رسانی و امداد آتش نشانی بسیار موثر خواهد بود (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا) و البته مقرر شد که سایت شورا نیز به روز رسانی شود.
 3. مقرر شد نرم افزار جامع اطلاعات کمک های نقدی و غیر نقدی به ادارات، موسسات، هیات های مذهبی، ورزشی و غیره

خریداری و مورد استفاده قرار گیرد. این نرم افزار درخصوص هماهنگ سازی و یکپارچه سازی کمک های شهرداری درخواست شد (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا).

 1. موضوع ایجاد پارک مشاهیر در صحن مطرح و کلیات آم مورد تصویب قرار گرفت. مقرر شد اسامی مشاهیر توسط کمیسیون فرهنگی شورا تعیین و سازمان سیما و منظر نیز طرح اجرایی خود را در صحن ارائه دهد. پارک مورد پیشنهاد سازمان سیما و منظر، پارک کنار پارک ایرانیان جنب فرهنگسرای عین القضات است (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا).
 2. مقرر شد به شهردار اعلام گردد تا نسبت به معرفی افراد ذیل در خصوص توان افزایی حوزه فرهنگی و اجتماعی مبادرت نماید: تعیین مدیر فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در مناطق؛ تعیین کارشناس فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در مناطق؛ تعیین کارشناس فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در نواحی 12 گانه شهرداری و سازمانهای دیگر (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا).
 3. مصوب شد پیوست نگاری فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی در مورد پروژه های شهرداری اجرا و متولی آن معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان باشد، ضمناً دستورالعمل اجرایی آن تدوین و دبیرخانه آن در معاونت تشکیل گردد و ضمناً دوره های آموزشی برای پرسنل برگزار گردد (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی).
 4. سند راهبردی آموزش شهروندی در صحن شورا مطرح و مقرر شد اعضاء آن را مطالعه و موضوع در جلسه آینده مطرح گردد (طرح کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا).
 5. پرونده در خصوص ملکی بود که دارای دو پلاک ثبتی است در مسیر بلوار 75 متری که با رعایت معابر 75 و 8 متری و در کاربری مسکونی قرار دارد. با توجه به تعریض قابل توجه ملک مذکور شهرداری پیشنهاد رایگان بودن پروانه ساختمانی آن را داشت که نظر شهرداری مورد موافقت قرار گرفت.
 6. پرونده بیمارستان بوعلی که با شهرداری توافق کرده بود در مقابل تعریض قسمت مسیری بیمارستان بوعلی مجوز احداث مطب پزشکان با 8 سقف (همکف و 5 طبقه بر روی آن و دو طبقه زیر زمین) را بگیرد با اکثریت آراء موافقت شد، من مخالف بودم چون برای احداث نه تنها باید تعدادی از درختان کهن و قدیمی بیمارستان قطع شود بلکه به نظر من ازدحام جمعیت و بار ترافیکی منطقه مناسب برای ایجاد مراکز درمانی اضافه بر مراکز قبلی نمی باشد. البته این ملک به دلیل وجود مغایرت وضع موجود بایستی عوارض آن را به شهرداری ارائه دهد و متعهد شدند 131 پارکینگ نیز ایجاد کنند.
 7. نامه مربوط به اخذ مجوز فروش دو قطعه زمین و سه دستگاه شاسی نیز از طرف سازمان مدیریت پسماند که از درآمد ناشی از فروش برای انجام پروژه های عمرانی خود استفاده نماید قبلاً موافقت شده بود.
 8. مجوز تملک 14 ملک از املاک پلاک ثبتی 18 حومه 2 از اراضی خضر واقع در بلوار الغدیر. اجرای طرحهای عمرانی (پروژه 36 هکتاری) از طرف شهرداری قبلاً مصوبه گرفته بود.
 9. مجوز فروش 8 واحد تجاری، 5 دستگاه آپارتمام و 2 قطعه زمین یکی تجاری و دیگری مسکونی جهت تامین منابع مالی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری که باز هم قبلاً مصوبه گرفته بود.
 10. گزارش دومین نشست مردمی شورای دوره پنجم که در مسجد سیدالشهدا شهرک مدنی برگزار شد. درخواست های مشخص آنها از شهرداری:
 • ایجاد بازارچه محلی در فاز 3 شهرک و ساماندهی یکشنبه بازار؛
 • نصب سایبان برای ایستگاه های اتوبوس؛
