تاریخ درج خبر: 1396/09/05

عباس صوفی شهردار همدان شد

کد خبر: 1751

روزنوشت های اراده و امید 5 - رضوان سلماسی - 20 آبان تا 26 آیان

 

با عرض سلام خدمت شهروندان و همراهان گرامي

 

از چند هفته پیش تصمیم گرفتم كه يادداشت هاي روزانه در خصوص برنامه هاي جلسات و دیدارهای خودم در شوراي اسلامي شهر همدان را در اختيار شما عزيزان قرار دهم. از همراهي شما عزيزان بسيار سپاسگذار خواهم بود و منتظر بازخوردهای شما خواهم بود.

 

شنبه 20 آبان 1396

جلسه فوق العاده کمیسیون معماری و شهرسازی: این جلسه پیرامون دو موضوع برگزار گردید:

موضوع اول در خصوص استفاده از پهباد ساخت دانشجویان و دانشگاهیان تهران در خصوص برداشت نقشه های وضع موجود منطقه خضر همدان بود.  تعدادی از دانشجویان همدانی به همراه اساتید خود پهبادی را برای گرفتن عکس از فضاهای مختلف شهری آماده کرده بودند که به عنوان پایلوت برای معرفی عملکرد آن نقشه هوایی منطقه خضر همدان عکس برداری شده بود. این عکس برداری از لحاظ کیفیت کار با نقشه های گوگل مپ برابری و حتی بهتر از آن تصاویر را نشان می داد. در این روش نقشه های منطقه قابل رویت به صورت سه بعدی بوده و مدت زمان عکس برداری از منطقه بسیار کم بود. این وسیله میتواند برای شناسایی محل هایی که در آنها ساخت و ساز غیر مجاز صورت گرفته مورد استفاده قرار گیرد و به وسیله آن مناطق مزبور شناسایی شوند.

موضوع دوم مربوط به اقدام ناحیه 2 از منطقه 4 شهرداری همدان بود که برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز شهرک ولیعصر را به صورت پایلوت انتخاب و با استفاده از سیستم RTK * محدوده و حریم گچ کاری و علامت گذاری شده بود. و به این وسیله میزان ساخت و ساز در محدوده و حریم منطقه مشخص شده بود.

 

یکشنبه 21 آبان 1396

صحن شورا: در این جلسه چند نامه مورد بررسی قرار گرفت:

 • در خصوص قرارداد برج جهان نما که نیمه تمام ماند.
 • پروژه پارکینگ آقاجانی بیگ.
 • بررسی شیوه نامه دریافت عوارض سرمایه گذاری که قرار شد اعضاء شیوه نامه را مطالعه نمایند.
 • معرفی چهار بسته سرمایه گذاری در سطح شهر برای جذب سرمایه گذار.
 • ساخت و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی
 • ساخت فروشگاه های محلی در سطح شهر
 • احداث زمین چمن مصنوعی
 • نصب جایگاه های سریع النصب بنزین در سطح شهر

