تاریخ درج خبر: 1396/08/13

آئین نامه شورای اجتماعی محلات به جریان افتاد

کد خبر: 1741

روزنوشت هاي اراده و اميد 3 - رضوان سلماسي - 6 آبان تا 12 آبان

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 6 آبان 1396

امروز به کارهای شخصی عقب افتاده خود رسیدگی کردم و نتوانستم به شورا بروم. جلسه بعد از ظهر هیات اجرائی حزب را نیز شرکت نکردم.

 

یکشنبه 7 آبان 1396

جلسه علنی صحن شورا: برخی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد به شرح زیر بودند:

 1. کمیسیون فنی و کمیسیون ماده 5 * با کلیات سرمایه گذاری آقای خوشنودان در پیچ زندان موافقت کرده است.
 2. درخواست مزایده واگذاری 22 دستگاه اتوبوس اسقاطی غیر قابل استفاده ارائه شد که رای آورد.
 3. آقای فتحی درخواست همکاری جهت در اختیار گذاردن زمین برای درمانگاه های بهداشت را داشتند که قرار شد بررسی شود.
 4. کمیسیون معماری و شهرسازی راهکارهایی را برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز مخصوصاً در نواحی که این امکان در آن وجود دارد به عنوان پیشنهاد ارائه دهد.
 5. درخواست اهالی کوچه عقیل 19 مبنی بر درخواست جدول کشی و زیر سازی، بازگشایی اسلام شهر به آیت الله نجفی و تملک املاک توسط شهرداری برای بازگشایی مسیر 30 متری.
 6. برای زمینی به مساحت 1200 متر در حصار اسلام شهر- که عموماً سند هم ندارند - تقاضای اعمال ماده 8 شد.
 7. برای راه اندازی پارکینگ برج سعیدیه باید بخشی از یک پلاک ملک مربوط به بهزیستی تملک شود. قرار شد شهرداری درخواست را با ارائه نامه به شورا انجام دهد.
 8. درخواست نیروی انتظامی برای تقاضای تملک زمین های معارض با زمین 15 هکتاری آنها توسط شهرداری به روز یکشنبه بعد موکول شد.

جلسه دفتر مرکز مطالعات در خصوص برگزاری جشنواره شهروند برگزیده در تالار قران برگزار شد. این جشنواره مصوبه شورای چهارم را داشته است و مقرر شد کارهای زیر انجام پذیرد:

 1. ایجاد کمیته  علمی که از اساتید دانشگاه تشکیل میگردد و شاخصه های شهروند نمونه در حوزه های مختلف را تعیین میکند.
 2. کمیته اجرایی که خود شامل کار گروه های مختلف تبلیغات، رسانه و غیره است.
 3. دبیرخانه در مرکز قرار میگیرد.
 4. کار اجرا به عهده معاونت فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.
 5. اهداف جشنواره شناسایی افراد برگزیده در حوزه های مختلف، شناساندن آنها به شهر، الگوسازی و تشویق آنها برای سایرین است

در ادامه جلسه صحن نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه های استان حضور پیدا کرده و مطالبات خود را اعلام کردند که برخی از مطالبات آنها به شرح زیر بود:

 1. شفافیت حقوق و مزایای اعضای شورا
 2. اعلام رای افراد به صورت مشخص در مصوبات
 3. داشتن دسترسی آزاد و آنلاین به نقشه های جامع و تفصیلی شهر همدان و اطلاعات و قراردادهای شهرداری ( برای مبالغ بالای 100 میلیون تومان ) و ارائه آنها در روزنامه های کثیر النتشار
 4. ارائه روز شمار پروژه های در حال اجرا
 5. استفاده از آراء و مشاركت مردم
 6. استفاده از ابزار و لوازم ايراني در شهر
 7. توسعه گردشگري و فضاي سبز
 8. انتقال فاضلاب رو باز علي آباد
 9. تشكيل كار گروهي براي حضور يك عضو دانشجو در كميسيون ها در غالب شفافيت جنبش دانشجويي
 10. خلق روند ارتباط جنبش دانشجويي و شوراي شهر

 

دوشنبه 8 آبان 1396

امروز برای بعضی از پیگیری ها تهران بودم

 

سه شنبه 9 آبان 1396

كميسيون فرهنگي اجتماعي ساعت 10 كار خود را شروع كرد و به بررسي نامه هاي رسيده پرداخت. آيين نامه شوراي اجتماعي محلات به اعضاء ارائه شد و قرار شد آن را مطالعه كنند. قرار شد مصوبه بازديد از شوراي اجتماعي محلات مشهد به جريان بيفتد و قرار شد مدير فرهنگي برنامه خود را براي استفاده از فرهنگسرا و نحوه اداره آن بيان كند. نامه هاي مالي به شهرداري ارسال شد تا با يك درخواست به كميسيون باز گردد. با توجه به تبديل شدن معاونت فرهنگي اجتماعي به سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي قرار شد از شهردار درخواست گردد مدير عامل ايشان باشد و يا معاونت را حفظ نمايد. اين موضوع به دليل اهميت ويژه اين حوزه در شهر و شهرداري است.