 • ایجاد فضای سبز و استاندارد سازی محوطه بازی کودکان در پارک ها و آسفالت خیابانها؛
 • پیگیری و بازگشایی بلوار کوثر؛
 • جلوگیری از مجتمع سازی و آپارتمان سازی؛
 • ایجاد پارکینگ برای جلوگیری از ورود ماشین های دیزلی به شهرک؛
 • مشکل فاضلاب و دیوار کشی و پوشش رودخانه.
 1. مجوز تملک پلاک ثبتی 19 اصلی حومه 2 از اراضی شورین واقع در بلوار امام. این درخواست در کمیسیون معماری با نظر موافق به صحن ارسال شده بود ولی مقرر شد علت تملک، محدوده ردیف تملک و مبلغ آن در نامه بعدی اعلام و بعد تصمیم گیری شود.
 2. مرکز آموزش دولتی درخصوص اجرای کارگاه تخصصی شهرسازی، مدیریت توسعه شهری پایدار بویژه شوراها و شهرداران کل کشور نامه داده و اعلام امادگی خواست. من و آقایان کاووسی، قراباغی و مولوی در دوره شرکت میکنیم.
 3. مقرر بود مالکین برج زاگرس تا مورخ 28/12/96 انتقال سند و تحویل آن را به شهرداری داشته باشند که به علت پلمپ و تعطیلی موفق به انجام نشده بودند و لازم بود خسارت پرداخت نمایند و تقاضای مساعد در این زمینه را داشتند که مقرر شد در کمیسیون حقوقی مطرح شود.
 4. سازمان آرامستانها تقاضای معرفی نماینده ناظر شورا برای سازمان مذکور را داشت که مقرر شد با توجه به اهمیت بحث اوقافی املاک آقای گردان تقبل زحمت نمایند.
 5. پارک علم و فن آوری تقاضای تشکیل جلسه ای با حضور رئیس شورا یا نماینده تام الاختیار آن، شهردار همدان و شهردار منطقه 3 درخصوص تعیین تکلیف هزینه های مرتبط با عوارض ساختمان اصلی پارک علم و فن آوری را داشت. ساخت و ساز این ملک قبلاً شروع شده. عنوان گردید که این پرونده در ماده 100 مبلغ 3 میلیارد جریمه شده و 20 درصد هم باید بهای خدمات بدهد.
 6. این پرونده قبلاً هم در شورا مطرح شده بود. این ملک در پلاک ثبتی 412696 واقع در بلوار شهید رجایی است که قبلاً بخشی از عوارض پروانه ساختمانی را به شهرداری داده و به علت تعریض بقیه به او بخشیده شده است. در حال حاضر 2 واحد تجاری دارد که در اصل کاربری مسکونی دارد. شهرداری به یکی از واحدها کاربری تجاری میدهد ولی واحد دوم چون 90 درصد عوارض را تخفیف گرفته در هیات تطبیق با آن مخالفت شد. به علت عدم وجود پیشنهاد شهرداری از دستورکار خارج شد ولی قرار شد به او برای دادن کاربری تجاری کمک شود.
 7. نامه درخصوص گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در رابطه با هدفمندی یارانه ها بود که رویت شد.
 8. استانداری نماینده ای از شورا برای ستاد مبارزه با مواد مخدر درخواست کرده بود که مقرر شد آقای علی فتحی نماینده شورا باشد.
 9. موضوع مربوط به هتل خلیج فارس (شادی) که بارها در صحن شورا مطرح شده و رای نهایی توسط کمیته انطباق تایید نشده بود. قرار شد جلسه ای با حضور خانم روان بخش و آقایان بادامی، عسگریان و صوفی در این زمینه صورت گیرد.
 10. نامه درخصوص نحوه انجام کار و حق الجلسه اعضای کمیسیون های ماده 77 و 100 بود که توسط شهرداری پرداخت می گردد. نامه از طرف استانداری ابلاغ و حق الجلسه اعضاء به ازای هر جلسه (90 دقیقه ای) 140 هزار تومان اعلام شده بود که مقرر شد برای کمیسیون ماده 7 و کمیسیون بند 20 ماده 55 هم اتفاق بیوفتد.
 11. نامه ای طرح شد در خصوص ملکی در جولان که تعریض داشته و عوارض میزان تراکمی آن بر اساس فرمول پیشنهادی مورد موافقت کمیته انطباق قرار نگرفت. مقرر شد یک مصوبه ملکی در خصوص املاکی مشابه ملک مذکور به شرح ذیل برای رفع مشکل نامبرده انجام گیرد که در بافت فرسوده منطقه جولان و املاکی با بیش از 30 درصد تعریض عوارض مطابق فرمول بالا باشد.
 12. کمیسیون سرمایه گذاری درخصوص تبدیل زیر زمین چمن سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری به پارکینگ با توجه به مشکل پارکینگ منطقه و نیز ایجاد چند واحد تجاری به صورت سرمایه گذاری در قالب ارائه فراخوان ارائه نمود که با کلیات آن موافقت شد و قرار شد شهرداری طرح و برنامه ارائه نماید.