یکی دیگر از موارد مورد بحث در مورد ملکی واقع در بلوار بعثت و تقریباً روبروی خیابان هنرستان بود که ضمن اینکه در طرح قرار گرفته است آپارتمانی که در پشت این ملک ساخته شده است بدلیل عدم رعایت اکاپه دارای اشراف به ملک است و پیشنهاد تملک قسمت مسکونی ملک توسط شهرداری بود که مورد مواققت قرار نگرفت و قرار شد در دو پرونده جداگانه، تملک ملک مذکور و برخورد با مالک مختلف به دلیل عدم رعایت اکاپه دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه جلسه به دلیل حضور خبرنگاران در صحن شورا در خصوص تعیین تکلیف وضعیت شهردار قسمتی از جلسه به این موضوع پرداخته شد. در این جلسه اعلام شد که شهردار منتخب آقای مرادی روز دوشنبه در صحن حضور پیدا خواهند کرد و وضعیت خود را تعیین تکلیف می کنند. در خصوص وضعیت دکتر محمدی که سوال شد آیا در صورت انصراف دکتر مرادی ایشان شهردار میشوند یا نه، پاسخ داده شده منفی بود و اعلام شد انتخاب دو نفر در آن زمان فقط یک تاکتیک بوده و مورد قبول سایر اعضاء قرار نگرفته و در نهایت بیان شد این تصمیم از طرف دکتر مولوی و آقای گردان گرفته شده بود. من در فرصت زمانی مربوط به خودم اعلام کردم که این یک مطالبه از طرف من است که چرا در این رابطه که انتخاب نفر دوم غیر رسمی است با من گفتگویی نشده بود. ضمن اینکه من در جلسه قبل از  انتخاب شهردار در زمان حضور در صحن، به برخی دوستان اعلام کرده بودم که با انتخاب دو گزینه مخالفم و آن را در صحن شورا نیز اعلام کرده بودم. بنابراین بیان کردم از نظر من انتخاب نفر دوم به عنوان شهردار با توجه به اعلام موضوع در جلسه انتخابات قاعدتاً رسمی بوده و به همین دلیل من با روزنامه جام جم و همشهری در این خصوص مصاحبه کردم و در حقیقت علی رغم اینکه برخی از همکاران اعلام کرده بودند که این مصاحبه نظر شخصی من بوده است ولی من همچنان بر این عقیده هستم که اگر دوستان شورا به هر دلیلی با انتخاب نفر دوم موافق نبوده اند قاعدتاً نباید تن به انتخاب میدادند و در صورت پذیرش این روند از انتخاب، باید به آنچه عمل کرده اند پایبند باشند که متاسفانه هیچکدام از اعضاء به این مهم پایبند نبودند. ضمن اینکه دوست و همکار رسانه فرین نیوز  بر این باور بودند که در رابطه با مصاحبه فقط سخنگوی شورا بایستی مصاحبه نماید و اعضایی مانند من حق مصاحبه ندارند غافل از اینکه هر دو با توجه به جایگاه حقیقی و حقوقی خود مجاز به انجام مصاحبه بوده و منعی در این راستا وجود ندارد و در صورت وجود منع قانونی نه تنها ایشان بلکه سایر اصحاب رسانه موظف باید باشند که فقط سخنگو مصاحبه نماید که حتی از طرف ایشان این مورد هم صورت نپذیرفته و ایشان سعی در مصاحبه با سایر اعضاء در موارد مختلف داشته اند، از طرفی شفافیت و پاسخگویی ما را ملزم میکند که اتفاقات را آنطور که رقم خورده اند بیان کنیم نه آنطور که علاقمند هستیم.

دیدار با آقای درگاهی دبیر کمیسیون خدمات شهری:  در این جلسه دکتر درگاهی اعلام آمادگی خود را برای کمک و همراهی در مباحث فرهنگی و اجتماعی کمیسیون و سیاستگذاری های آن اعلام کرده و قرار شد در موارد خاص کمیسیون های مشترک برگزار شود.

دیدار با آقای کهن شریفی از اعضاء سابق شهرداری همدان: ایشان که در حال حاضر در تهران به سر میبرند، در رشته تربیت بدنی تحصیلات خود را ادامه داده و ضمناً در بحث رسانه و خبر نیز فعالیت خوبی را در همدان داشتند و اعلام آمادگی همکاری در هر دو زمینه را با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی داشتند.

کمیسیون ماده 7: عموماً در روز یکشنبه هر هفته بجز ایام تعطیل کمیسیون ماده 7 برای بازدید و پاسخگویی به درخواست های قطع درختان تشکیل میشود و عموماً فقط در مورد درخت صنوبر در صورتیکه خشک شده و احتمال خطر سقوط داشته باشد و یا اینکه به سن بهره برداری رسیده باشد اجازه قطع درختان آن هم به تعداد مشخص و انگشت شمار داده میشود و در غیر اینصورت در اکثر موارد فقط با هرس شاخ و برگ و یا هرس ریشه مواققت میگردد.