ديدارهای مردمي:

 • امروز با يكي از اعضاي سابق رصد خانه ** ملاقاتي داشتم و قرار شد پيشنهادات خود را به صورت مكتوب ارائه دهد.
 • قرار شد از یک مكان ورزشي در محله توانمند سازي همدان بازديد بعمل آيد.
 • اهالي اطراف پمپ بنزين پايين چهار راه پژوهش (زيرگذر) از مزاحمت اين مجموعه براي اهالي شكايت داشتند و از سالهاي پيش درخواست خود را براي جابه جايي اين مجموعه ارائه داده بودند كه تاكنون به نتيجه نرسيده بودند. از معضلات اصلي اهالي وجود بنزين در چاه هاي آب خانه هاي اطراف، هواي آلوده به علت استنشاق بوي بنزين و ذرات آن، نزديك بودن منازل مسكوني به اين پمپ بنزين (كه حداقل بايد 50 متر از منازل مسكوني فاصله داشته باشد) به علت احتمال ايجاد حريق مخصوصاً كه آب چاه هاي خانه هاي اطراف بعد از تخليه به سيستم فاضلاب ريخته ميشود، كه به علت وجود بنزين احتمال حريق را افزايش ميدهد بود. قرار شد درخواست خود را كه به شورا هم ارائه شده پيگيري و ما نيز براي حل مشكل از تمام توان خود استفاده كنيم.

جلسه علنی صحن شورا: نامه هايي كه مورد بررسي قرار گرفت:

 1. درخواست تملك ملك آقاي خليليان كه به علت ساخت و ساز ملك خانم كاظمي كه باعث مشرفيت بر اين ملك بوده توسط شهرداري ارائه شد. قرار شد در جلسه بعد و با ارائه توضيحات و كار كارشناسي كامل، راي گيري شود.
 2. درخواست مالكي كه تقاضاي تغيير كاربري از مسكوني به ورزشي داده شده بود به شهرداري ارجاع گرديد كه در صورت اعلام نياز از طرف اداره كل تربيت بدني و شهرداري تغيير كاربري انجام شود.
 3. پيشنهاد تبديل قسمتي از ملك خانم بردياباف كه در طي 30 سال در كاربري فضاي سبز است براي تجاري شدن به شهرداري ارجاع شد (پيشنهاد شده بود 400 متر كاربري فضاي سبز آن حفظ شود).
 4. پيشنهاد شد براي نامه هاي شخصي، گردش كار مناسب گرفته شود و ابتدا كميسيون روي آنها نظر بدهد و در صورت نياز به شهرداري ارجاع گردد.

در ادامه جلسه جناب آقاي گازراني به همراه هيات رئيسه اتاق اصناف در صحن شورا حضور يافتند و موارد زير ارائه شد:

 1. حل مشكل دستفروش ها و انتقال آنها به مكاني مناسب (مخصوصاً در پياده راه بوعلي).
 2. ايجاد راه دسترسي براي آهن فروشان كه قول آن قبلاً داده شده بود.
 3. استفاده از نماينده اصناف در اتاق فكر شورا.
 4. اعلام شد 2560 واحد صنفي در 14 اتحاديه اعلام آمادگي براي رفتن به شهرك هاي صنعتي را داشته اند اما متولي كار در شهرداري مشخص نيست.
 5. درخواست گرديد حق كسب و پيشه براي دكه هاي مطبوعاتي كه در حال حاصر در سطح شهر مستقر هستند براي ساماندهي آنها در نظر گرفته شود.
 6. اعلام شد صنف ميوه فروشان هم به دليل فروش ميوه توسط وانت بارها دچار مشكل شده اند.

 

چهارشنبه 10 آبان 1396

جلسه كميسيون خدمات شهري و حمل و نقل و ترافيك و محيط زيست و سلامت: در اين جلسه عملكرد اداره كنترل و نظارت در خصوص ساماندهي دستفروشان مخصوصاً در پياده راه بوعلي و همينطور وانت بارها مورد بررسي قرار گرفت. و آقاي علي ضمير نيز اقدامات خود را در خصوص فضاي سبز همدان كه مشخصاً در خصوص استفاده از درختان و گلهاي متناسب با فضاي شهري و اقليمي همدان بود ارائه نمودند.