کمیسیون ماده 7 : امروز به اتفاق آقایان توتونی و خضریان برای رسیدگی به درخواست شهروندان اقدام کردیم. در هیچ موردی مجوز قطع صادر نگردید و فقط مجوز هرس صادر شد.

امروز در جلسه و مراسم تشکل مردمی بهشت پناه شرکت کردم. خیریه بهشت پناه به عنوان حمایت از دانش اموزان ممتاز و کم بضاعت تشکیل شده است. این خیریه به پسران و دختران بی بضاعت برای ادامه تحصیل کمک می نماید و ضمناً برای مادران آنها دوره هایی را در طی هفته برای تغییر رفتار آنها برگزار میکند. امروز دو جلسه متوالی، جلسه اول با پسران ممتاز دانش اموز خیریه و جلسه دوم با دختران دانش آموز ممتاز برگزار شد. من و آقای بادامی و موسوی در جلسه اول و در جلسه دوم فقط من حضور داشتم. هم به سوالات این عزیزان گوش دادم و هم با آنها صحبت کردیم. در پایان هدایا و یادبودی از طرف خیریه بهشت پناه تقدیم دانش آموزان ممتاز شد. خانم چهاردولی و خانم عفراتی از موسسین مجموعه از نیاز به داشتن فضایی مناسبتر برای دانش آموزان و کلاسهای مخصوص مادران صحبت کردند. در این راستا دبیرستان بزرگمهر با مجموعه همکاری می نماید.

نکته جالب توجه تعداد حدوداً سه تا چهار برابری دختران دانش آموز ممتاز نسبت به پسران بود. در جلسه اول با پسران دانش آموز آقای حمید بادامی نجات و آقای موسوی مدیر فرهنگی منطقه 2 شهرداری همدان هم حضور داشتند. مقرر شد جلسه ای با حضور مادران این دانش آموزان هم در خدمت مجموعه باشم.

 

دوشنبه 7 اسفند 96

امشب در کنسرت آقای صدیق شریف از هنرمندان خوب خطه کردستان که در محل تالار ابن سینا اداره کل ارشاد برگزار میشد شرکت کردم. عواید حاصل از این کنسرت به نفع کودکان زلزله زده کرمانشاه مورد استفاده قرار میگرفت.