جلسه با آقای علی ضمیر مدیر عامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری: جلسه ای در دفتر حاما داشتیم و در رابطه با موارد زیر بحث و گفتگو کردیم:

 • در خصوص الحاق باغ آقای زرین مدرقه به پارک بانوان با توجه به اینکه فرایند تملک آن صورت پذیرفته.
 • برگزاری جشنواره پاییزی ساخت المان هایی با شاخ و برگ درختان هرس شده که توسط آقای امین خوشبخت طرح اولیه آن اعلام شده بود.
 • ایجاد پارک های موضوعی و به صورت اخص پارک مشاهیر، بوستان کتاب و بوستان شطرنج.

که قرار شد ایشان در خصوص هر سه مورد طرح و برنامه های اجرایی خود را آماده و در صورت ایجاد زیر ساخت های مناسب کار اجرایی آنها صورت پذیرد. (البته طرح بوستان مشاهیر قبلاً مطرح و تا حدودی جلو رفته ولی محقق نشده است.) ضمناً قرار شد بازدیدی از باغ زرین مدرقه در معیت جناب آقای خرم شهردار منطقه 2 و آقای توتونی صورت پذیرد.

 

دوشنبه 22 آبان 1396

جلسه در خصوص هفته کتاب: که در فرمانداری همدان با مدیر کل امور کتابخانه های استان و کارشناسان ادارات و سازمان ها و ارگان های ذیربط شرکت کردم. من بعنوان جایگزین آقای کاووسی که رئیس شورای شهرستان همدان است در جلسه شرکت کردم. در این جلسه تقسیم وظایف برای ادارات و سازمان ها صورت پذیرفت و قرار شد معاونت فرهنگی و اجتماعی مسئولیت نصب بنر را به عهده بگیرد، ضمناً قرار شد جلسه ای مشترک با مدیرکل امور کتابخانه ها سرکار خانم دکتر زارعی در خصوص موارد زیر در آینده صورت پذیرد:

 • ایجاد بوستان کتاب
 • نصب تابلوهای معرفی کتابخانه های سطح شهر
 • تصمیم گیری در خصوص وضعیت کتابخانه های تالار قران و فرهنگسرای ولایت
 • و در نهایت قرار شد وضعیت نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری مشخص شود.
 • از اعضاء خواسته شد در طول هفته کتاب از کتابخانه ها بازدید بعمل آید.

جلسه فوق العاده صحن شورا: امروز قرار بود آقای دکتر مرادی شهردار منتخب در صحن شورا حاضر شده و وضعیت خود را تعیین تکلیف نماید. که البته حضور هم پیدا کردند و ضمن عذرخواهی از همه شهروندان همدانی اعلام کردند که به دلیل بیماری همسرشان قادر به حضور در همدان نیستند و به صورت رسمی اعلام انصراف کردند. ضمناً به سوالات اصحاب رسانه و برخی از اعضای شورا نیز پاسخ دادند. در خصوص انصراف ایشان شایعات متفاوتی جدا از بحث بیماری در سطح شهر اعلام شده، مثل عدم احراز صلاحیت توسط مراجع دیربط و پیشنهاد اعلام انصراف به ایشان در این خصوص، پیشنهاد یک پست جدید و مهم در شهرداری تهران و ایجاد فضا برای عدم حضور ایشان در همدان نیز مطرح شده بود که به طور کلی در هاله ای از ابهام باقی ماند. در پایان مهمترین درخواست اکثریت اصحاب رسانه توجه به مدیر بومی در انتخاب آینده شهردار و نیز سرعت عمل در انتخاب بود.

بنده علاقمند بودم که وضعیت دکتر محمدی در صحن شورا ابتدا تعیین تکلیف شود و سپس برای انتخاب بعدی اقدام کنیم. چون بی توجهی به روند انجام شده در انتخابات قبلی در حقیقت بی احترامی به نفر دوم منتخب شهرداری همدان و به نوعی بی انصافی و بداخلاقی از طرف شورا محسوب می شد. بنابراین جلسه با آقای کاووسی در این زمینه گذاشتم ولی به دلیل اینکه دکتر محمدی به صورت رسمی انصراف خود را از شهرداری همدان اعلام کرده بودند دنبال کردن این جریان را بی مورد تصور کردم.