آقاي اسدي بيان كرد در رابطه با دستفروش ها با مالكين گاراژ حكمتي صحبت شده و به آنها پيشنهاد شده با نظارت شهرداري و گرفتن اجاره از دستفروش ها توسط مالك اين ملك براي دستفروشان در نظر گرفته شود. ضمناً پيشنهاد شد در صورت امكان مسائل مربوط به نيروي انساني برون سپاري گردد. نماينده اصناف خيابان بوعلي هم در جلسه حضور داشتند و بيان كردند بيشتر دستفروشان پياده راه همداني نيستند و از اروميه آمده اند و قرار بود قبلاً سوء پيشينه آنها بررسي شود كه انجام نشده و اعلام كردند اگر اين مجموعه ساماندهي نشوند از اوايل اسفند مغازه داران اين خيابان اعتراض خود را علني خواهند كرد.

كميسيون نظارت حقوقي و اداري: اين جلسه در خصوص آزمون استخدامي شهرداري، تبديل وضعيت نيروهاي شهرداري، نيروهاي شركتي، مشاغل سخت و زيان آور و مسائل پرسنل سازمان آتش نشاني برگزار گرديد.

امروز آقاي امين خوشبخت از فعالين فرهنگي طرحي را براي اجراي جشنواره پاييز با استفاده از شاخ و برگ درختان هرس شده در اين فصل را به همراه داشتند. با توجه به نظر مساعد آقاي علي ضمير مدير عامل سازمان سيما و منظر قرار شد ايشان طرح خود را مكتوب و به معاونت فرهنگي اجتماعي ارائه دهند.

 

پنجشنبه 11 آبان 1396

امروز با تيم دختران دانشگاه صنعتي همدان پياده رويي را تا منطقه خانه ييلاقي ها از مسير روستاي دره مراد بيگ داشتيم.

امروز از مكان يكي از خيرين شهر همدان در ابتداي محله خضريان ديداري داشتم. اين مجموعه تصميم به آموزش و توانمندسازي افراد نيازمند و ايجاد بازارچه هاي فروش براي آنها را در كنار كمك مالي به نيازمندان داشتند. ضمن ارائه چندين پيشنهاد به آنها قرار شد در اينده با اين مجموعه در حد امكان كمك و همكاري كنيم. مثلاً در تهيه مكان آقاي علي فتحي به اين مجموعه كمك كرده بودند.

با جناب دكتر مومن از اساتيد فرهنگي همدان ديداري داشتم. ايشان از سال هاي قبل با معاونت فرهنگي اجتماعي شورا همكاري مستمر داشتند و قرار شد با همكاري ايشان دو طرح را كه قبلاً پيشنهاد شده بود را براي تصويب و اجرا پيگيري نماييم.

 1. طرح ايجاد فردوس فرهيختگان ( كميسيوني از فرهيختگان همدان ميتوانند بر روند كار پروژه نظارت نمايند).
 2. طرح ساخت و نصب تنديس بزرگان و مشاهير ايران در ميدان آرامگاه و پياده راه بوعلي.

 

پانویس:

* کمیسیون ماده 5: بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری و تغییرات انها در هر استان در کمسیونی (با عنوان کمیسیون ماده 5) به ریاست استاندار و یا در غیاب وی معاون عمرانی ایشان و عضویت: اداره کل راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهردار شهر مربوطه، سازمان جهاد کشاورزی، و اعضاء بدون حق رای اعم از نماینده مهندس مشاور تهیه کننده طرح، رئیس شورای شهر مربوطه، سازمان محیط زیست، نظام مهندسی استان، شرکت آب و فاضلاب، دفتر فنی استانداری و سایرین بر حسب نیاز انجام می گیرد.

** رصدخانه ابن صلاح همدانی یا مرکز اخترشناسی ابن صلاح همدانی: بر فراز تپهٔ حاج عنایت در شمال شرقی همدان قرار دارد. این رصدخانه توسط شهرداری همدان در سال ۱۳۸۲ شمسی راه‌اندازی و توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان اداره می‌شود. در آرشیو شهرداری بنای مذکور در حدود ۶۸۶ مترمربع زیر بنا دارد که با در نظر گرفتن سایر قسمت‌های جانبی تا ۸۰۰ مترمربع می‌رسد. سینه‌کشی‌های تپه بطور کامل خیابان‌کشی و جدول‌بندی است و از فضای سبزی چند هکتاری به نام بوستان تپه حاج عنایت پوشیده شده‌است. مرکز در حال حاضر مجهز به دو گنبد آسمان‌نما با تجهیزات کامل الکترونیکی پیشرفته است. گنبدها با قطر بیرونی ۶ متر و قطر داخلی ۴ و نیم متر دارای دو تلسکوپ ثابت و گردان است.