تاریخ درج خبر: 1396/09/05

آیا سیتی سنتر اصفهان الگوی مناسبی برای همدان است؟

کد خبر: 1754

روزنوشت هاي اراده و اميد 6 - رضوان سلماسي - 27 آبان تا 4 آذر

 

چهارشنبه 1 آذر 96

جلسه با آقای علی ضمیر و توتونی و خانم فیضی منش و همچنین آقای امین خوشبخت در خصوص برگزاری جشنواره ساخت المان های مختلف با استفاده از شاخ و برگ هرس شده درختان: این جلسه در دفتر آقای علی ضمیر واقع در ساختمان معاونت خدمات شهری شهرداری برگزار گردید. موضوع جلسه در خصوص برگزاری جشنواره ای بود که طرح آن توسط آقای امین خوشبخت از هنرمندان همدانی ارائه شده بود. آقای خوشبخت پیگیر برگزاری جشنواره ای بود که در آن با ایجاد یک فضای شاد و با نشاط خانواده ها را برای ساخت المان های چوبی دعوت نماید. در این جلسه مقرر گردید نماینده ای از سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری و نماینده ای از معاونت فرهنگی و اجتماعی به همراه جناب آقای خوشبخت طرح را بررسی و در صورت امکان شرایط اجرای آن را فراهم کرده و نتیجه را با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ارائه نمایند.

به همراه آقای نعمت الله اخضری از پیشکسوتان کوهنوردی استان و کشور بازدیدی از منطقه زمین های پایین دست عباس آباد داشتیم. ایشان طرح ایجاد راههای مناسب پیاده روی برای رسیدن به بالای تپه را مطرح کردند. این طرح با مدیر عامل سازمان سیما و منظر مطرح و قرار شد بازدیدی مشترک از منطقه مذکور صورت پذیرد.

جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی و اجتماعی: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی با محوریت دو موضوع شورای اجتماعی محلات و پیوست نگاری فرهنگی و اجتماعی * پروژه های جلسه فوق العاده ای را در روز چهارشنبه عصر برگزار کرد. در این جلسه کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی و مدیران اجتماعی مناطق هم حضور داشتند. مهمانان ویژه این کمیسیون اعضای شورای دبستان پسرانه رشد بودند که درخواست حضور در کمیسیون را داشتند. این مجموعه به همراه معاون محترم دبستان در جلسه حاضر شدند و در پایان عکس یادگاری با اعضای کمیسیون فرهنگی و شورای دبستان رشد گرفته شد.

و اما در خصوص موضوع مطرح شده قرار شد به نکات ذیل توجه گردد:

 • طرح شورای اجتماعی محلات در صحن شورا مطرح و مصوبه اجرا بگیرد.
 • با توجه به مصوبه بازدید از شورای اجتماعی شهر مشهد در صحن شورا در خصوص تعداد نفرات جهت شرکت در بازدید تصمیم گیری شود.
 • در این مدت اعضای کمیسیون، کارشناسان معاونت، و نیز مدیران اجتماعی مناطق طرح را خوب بررسی نمایند.
 • بعد از بازگشت از بازدید در جلسه ای نتیجه بازدید و نیز نتیجه بررسی خود را از طرح مطرح و طرح را جمع بندی نمایند.
 • طرح را در چند منطقه از شهر به صورت پایلوت برگزار نمایند.
 • در رابطه با محله های پایلوت پیشنهاد شد در تمامی بافت های مختلف شهری یک منطقه به عنوان پایلوت انتخاب شود به عنوان مثال از بافت های محلی و سنتی، از بافت های برخوردار، از بافت های کم برخوردار و ساکنین شهرک ها.

در رابطه با پیوست نگاری فرهنگی موارد زیر مطرح شد:

 • مصوبه اجرای پروژه ها منوط به داشتن پیوست نگاری و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی باشد.
 • متولی تایید و نظارت بر پیوست نگاری و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی باشد و به این منظور دفتری در معاونت برای این کار تشکیل گردد و کمیته ای تخصصی در این دفتر حضور داشته باشد.
 • اعضای کمیته فوق متشکل از نمایندگان معاونت فرهنگی و اجتماعی، مدیران اجتماعی مناطق، معاونت خدمات شهری، و معاونت شهرسازی و معماری و معاونت عمرانی باشد.
 • با مدیریت معاونت فرهنگی و اجتماعی فرایند ارزیابی شرح وظایف این دفتر در مدت زمان مشخصی تدوین و برای تصویب به شورا ارائه شود.
 • با محوریت مرکز مطالعات دوره ای آموزشی پیوست نگاری و ارزیابی برای اعضای کمیته تخصصی مذکور برگزار و در طی برگزاری دوره ها این مجموعه
 • به صورت کارگاهی آموزش لازم را دیده و به صورت پایلوت پیوست نگاری میدان امام و پیاده راه اکباتان را انجام دهند.
 • ردیف بودجه پیوست های فرهنگی در بودجه سال 97 دیده شود و برای پیوست نگاری دو پروژه بالا مبلغی از بودجه 96 اختصاص یابد.