کمیسیون سرمایه گذاری: در این کمیسیون دو موضوع مورد بحث قرار گرفت:

 1. عوارض پروژه های مختلف سطح شهر که اعلام شد مبلغ عوارض در پروژه های با تراکم کم در شهر همدان منطقی است ولی بر اساس دفترچه عوارض همدان مبلغ این عوارض بسیار زیاد میشود و به همین دلیل عوارض پردیس سینمایی مبلغ 18 میلیارد اعلام شده که برای سرمایه گذران توجیه اقتصادی ندارد و برای همین تقاضای تخفیف دارند. در ادامه سیاست های تشویقی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری شهرداری تبریز در اختیار اعضاء قرار گرفت.
 2. در بخش دوم شرکت فراشیب سینا تولید کننده یخ خشک توسط Co2 به ارائه عملکرد خود پرداخت و درخواست پشتیبانی و یا مشارکت شهرداری را در زمینه تولید یخ خشک داشتند که قرار شد موضوع بررسی گردد.

جلسه کمیته مدیریت شهری حزب: در این جلسه دو مهمان جدید داشتیم جناب آقای آرمان و جناب آقای پیروز.جناب آقای پیروز سه دوره عضو شورایاری های تهران در یکی از محلات آن بوده و چند ماهی هست که در همدان به سر می برند. در این جلسه آقای پیروز در خصوص شورایاری های تهران و موارد ضعف و قدرت آن پرداخت و مقایسه ای توسط اعضاء نسبت به فرایند کار شورایاری ها و شوراهای اجتماعی محلات صورت پذیرفت.

 

سه شنبه 23 آبان 1396

صبح ساعت 7 با آقایان علی ضمیر، خرم و توتونی و برخی از کارشناسان منطقه 2 شهرداری بازدیدی از باغ زرین مدرقه داشتیم. با توجه به مشرف بودن آن از یک طرف امکان الحاق آن به پارک بانوان ضعیف به نظر میرسید مگر اینکه برای موضوع اشراف برنامه ای اندیشیده شود. در خصوص باغ گیاهان دارویی، باغ گلها و یا ایجاد فضای تفریحی برای پرسنل شهرداری هم صحبت هایی مطرح بود که قرار شد روی تمام موضوعات مطالعه انجام شود.

جلسه فوق العاده اعضا: این جلسه به صورت فوق العاده و در صبح انجام شد و برنامه آن انجام ساز و کار جدید انتخاب شهردار بود. دوستان اکثراً متمایل به انتخاب 3 نفر از آخرین نفرات انتخابات قبلی که یک بار حذف شده بودند مثل آقای صوفی، درویشی و مجیدی و دو نفر از بین 40 نفر قبلی یعنی آقایان الوندی و میرزایی بودند و نسبت به اضافه کردن آقای یوسفی نوید بی تمایل بودند. من به چند دلیل با روش فوق مخالف بودم. اولاً اینکه با برگشت به عقب موافق نبودم، دوم اینکه به نظر میرسید که آقای یوسفی نوید که تا آخرین لحظه در لیست انتخاب شهردار بوده قاعدتاً بایستی در لیست نهایی هم باشد و این از نظر من مورد قبول نبود و دو نفر لیست 40 نفره به دلیل عدم ارائه برنامه و انتخاب اولیه مورد انتخاب نبودند. بنابراین پیشنهاد من اضافه کردن نفرات جدید حتی از بدنه شهرداری و سایر مدیران بود که مورد قبول اعضاء واقع نشد.

دیدارهای مردمی: امروز با نمایندگان انجمن کوتاه قامتان ** که زیر نظر انجمن تهران فعالیت دارد،  هیات امنای امام زاده یحیی که تقاضای بازدید و کمک در راستای بازسازی امام زاده را داشتند و آقای صادقی از اعضای سمن های جوانان و دبیر شورای شهرستان همدان دیدار داشتم.