با جناب آقای ربانی مدیر روابط عمومی استانداری همدان دیداری در دفتر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی داشتم. جناب ربانی قبلاً رئیس سازمان ملی جوانان بوده و ارتباط موثری با حوزه سمن ها و تشکل های مدنی داشتند. محور جلسه در خصوص سمن ها و ارتباط با آنها در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی بود.

 

سه شنبه 8 اسفند 96

امروز صبح جلسه ای با اقای آروانه از فعالین گردشگری درخصوص ساماندهی کارتن به دست های میدان باباطاهر داشتم. موضوع خانه های کرایه ای این کارتن به دستان در حال حاضر به عنوان یک مشکل و معضل در شهر همدان مطرح است. به دلیل عدم ساز و کار مناسب ساماندهی این منازل، معضلات آنها برطرف نشده است. علی رغم این که حوزه کاری این مجموعه، در شرح وظایف شهرداری قرار ندارد ولی با توجه به چهره نامناسبی که این مجموعه برای شهر ایجاد کرده اند و نیز تبلیغات نامناسب و گاهی عدم رضایت مسافران همدان از سرویس دهی توسط آنها و گاهی عدم امنیت این مکانها به نظر میرسد بهتر است در حد امکان شهرداری به عنوان یک متولی جلساتی با سایر مسئولین زیربط برگزار و چاره ای برای رفع این مشکل پیدا کند.

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با موضوع بررسی کمیته آموزش شهروندی و نیز بررسی نامه های رسیده برگزار شد. مقرر شد این کمیته پس از تشکیل دستورالعمل اجرایی کار خود را ظرف مدت 2 ماه آماده کند و به شورا ارائه دهد. اعضای این کمیته شامل 2 نماینده از شورا (رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و رئیس کمیسیون خدمات شهری) و کارشناس کمیسیون فرهنگی (بدون حق رای)، مدیر سازمان فرهنگی و اجتماعی و ورزشی، معاونت اموراجتماعی سازمان (بدون حق رای)، نماینده کارگروه کارشناسی (در پایین اعضای آن اعلام میشود)، مدیر امور مالی سازمان (بدون حق رای)، 3 نفر شخصیت حقیقی یا حقوقی از عناصر فعال حوزه فرهنگی و اجتماعی با انتخاب مدیر عامل سازمان فرهنگی و اجتماعی هستند. کارگروه کارشناسی در اداره آموزش شهروندی و با حضور صاحبنظران حوزه آموزش شهروندی از بین روانشناسان، جامعه شناسان و غیره و نیز همینطور مدیر یا کارشناسان فرهنگی و اجتماعی سازمان ها مناطق، معاونت ها و غیره ذیل کمیته آموزش شهروندی تشکیل میشوند. مدیر عامل سازمان به عنوان رئیس کمیته منصوب و کمیته آموزش شهروندی موظف است هر 6 ماه یکبار در صحن شورا حاضر و به ارائه گزارش عملکرد بپردازد و همینطور کمیته آموزش شهروندی هر 3 ماه یکبار در کمیسیون فرهنگی حاضر و گزارش عملکرد خود را ارائه می نماید. و نیز مقرر شد همه بخش های شهرداری ضمن برنامه ریزی مدون یکساله در خصوص آموزش شهروندی با کمیته آموزش شهروندی هماهنگی داشته باشند. و در پایان مقرر شد پس از ابلاغ این مصوبه حداکثر ظرف مدت 20 روز به تشکیل کمیته آموزش شهروندی اقدام نماید. در این جلسه موفق به بررسی نامه نشدیم.

امروز از ساعت 12 تا 14 بازدید مردمی داشتم. نماینده یکی از مساجد برای دریافت هدایایی برای ارائه به افراد محله به مناسبت هدیه سال نو داشتند که مقرر شد بررسی کنیم و اگر معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بسته ای آماده دارد به آنها کمک شود. چند نفر هم برای دست به کار شدن مراجعه کردند.