 

پنجشنبه 2 آذر 1396

شرکت در طرح سراسری کتاب گردی و دیدار با هنرمندان: چند وقتی است که پیشنهاد شده مسئولین و مدیران در کتابخانه ها و کتابفروشی های شهرها در پنجشنبه های آخر ماه برای ایجاد یک رابطه دوستانه و صمیمی و گپ و گفت مسئولین با مردم حضور پیدا کنند. این هفته قرار بود طرح کتاب گردی با همکاری وزارت ارشاد در شهرها برگزار گردد که من هم برای استقبال از طرح با همراهی برخی از فعالین مدنی از کتابفروشی های شهر کتاب میدان دانشگاه و شهر کتاب خیابان پاستور و کتابفروشی ایران زمین بازدیدی داشتیم.

 

جمعه 3 آذر و شنبه 4 آذر 1396

سازمان سرمایه گذاری سفری را به اصفهان برای بازدید از دو پروژه سیتی سنتر ** و آکواریوم اصفهان تدارک دیده بود. بعد از ظهر جمعه به سمت اصفهان حرکت کردیم و حدود ساعت 9 یا 10 شب به سیتی سنتر اصفهان رسیدیم. جالب اینکه در آن ساعت شب همچنان تعداد ماشین زیادی به سمت پارکینگ حرکت میکرد و مرکز خرید فعال بود بازدید کوتاهی از آنجا داشتیم. این مرکز فضای زیادی را به خود اختصاص داده بود و تقریباً در حاشیه شهر قرار داشت و بجز مراکز تجاری، فضاهای تفریحی و رستوران و غیره در آن طراحی شده بود. روز شنبه برای بازدید از آکواریوم رفتیم. شرکتی که این آکواریوم را اجرا کرده بود همدانی الاصل بودند و نماینده شرکتی ترکیه ای در ایران که در حال حاضر یک آکواریوم بزرگ برای انزلی در دست احداث داشتند. در فضای اطراف آکواریوم باغ گیاهان استوایی، پارک خزندگان و نمایشگاه حیوانات دریایی مثل نرم تنان و غیره برای بازدید طراحی شده بود. طراحی تونل آکواریوم زیبا بود. این مرکز تجاری با مشارکت شهرداری اصفهان انجام شده بود. با توجه به فضای گردشگری همدان به نظر میرسد که ایجاد این تونل آکواریوم و فضاهای اطراف آن در همدان بتواند جاذب توریست باشد ولی به نظر من میرسد جانمایی محل این فضای تفریحی و نحوه مشارکت در اجرای آن بسیار موثر است. البته یکی از فعالین گردشگری نسبت به اثر بخشی این جاذبه توریستی در همدان زیاد خوشبین نبود. در این سفر چهار نفر از اعضای شورا، دو نفر از دبیران شورا و 3 نفر از پرسنل شهرداری حضور داشتند.

 

پانویس:

* پیوست فرهنگی: مجموعه‌ای است برای شناسایی، اقدام و ارزیابی از آثار و پیامدهای فرهنگی طرح‌ها و فعالیت‌ها که پس از انجام مطالعات لازم و با استناد به مبانی نظری و اسناد بالادستی بویژه نقشه مهندسی فرهنگی کشور متناسب با مقتضیات و شرایط جامعه، ضمن معرفی داده ـ ستاده یک سیاست اجرایی، طرح یا لایحه، پروژه یا هر فعالیت مهم دیگری با فرهنگ جامعه، با ارائه راهکارهای عملی برای تقویت آثار مثبت و حذف و کاهش پیامدهای مخرب آن در فرهنگ جامعه، راهنمای مجریان فعالیت‌ها و طرح‌ها در رعایت راهبردها، اعمال الزامات و استانداردهای مربوط و راهکارها در برنامه‌ها و اقدامات عملی در اجرای آن فعالیت خواهد بود. در پیوست فرهنگی بیشتر نظر کارشناسان فرهنگی مدنظر است تا قضاوت های مردمی و شرائط فرهنگی و این پیوست مختص طرح های کلان کشور است، در حالی که در پیوست اجتماعی توسعه و توانمندسازی اجتماعات محلی و اقدامات توسعه ای مدنظر قرار می گیرد

** قلب شهر اصفهان یا سیتی سنتر اصفهان نام مجتمعی تجاری، تفریحی و توریستی در جنوب شهر اصفهان در ابتدای جاده اصفهان به شیراز است. مجموعه‌ی قلب شهر اصفهان شامل ۷ طبقه است. از این ۷ طبقه، دو طبقه به صورت پارکینگ مسقف با ظرفیت ۵۵۰۰ اتومبیل است. اولین طبقه‌ی تجاری آن شامل فروشگاه زنجیره‌ای هایپراستار و طبقات دوم و سوم شامل واحدهای تجاری است و دو طبقه آخر شامل مجموعه سینمایی، سالن چند منظوره، فود کورت و سالن‌های مختلف. سومین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپراستار نیز در این مجتمع قرار دارد. این مجتمع بزرگ‌ترین مرکز خرید ایران و چهارمین مرکز خرید بزرگ دنیا است. قلب شهر اصفهان در جنوب این شهر و نزدیک شهرهای سپاهان شهر و بهارستان قرار دارد. این مرکز خرید دارای دسترسی آسان به ایستگاه قطار نیز است. اولین پروژه اجرایی شرکت پرستیژ لند ایران است.