جلسه صحن شورا:

در این جلسه سه گروه مهمان متفاوت در صحن شورا حاضر شدند:

 1. گروه اول مجمع خیرین سلامت، آقای دکتر صبا به همراه همکاران. با توجه به اینکه اقدام به تاسیس خوابگاه خیر ساخت برای دانشجویان ارشد متاهل نیازمند به خوابگاه کرده بودند درخواست هایی را نیز مطرح کردند. از جمله:
 • صدور پروانه رایگان برای احداث ساختمان ها مخصوصاً مرکز جامع سرطان
 • ایجاد پارک بدون دخانیات در قالب تفاهم نامه
 • نامگذاری میدانی به نام خیرین سلامت
 • ایجاد دهکده سلامت به صورت پایلوت.
 1. گروه دوم چهار تن از اعضای سابق معتمدین محلات در صحن حاضر شده و تقاضاهای خود را بیان کردند که برخی از آنها به شرح ذیل است:
 • ایجاد مجدد شورایاریها در محلات
 • ایجاد فرهنگسرای دره مرادبیگ
 • تشکیل شورای عمومی فرهنگی با حضور افراد مورد وثوق در محلات
 1. گروه سوم جمعیت توان یابان همدان به مدیریت آقای نوروزی در صحن حضور یافتند. این مجموعه ضمن معرفی فعالیت های خود درخواست هایی را نیز به شرح ذیل داشتند:
 • استفاده رایگان از استخر و سالن بدنسازی و کمک مالی در اعزام به مسابقات به همراه البسه ورزشی.
 • دعوت از گروه سرود ناشنوایان مجموعه که بدون حضور رهبر به همخوانی سرود می پردازند در جشن های مختلف ( این گروه سرود به نام نوای دستان شناخته میشود).
 • دادن سالن جهت انجام تمرینات سرود گروه ناشنوایان.
 • برگزاری یک برنامه فشرده در هفته معلولین ( 12 آذر روز جهانی معلولین است) با همکاری شهرداری، بنیاد شهید و بهزیستی.

در پایان برنامه نیز این موارد بررسی شد:

 • درخواست انجام شبکه فاضلاب مناطق توانمندسازی همدان تا پایان سال 97 توسط اداره آب و فاضلاب.
 • اصلاح بودجه برای اسفالت منطقه 1 و لکه گیری آن و نیز پارکینگ آقاجانی بیگ.
 • ارائه نامه درخواست زمین برای مدیریت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در منطقه غرب کشور به مرکزیت همدان که تبدیل به مجتمع تاریخ پژوهی و موزه اسناد غرب کشور و بانک کتب خطی و نادر استان میشود. این پروژه به کمیسیون شهرسازی ارجاع شد.

 

چهارشنبه 24 آبان 1396

کارگروه فرهنگی شهرستان همدان: این جلسه به میزبانی فرمانداری و در محل فرمانداری همدان تشکیل شد. از شهرداری آقای وجدی و من به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا شرکت داشتم. در این جلسه معاون سیاسی فرمانداری، آقای حیدری رئیس سازمان تبلیغات شهرستان همدان و نماینده دستگاه ها حضور داشتند. دستور کار جلسه دو مورد زیر بود: شورای فرهنگی اجتماعی محلات و طرح سلامت اجتماعی که در محلات انجام میشود. در نهایت قرار شد در رابطه با تعامل با سازمان تبلیغات، مخصوصاً در رابطه با شورای فرهنگی و اجتماعی محلات که مصوبه سازمان تبلیغات را دارد جلسه ای مشترک با شورای شهر داشته باشند.