امروز در خصوص پیاده راه شدن بلوار ارم جلسه ای در دفتر آقای فتحیان با شرکت مشاوران ایشان برگزار شد. جناب آقای محمدیان منصور متناسب با وضعیت کنونی بلوار ارم و نوع فعالیت هایی که در این منطقه چه بصورت پیاده و چه بصورت سواره صورت میگیرد، طراحی خاصی با حفظ کاربری سواره این منطقه ارائه داد. طرح ارائه شده نه تنها کاربری سواره منطقه را حفظ میکند بلکه باعث فعالتر شدن و زنده تر شدن فضاهای موجود در این منطقه میشود. در این جلسه شهردار هم حضور داشتند و طرح مورد استقبال همه قرار گرفت.

امروز در تالار آوینی به مناسبت هفته باباطاهر و با عنوان سوته دلان الوند برنامه ای برگزار میشد که در ان شرکت کردم. در این برنامه به اهالی فرهنگ و ادب همدان ساکن در تهران هدایایی به رسم یادبود اهدا شد. با آقای جهانپور ملاقاتی داشتم و ایشان آخرین کتاب خود را با عنوان همدان پایتخت تاریخ و تمدن به من هدیه کردند و قرار شد ترتیبی اتخاذ شود تا بخشی از این مجموعه کتاب خریداری شود.

 

چهارشنبه 9 اسفند 96

امروز کمیسیون مشترک خدمات شهری و فرهنگی و اجتماعی با موضوع بررسی طرح های پیشنهادی هیات کوهنوردی در محل سالن جلسات شورا برگزار شد. مصوبات این جلسه به صورت زیر است:

 • با کلیات درخواست هیات کوهنوردی درخصوص ساخت تندیسی از چهره کوهنورد پیشکسوت همدانی مرحوم محمود اجل موافقت شد.
 • درخصوص مکان نصب تندیس اولویت اول میدان گنجنامه و البته با موافقت اداره کل میراث در نظر گرفته شد. در صورت عدم موافقت با هماهنگی سازمان سیما و منظر اقدام به انتخاب مکان شود.
 • مقرر شد دیواره سنگ نوردی در یکی از فضاهای شهری مثل پارک ترافیک، بلوار ارم، پارک ورزش شهید بهشتی و غیره طراحی شود.
 • مقرر شد بازدیدی از طرف اعضاء کمیسیون از اقلام و وسایل قدیمی هیات کوهنوردی صورت گیرد و درصورت موافقت در اجرای طرح حوزه کوهنوردی با هیات کمک شود.

امروز جلسه شهروند برگزیده با حضور نمایندگان پایگاه های بسیج و در محل تالار قرآن تشکیل شد و در این جلسه ضمن پاسخگویی به سوالات مهمانان حاضر در جلسه درخصوص جشنواره و نحوه اجرا و سیاست های آن صحبت شد.

امروز آخرین بررسی ها روی دستورالعمل شورای اجتماعی محلات در دفتر آقای محمدی مدیر عامل سازمان برگزار شد و در پایان مقرر شد برای جلسه آینده طرح کامل شده مجدداً در جلسه ارائه شود.

امروز در دفتر هیات کوهنوردی گزارش برنامه صعود زمستانی سه نفر از کوهنوردان همدانی به قلل دندان اژدها واقع در رشته کوههای البرز و در مجاورت علم کوه برگزار میشد. برای شنیدن گزارش در جلسه حاضر شدم.

 

جمعه 11 اسفند 96

امروز جمعه صعود پرسنل شهرداری به قله الوند برگزار شد. این صعود به میزبانی شهرداری منطقه 1 برگزار شد. حدود 15 نفر از پرسنل در صعود شرکت کردند که 4 نفر از آنها را خانم ها تشکیل می دادند. 4 نفر از دوستان از میدان میشان اقدام به برگشت کردند ولی بقیه که شامل یک خانم هم بود در صعودی زیبا به قله الوند شرکت کردند.

 


 


نظرات بازدیدکنندگان محترم
هیچ نظری یافت نشد
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:    
آدرس ایمیل:    
متن نظر:    
   

 

کد امنیتی:  

 

 
 
جدیدترین عناوین خبری