جلسه فراکسیون در خصوص هماهنگی برای انتخاب شهردار:

در این جلسه من هیچ نظری در خصوص کاندیداها اعلام و ارائه نکرده و گفتم نظر من همان است که قبلاً گفتم. دوستان بعد از تبادل نظرهای مختلف در نهایت تصمیم گرفتند رای خود را به آقای صوفی بدهند. البته خانم روان بخش اعلام کردند که با نمایندگان احزابی که نماینده در فراکسیون ندارند صحبت کرده و اکثراً رای دادن به آقای صوفی را مورد تایید قرار دادند. ضمناً با آقای حیدریان هم صحبت شد و ایشان فقط بیان کردند که پاسخگویی به فضای بیرون احتمالاً سخت خواهد بود و نظر دیگری ندادند. قرار شد نیم ساعت قبل از صحن شورا دوباره یکدیگر را ببینیم.

جلسه انتخاب شهردار صحن شورا

در این جلسه آقای عسگریان موافق اینکه دوباره به عقب برگشت کنیم نبود و پیشنهاد میداد دنبال گزینه جدید باشیم که البته یک نفر را هم معرفی کرد که نام ایشان را به خاطر ندارم. بنابراین تعداد کاندیداها به 6 نفر رسید. من در کل جلسه در خصوص موارد مختلف گفتم که نظری ندارم. رای گیری شد که از بین کاندیداها در یک مرحله رای گیری شود یا دو نفر انتخاب شوند و در مرحله دوم رای گیری مجدد باشد. که رای گیری به انتخاب یک نفر آراء بیشتری داشت و البته من رای سفید یا بی نظر دادم. آقای قره باغی نسبت به این روش اعتراض کرد و گفت در رای گیری شرکت نخواهد کرد و صحن شورا را ترک کرد و به دنبال آن آقای عسگریان برای بازگرداندن ایشان رفت. این مدت حدوداً تا ساعت 30/9 شب طول کشید و متاسفانه برنامه سفر من را -که بایستی برای برگزاری یک دوره کلاس به تبریز می رفتم- تحت الشعاع قرار داد. در این فاصله آمدن ایشان چون 9 نفر عضو هنوز در صحن شورا بوده و دارای اکثریت بودند تصمیم به رای گیری برای یک نفر شد که من دوباره رای سفید داشتم ولی به دلیل اینکه اعلام شد دو نفر عضو دیگر به شورا خواهند آمد منتظر شدیم و با آمدن ایشان رای گیری در دو مرحله اتفاق افتاد. در مرحله اول از انتخاب دو نفر مجدداً رای سفید داشتم ولی در انتخاب نهایی برای همراهی با فراکسیون من نیز به گزینه فراکسیون یعنی آقای صوفی رای دادم که البته با یک رای سفید دیگر ایشان با 10 رای موافق و یک رای سفید به عنوان شهردار همدان معرفی شدند.

 

پنجشنبه 25 آبان و جمعه 26 آبان 1396

این دو روز من بعنوان مدرس کلاس مبانی جستجوی کوهستان در تبریز بودم.

 

پانویس:

* سیستم RTK: در اواسط دهه 90 سازندگان GPS روش كينماتيك آني (RTK) را ارائه نمودند كه با استفاده از آن مي توان به صورت آني به دقتهاي مورد نظر در نقشه برداري دست يافت. در این روش کاربر برای تعیین موقعیت به طور معمول نياز به يك ايستگاه مرجع در فاصله حداکثر 10 كيلومتري دارد تا بتواند به دقت سانتيمتري در تعيين موقعيت دست يابد.از موارد استفاده از این روش میتوان به تعیین موقعیت با دقت بالا جهت سیستم های ناوبری ، راهنمایی ماشین های اتوماتیک ، هواپیماهای بدون سرنشین، عملیات دریایی مانند لایروبی و بروزرسانی نقشه های بزرگ مقیاس اشاره کرد.

** انجمن کوتاه قامتان: این انجمن اهداف زیر را دنبال میکند: گسترش روحیه تعاون، همکاری، همفکری بین کوچولوهای کشور/شناسایی توانمندی ها، نیازها و بکارگیری آن در جهت بهبود وضعیت علمی، فرهنگی، معیشتی، این قشر از جامعه /برقراری ارتباط متقابل بین این گروه از جامعه در داخل و خارج کشور. ریاست هیئت مدیره کشوری این انجمن بر عهده خانم محبوبه ابراهیم خانی است.